Království léčivých bylin

25. ledna 2013, 11:17 - Dalibor Dostál
25. ledna 2013, 11:17

S prodejem bylin začínal Valdemar Grešík před třiadvaceti lety v malém děčínském krámku. Dnes zásobuje svými bylinnými čaji a dalšími výrobky celou republiku. Léčivé byliny a přírodní léčba zažily po roce 1989 renesanci. V oboru tehdy začaly působit desítky firem i jednotlivých živnostníků. Děčínská firma Natura Valdemara Grešíka patří dnes k největším v branži. Má sedm desítek zaměstnanců a její roční obrat přesahuje sto milionů korun.

Zakladatel společnosti začínal v roce 1990 prakticky z ničeho. „Měli jsme v Děčíně malou prodejnu, nabízeli jsme asi dvacet druhů čajů,“ říká Valdemar Grešík, který v prosinci oslavil padesátiny. Dnes tvoří zázemí firmy sklady, balírny a laboratoře na ploše zhruba půl hektaru a sortiment společnosti zahrnuje více než tisícovku výrobků. V prostorách první prodejničky má nyní svoji ordinaci podnikatelova manželka, veterinářka.

Srdeční záležitost

Prosadit se v obrovské konkurenci, k níž kromě tuzemských bylinkářů postupem let přibyly i produkty tradiční čínské medicíny, nebylo jednoduché. První část úspěchu Vladimíra Grešíka tvoří jeho odborné znalosti. Vystudoval obor léčivé rostliny na Farmaceutické fakultě Univerzity Karlovy v Hradci Králové a krátce působil na Vysoké škole chemicko-technologické v Praze. Navíc své podnikání od začátku nepojal jenom jako byznys.

„Myslím, že tenhle obor musí člověk dělat srdcem, i když bez vědomostí to samozřejmě také nejde. Pojmout bylinky jen jako byznys prostě nefunguje,“ říká Valdemar Grešík. Že jsou bylinky součástí jeho života, dokládá i fakt, že je pan Grešík autorem knih na toto téma a přednášel o něm také studentům lékařské fakulty na hodinách alternativní medicíny.

Po celou dobu působení klade firma velký důraz na kvalitu. „Tu nám hlídá naše mikrobiologická a analytická laboratoř a věříme, že právě díky kvalitě neustále rosteme,“ pokračuje Valdemar Grešík. Kromě toho velmi dbá na to, aby jeho firmu zákazníci vnímali pozitivně. „Od začátku jsme vsadili na kvalitu za přiměřenou cenu.

Nikdy jsme se nevezli na módních vlnách zázračných bylin a přípravků, stonásobně předražených. To zákazník nezapomíná,“ zdůrazňuje Valdemar Grešík. Navíc je velmi aktivní i jako mecenáš. Výčet dobročinných organizací a aktivit, které podporuje, je tak rozsáhlý, že by se za něj nemusely stydět ani pobočky mnohých nadnárodních společností.

Prorazit mezi záplavou výrobků alternativní medicíny pomáhá firmě i promyšlený marketing. „Vsadili jsme na dvě základní věci - obaly, které se odlišují od konkurence jakoby kouzlem minulosti, máme na nich kreslené bylinky a podobně. A také si za svými produkty stojím svým jménem, neschovávám se za různé bio, fyto, natur, planta a jiné nálepky, u kterých zákazník nemá představu konkrétního člověka,“ popisuje podnikatel.

Úspěch Valdemara Grešíka má ještě dvě ingredience, které nelze získat z žádné příručky pro manažery a podnikatele. První je rodinná tradice. Jeho pradědeček byl světově uznávaný slovenský botanik Viktor Greschik, otec pracoval u známého léčitele Jana Mikoláška. Zadruhé sám Valdemar Grešík patří k nejznámějším léčitelům v zemi.

Od čaje k pálence

Ale zpátky k podnikání. Obor léčivých bylin podle podnikatele neustále roste, jeho podoba se přesto postupně mění. „Zájem se částečně přesouvá od sypaných bylin k nálevovým sáčkům, extraktům a podobně,“ vysvětluje Valdemar Grešík. Kvůli rostoucím požadavkům zákazníků firma postupně začala vyrábět i další bylinné přípravky.

Od bonbonů přes kapky, sirupy, masti, koupele až po silice pro aromaterapii. Produkuje ale také například sušené ovoce, koření nebo kávu.

Mezi stále oblíbenější produkty Valdemara Grešíka patří Děčínská jeřabinka. Tato pálenka bývala v Sudetech kdysi velmi oblíbená, postupně ale vymizela. Jeřabiny, které v okolí Děčína rostou téměř na každém kroku, dávají pálence typickou, trpce nakyslou chuť. Kvůli vysoké poptávce firma vysazuje další jeřáby.

Natura se soustředí hlavně na výrobu jednotlivých produktů. Vlastní plantáže na pěstování bylin nemá, spolupracuje s prověřenými pěstiteli a výkupnami. Byliny vykupuje od tří stovek externích spolupracovníků, kteří pokrývají největší část její spotřeby. „Většina jich pochází z jižních Čech, jižní Moravy a Českého ráje. Byliny u nás nerostoucí samozřejmě dovážíme,“ popisuje Valdemar Grešík.

Právě zajistit to nejpodstatnější, tedy dostatek kvalitních bylin, přitom bude v budoucnu stále těžší. „Je to bohužel čím dál obtížnější, louky se díky dotacím sekají a také lidí, kteří se sběrem zabývají, je čím dál méně. V budoucnu by opravdu mohly nastat problémy,“ upozorňuje Valdemar Grešík.

Další rozšiřování sortimentu bude podle podnikatele opět souviset s přírodními produkty. „Minulý rok jsme koupili v Českém středohoří velký starý hrušňový sad a zachránili ho tak před vykácením. Teď budujeme moštárnu a palírnu, aby ovoce bylo kde zpracovat. Chceme zákazníkům nabídnout čisté i ochucené hruškové mošty, křížaly a v neposlední řadě také pálenky,“ uzavírá Valdemar Grešík. Moštárnu chce otevřít jako službu veřejnosti, která v Děčíně zatím chybí.


Bylinky pro českou zahrádku

Typickou bylinou pro českou kotlinu je podle Valdemara Grešíka třezalka. Na domácí bylinné zahrádce by podle něj rozhodně neměla chybět šalvěj pro své všestranné využití. A také český česnek, který má na rozdíl od toho čínského vhodné složení a silice.

Ne vysvětlitelné záhady

Na přelomu 80. a 90. let minulého století působil Valdemar Grešík v legendární Psychoenergetické laboratoři, která byla zrušena v roce 1992. Ta zkoumala paranormální jevy, jako je telepatie, proutkaření nebo léčitelství. Laboratoř pracovala při Vysoké škole chemickotechnologické v Praze a byla metodicky vedena ministerstvem zdravotnictví.

Výzkum, kterého se účastnily desítky lidí, se řídil tradičními vědeckými postupy. Závěrečná zpráva prokázala, že zkoumané jevy fungují, ale nevíme proč a na základě jakých zákonitostí.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Macron ve stopách Babiše
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Čeká naši společnost revoluční změna díky technologii blockchain?
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Auta
Jaguar opět rozšířil nabídku motorů pro XE, XF a F-Pace.…
Tradiční londýnská taxi dostanou elektrický pohon. Premiéra proběhne v Goodwoodu
Proč má být Kia Stinger tak dobrá? Protože na Nürbrugringu odjela desítky tisíc kilometrů
Test na pondělí: Porsche Macan 2.0T
Také SUV Lada XRay může být „exkluzivní“. Stačí k tomu pár dílů z Dacie
Technologie
Další hardwarové chyby procesorů. AMD má problém v Ryzenu, Intel u Skylake a Kaby Lake
Facebook hledá v Hollywoodu originální skriptované pořady. „Vysílat“ by mohl brzy
Více Linuxu ve Windows Storu. Microsoft pro testování uvolnil dvě edice SUSE
Hvězdou YouTubu beze slov. Tyhle kanály vás budou bavit, i když se v nich nemluví
Tamron představil pořádné tele. První objektiv pro zrcadlovky s 22× zoomem
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít