Královský doušek z Mosely

02. ledna 2008, 14:47 - Milan Ballík
02. ledna 2008, 14:47

Riesling - Spätlese Brauneberger Juffer 2005, Fritz Haag, Brauneberg

Ryzlink, míněno rýnský ryzlink, je považován za královskou odrůdu a mnozí znalci ho nadřazují nad moderní chardonnay. Domnívám se, že právem. Bohatství chuti, síla těla a uměřená, oživující přítomnost kyselin z něho dělají vskutku aristokratický doušek.

Region
Domovem odrůdy, která dnes obývá vinice celé chladnější zóny vinařského světa, je údolí Rýna. Tamní ryzlinky se chlubí opulentním tělem, výraznou vůní a hroznovitou, téměř vždy nasládlou chutí s více méně razantním minerálním podtextem. Podobně vyzrávají i vína z této odrůdy, zrozená na svažitých březích Mosely. V Německu je ryzlink nejrozšířenější odrůdou. Přes dvacet tisíc hektarů a zhruba stejně tolik procent všech vinic v zemi je osázeno révou, která nejspíše vznikla z původně divokých sort kdysi hluboko v patnáctém století. Kouzelná krajina kolem řeky Mosely, která meandruje mezi břehy zhusta osázenými révovím, je důstojným domovem vynikajícím vínům. Ať už vyškolená jako suchá s mírným zbytkem cukru, nebo dokonce speciály až po vína ledová, vždy jsou dokonale a vnímavě zpracována a vykazují mimořádné vlastnosti. Jako by se réva chtěla odměnit za práci a čas, kterou jí zde vinaři věnují. Vždyť některé svahy na březích Mosely mají až padesátiprocentní sklon.

Producent
U obce Brauneberg, v oblouku řeky mezi místy Bernkastel a Kesten, mají vinice otec a syn Oliver a Wilhelm Haagovi. Nejsou velké, něco okolo osmi hektarů, ale umístěním v srdci polohy Braunebeger Juffer zaručují snad nejlepší surovinu v oblasti vůbec. Hrozny zde vyzrávají do mimořádných kvalit i v letech, kdy počasí révě příliš nepřeje. Velmi citlivým zpracováním hroznů a pečlivým školením vína se do každé ze zhruba 80 000 lahví roční produkce dostane to nejlepší. Čtyři ryzlinky ze sklepa Fritz Haag ročníku 2005 se v bodování měsíčníku Wine Spectator dostaly mezi hodnoty 94 až 98 bodů! Pro úplnost: tito Haagovi nejsou jedinými vinaři rodu. Na sousedních tratích pečuje o své vinice Wilhelmův bratr Fritz a již patnáct let vinaří samostatně i starší Oliverův bratr Thomas.
Vína pokračovatelů čtyřsetletého vinařského rodu, jež vždy patřila a stále patří k vrcholu kvality německých ryzlinků, můžeme získat díky importním aktivitám společnosti OHMS, s.r.o.

Doporučené víno
Riesling - Spätlese Brauneberger Juffer 2005, Fritz Haag, Brauneberg. Kovově lesklá čirost, jiskřivé paprsky světla a lehká zlatozelenkavá barva, tak se ryzlink představuje očím. V nose zahraje opulentní hroznovitá nazrálost, podložená vůněmi světlých peckovin. Ve druhém plánu se prosazují minerální odéry. Chuť kopíruje vůni jak v intenzitě, tak složením. Vyzrálé hrozny a stopová přítomnost cukru jsou hlavním motivem chuťových variací vína s rozsochatým tělem. Následuje ovoce, reprezentované nejvýrazněji broskvovým nádechem. Vedle toho se hlásí uměřená, ale mocichtivá mineralita a celý chuťový dojem je doladěn mírnou perličkou. Ta vrátí k pořádku lehce expandující cukry a dodá odeznění optimistickou živost. Celkový dojem proto vyzní velmi bohatě, dlouze a mimořádně sladěně.

Volba pokrmu
Tento ryzlink je vhodným partnerem k rybě nebo světlé mladé drůbeži. Elegantní vyzrálost a jemná stopa cukru ho předurčují za průvodce výraznějších měkkých či polotvrdých sýrů. Velmi dobrou praktickou zkušenost jsem udělal v restauraci La Degustation, kdy „ryzlink od Haagů“ doprovázel bressenské kuřátko, pomerančové glacé a pot-au-feu z jarní zeleniny.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Nové Audi A8 dostane unikátní podvozek, který reaguje na…
Nejlepším motorem roku 2017 je osmiválec Ferrari. Poprvé se volil také nejlepší elektromotor
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Že jste ještě neviděli Porsche 911 GT2 RS? Nevadí, stejně už je vyprodané
Ducati Multistrada 1200 Enduro Pro má v hledáčku nejostřejší BMW GS
Technologie
Tahle zahnutá výloha je ve skutečnosti obří flexibilní OLED panel od LG
Stahujte zdarma zombie co-op řežbu Killing Floor. Ale musíte si pospíšit
Intel zlevnil všechny Xeony Phi. Nejvýkonnější modely víc než o polovinu
Steam rozjel letní výprodeje her. Nákupní horečku mu ale překazili „hackeři“
New York Times diskuze nezruší. Hloupé komentáře bude mazat umělá inteligence
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít