Král červených vín z Piemontu

22. září 2008, 20:55 - Karel Růžička
22. září 2008, 20:55

Barolo Sori Ginestra 2004

Itálie je patrně nejen nejvýznamnějším světovým producentem vína, ale pro mnohé z nás i tvrdým oříškem pro orientaci v jeho prakticky nepřeberné nabídce. Vždyť je to právě bezpočet italských vinařských oblastí, kde se od Alp na severu země až po Sicílii stále pěstují stovky odrůd, z nichž mnohé pravděpodobně pamatují slavné období starého Říma. Setkat se můžeme s lehkými, snadno pitelnými víny, i s komplexními a neuvěřitelně plnými víny, víny stolními a víny slavnými, z nichž mnohé jsou již legendami.
Region
K nejznámějším oblastem, které jsou bezesporu spojeny se světovým věhlasem italských vín, patří region Piemont, ležící na severozápadu země. Oblast je známá jak svými červenými víny, tak i šumivými a některé produkty jsou považovány za skutečně nejlepší italská vína. Tato jedinečná a velice ušlechtilá vinařská oblast vděčí za svou reputaci především odrůdě révy Nebbiolo, která je pýchou regionu a jíž se nikde jinde tak dobře nedaří. Na druhé straně je Nebbiolo složitá a na pěstování náročná odrůda, která dosahuje nejvyšších kvalit jen na těch nejlepších, extrémně prosluněných vinařských tratích. Právě z hroznů takto pěstované révy jsou vytvářena nepřekonatelná robustní a tělnatá vína Barolo nebo Barbaresco, vyznačující se vysokým obsahem tříslovin, kyselin i alkoholu. Barolo je často označováno za krále červených vín z Piemontu, které v průběhu zrání nabývá nebývalého rozpětí chutí i vůní. Zejména bez vad připravené Barolo z výborných ročníků dobře stárne a je vhodné pro archivaci na dobu o mnoho delší než deset let.
Producent
Conterno Fantino (www.conternofantino.it) patří k nejvýznamnějším piemontským vinařstvím. Vzniklo v roce 1982 spojením rodinných podniků Claudia Conterna a Guida Fantina. V současné době hospodaří na 25 hektarech vlastních jižně položených vinic se zdejší typicky jílovitou půdou, které dávají pravidelně hrozny nejvyšší kvality. Vinařství je orientováno na integrovanou produkci a je patrná jak extrémní péče o vinice, tak ojedinělá pozornost ručnímu sběru a třídění hroznů, stejně jako jejich citlivému lisování a vinifikaci. Všechny výrobní fáze jsou spojeny s nebývalými zkušenostmi majitelů a jejich aplikace při zpracování sklizených hroznů přináší ojedinělou kvalitu a pitelnost vytvořených vín, na kterých se v neposlední řadě podílí i dlouhodobé školení na nových francouzských sudech typu barrique. Náš tip
Barolo Sori Ginestra 2004 je – jak se zdá – jedno z nejlepších ročníkových vín vinařství Conterno Fantino. Pochází z nejkvalitnějších DOCG vinic Sori Ginestra v Monforte d’Alba. Víno zrálo 24 měsíců v sudech z francouzského dubu a dvanáct měsíců v lahvi. Jde o elegantní, plné a opojné víno, které na první pohled zaujme jak sytě rubínovou barvou, tak hloubkou a bohatstvím chuťových vjemů, v nichž se objevují rozkošné ovocné tóny připomínající zralé třešně a tmavé lesní plody. Toto bohaté a plné víno má neuvěřitelnou délku, ve které se projevuje překvapivá vrstevnatost nasládlých tříslovin, a přestože jde ještě o mladé víno, je nutné ocenit jeho pozoruhodnou vyzrálost a pitelnost. Rozhodně je to perspektivní a na našem trhu výjimečné víno, vhodné pro dlouhodobou archivaci, jehož kvalita se bude nadále zlepšovat. Víno je dostupné v klasických lahvích 0,75 l a lahvích Magnum 1,5 l i na tuzemském trhu na adrese www.markuzzi.cz.

Hodnocení: Vzhled vína (max. 15) – 14
Vůně vína (max. 30) – 27
Chuť vína (max. 44) – 42
Celkový dojem (max. 11) – 10
Celkem 93 bodů
Stupnice časopisu The Wine Spectators, 100–96 bodů mimořádné víno, 95–90 bodů nejlepší víno, 89–80 velmi dobré víno, 79–70 bodů průměrné víno, 69–60 bodů podprůměrné víno

Mohlo by vás zajímat

Finance
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Vyřizování dětského pasu nenechávejte na poslední chvíli. Rychlopas se prodraží.
Auta
Maserati GranTurismo se dočkalo dalšího faceliftu. Nástupce…
Historicky nejrychlejší Jaguar pro běžný provoz má 600 koní a maximálně jede 322 km/h
Aston Martin DB11 dostal osmiválec 4,0 l bi-turbo od Mercedesu AMG
Galerie na středu: Vyplatí se nejoblíbenější auta s dieselem? Jen když najedete stovky tisíc km
Prohlédli jsme si nový Opel Grandland X. Jak prostorný je uvnitř? (první dojmy)
Technologie
Další velký útok ransomwaru zasáhl nezáplatované počítače. Nejvíce je postižena Ukrajina
Čtečky otisků schované v displejích přijdou příští rok. Umožní to tato technologie
Prohlížeč Vivaldi konečně dostane synchronizaci
AMD vydalo první Vegu 10, poloprofi kartu Radeon Vega Frontier Edition za 999$. Bez recenzí
Facebook ovládá celý svět. Má již 2 miliardy uživatelů
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít