Krásná chvíle podnikatele Kratochvíla

18. dubna 2008, 17:20 - Pavel Matocha
18. dubna 2008, 17:20

Problémem případu není prezidentská milost, ale chování vyšetřovatele

Dva dny po sobě skandalizoval list MF Dnes milost, kterou prezident Václav Klaus udělil jihlavskému podnikateli Zdeňku Kratochvílovi. Trestní stíhání majitele dopravní společnosti ICOM transport zastavil prezident ze zdravotních důvodů. Podle deníku ale mohly být důvodem pro udělení milosti sympatie a pomoc, kterou Kratochvíl projevoval ODS, neboť vylepil na autobusy své firmy předvolební plakáty této strany, a také jí chtěl věnovat 200 000 korun.
Článek v největších českých formálně nebulvárních novinách nesl titulek „Klaus udělil kontroverzní milost“ a čtenáře informoval i o tom, že „podle týdeníku Euro v roce 2003 dokonce interpeloval dnešní ministr vnitra za ODS Ivan Langer tehdejšího sociálnědemokratického ministra Stanislava Grosse a upozorňoval na to, že Kratochvílovi vyšetřovatelé nepostupují podle zákona.“ Jenže týdeník EURO v několika článcích, které stíhání Zdeňka Kratochvíla v roce 2004 věnoval, informoval zejména o podezřelém postupu jihlavského vyšetřovatele Jiřího Pospíšila. Tyto informace však redaktoři MF Dnes již čtenářům zatajili.

Chcete mě? Zdeněk Kratochvíl a další lidé z vedení společnosti ICOM byli před mnoha lety obviněni a obžalováni z řady trestných činů. Vyšetřování vedl major Jiří Pospíšil, který se krátce předtím neúspěšně ucházel o zaměstnání ve společnosti ICOM. „Je pravda, že se pan Pospíšil, vyučený zedník, zajímal o práci ve firmě, kterou vedl můj společník a kde já jsem byl místopředsedou představenstva. Neuspěl a později vypověděl, že jsme mu nevytvořili dostatečné finanční podmínky,“ popisoval před čtyřmi lety pro týdeník EURO předseda představenstva a generální ředitel společnosti ICOM transport Zdeněk Kratochvíl. A dodal ještě jednu překvapivou souvislost: „V době, kdy jsem byl obviněn, probíhal boj mezi společností ICOM holding a firmou PSJ o podnik Zemědělské stavby a ICOM se už podařilo koupit část aktiv Zemědělských staveb. Při prvním výslechu mi dal vyšetřovatel ultimátum, že buď vrátíme, co jsme si koupili, anebo to bude považovat za pokračování v trestné činnosti a půjdu do vazby. Nevrátili jsme a šel jsem do vazby. Asi po půl roce jsem řekl právníkovi, aby přistoupil na vše, co požaduje firma PSJ. A tři týdny po vyrovnání s PSJ jsem byl na návrh vyšetřovatele z vazby propuštěn.“ Svědectví o nestandardních metodách vyšetřovatele podal týdeníku EURO i náměstek jihlavského primátora František Zelníček (rovněž jeden z obviněných v kauze ICOM). V roce 2002 se prý náhodně potkal s Pospíšilem v Radniční restauraci v Jihlavě, kde mu vyšetřovatel začal tykat a řekl, že o něho - Zelníčka - nejde, že má zájem „dostat Kratochvíla a Leopolda“. Nakonec přetekla trpělivost i vrchnímu státnímu zastupitelství, které doporučilo dozorující státní zástupkyni, aby Pospíšila z případu ICOM odvolala.

pochybení vyšetřovatele Dokonce i Policejní prezidium dalo za pravdu Kratochvílovým stížnostem na majora Pospíšila. „Vaše výhrady k jednání a chování mjr. Ing. Pospíšila jsou odůvodněné, a proto Vaši stížnost hodnotím jako oprávněnou. Současně sděluji, že jednání mjr. Ing. Pospíšila bylo předáno k dalšímu řízení příslušnému služebnímu funkcionáři s personální a kázeňskou pravomocí,“ napsal v dubnu 2004 po opakovaném prošetření Kratochvílovy stížnosti plukovník Jaroslav Hlaváček, vedoucí oddělení kontroly a stížností na Policejním prezidiu. Trestní stíhání bývalého šéfa společnosti ICOM transport se táhlo již deset let! V počátcích vyšetřování strávil Kratochvíl půl roku ve vazbě, která ho evidentně poškodila na zdraví. Když týdeník EURO s Kratochvílem v roce 2004 hovořil, měl podnikatel problémy nejen s vyjadřováním, ale vůbec s odpoutáním se od psychických traumat, které mu vazba a postupy majora Pospíšila způsobily, a s věcným odpovídáním na otázky. Nejvyšší soud dospěl před čtyřmi lety k závěru, že podnikatel pro svou duševní nemoc nemůže chápat soudní řízení. Je tedy jen dobře, že prezident dal Kratochvílovi ze zdravotních důvodů milost.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Obtěžují vás nevyžádané telefonáty? Návod, jak se jim vyhnout
O 20 % víc než loni: ceny bytů opět rostou
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Víte, kdo vlastní vaši banku? Ital, Rus, Rakušan, nebo Čech?
Auta
Galerie: Škoda Karoq se chlubí digitálním přístrojovým…
Nové BMW Z4 slibuje svobodu, ale počkáte si na ni až do jara 2018
Kouzlo bohaté sklizně: Zkusili jsme, jak se řídí moderní kombajn
Jeden Velorex 16/250 se dostal až do Chicaga. Teď je po renovaci a stojí přes 300 tisíc
Nokia 8 je tady. Znovuzrozená značka konečně představila špičkový telefon
Technologie
Intel už má 15W čtyřjádra pro notebooky v ceníku i s parametry, vydání je blízko
Na počítače míří nový Skype. Nebude to taková divočina jako mobilní verze
Asus se úplně zbláznil. Uvedl 6 až 12 nových Zenfonů 4
GPS, laser a bohatá sklizeň: Zkusili jsme, jak se řídí moderní kombajn
Postrach fotografů a fotobank. Google umí perfektně odstranit vodoznak
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít