Kraje nejdou podnikatelům vstříc

31. října 2005, 00:00 - BARBORA MACHKOVÁ, PETR KUČERA
31. října 2005, 00:00

INFORMACE O VEŘEJNÝCH ZAKÁZKÁCH Poskytují krajské úřady na svých webech aktuální přehled vypsaných veřejných zakázek? Bohužel ne. Ve většině krajů musí podnikatel po těchto informacích složitě pátrat. Zákon o veřejných zakázkách ukládá státní správě a samosprávě povinnost zveřejňovat informace o aktuálních veřejných zakázkách na takzvané Centrální adrese.

INFORMACE O VEŘEJNÝCH ZAKÁZKÁCH Poskytují krajské úřady na svých webech aktuální přehled vypsaných veřejných zakázek? Bohužel ne. Ve většině krajů musí podnikatel po těchto informacích složitě pátrat. Zákon o veřejných zakázkách ukládá státní správě a samosprávě povinnost zveřejňovat informace o aktuálních veřejných zakázkách na takzvané Centrální adrese. Internetovou stránku www.centralniadresa.cz provozuje Česká pošta. Její výhodou je jak bezplatné vyhledávání, tak i kompletnost informací - oznamovat vypsané zakázky sem musejí všechny subjekty stanovené zákonem. Zakázky přesahující určitý limit se povinně zveřejňují také v Úředním věstníku Evropské unie. Pokud však malý či střední podnikatel Centrální adresu nezná, nebo se mu nechce vyhledávat v mnoha položkách, logicky se o aktuální informace zajímá přímo u zdroje. V našem testu jsme vystupovali jako regionální firma, která má zájem získat základní přehled o veřejných zakázkách vypisovaných příslušným krajským úřadem. A protože ne každý má čas zajít přímo do budovy úřadu a vyhledávat požadovanou informaci mezi mnoha listy na úřední desce, nabízí se využití moderního média - internetu. Zvláště když se úřady často chlubí informační otevřeností a kvalitou svých webů. RYCHLE A JEDNODUŠE Pouze u pěti krajských úřadů zájemci najdou potřebné informace na jejich internetové stránce. V případě Moravskoslezského kraje a Vysočiny najdete odkaz na přehled veřejných zakázek přímo na úvodní stránce krajského webu. „Zakázky na vlastním webu uveřejňujeme kvůli transparentnosti, ne z povinnosti,“ upozorňuje tisková mluvčí Moravskoslezského kraje Kateřina Churá. U dalších tří úřadů se na seznam docela snadno a logicky „proklikáte“. Například na webu hlavního města Prahy, který podle samosprávného členění patří mezi jeden ze čtrnácti krajů České republiky, najde zájemce v levém menu položku Úřední deska. Po kliknutí se pak objeví databáze, kde si lze vybrat pouze zobrazení veřejných zakázek. Přehledně se zobrazí od nejnovějších ke starším. NAJDI SI SÁM

Když to nejde tak snadno, vyplatí se použít pole „hledej“ na hlavní stránce krajských webů. Některé kraje vás po volbě hledacího „tlačítka“ odkáží na obecně známé vyhledávače jako Google nebo Jyxo.cz. Takto to funguje například ve Zlínském kraji. Ve vyhledávači se naštěstí automaticky nastaví omezení pouze na tento kraj, takže hledání je přece jen cílenější. Zklamáním však je, že výsledky hledání zájemce neuspokojí. Odkáží ho sice na řadu článků a dokumentů obsahujících slovní spojení „veřejné zakázky“, žádný aktuální a kompletní seznam ale nenajdete.

Podobně je tomu v jížních Čechách: z webu krajského úřadu se nejdříve dostanete na vyhledávač Google, z něj se pak vrátíte na stránky kraje. Ale jen proto, abyste se dozvěděli, že se máte obrátit na celostátní server Centralniadresa. cz.

Na webu Karlovarského kraje jsme se sice z prokliku nazvaného Dokumenty dostali do složky Úřední deska, v rubrice Výběrová řízení jsme ale našli jen čtyři záležitosti týkající se zdravotnictví. Fulltextové vyhledávání pojmu „veřejné zakázky“ nás pak zavedlo pouze na stránku, umožňující registraci do databáze uchazečů o krajské zakázky.

VEŘEJNÉ ZAKÁZKY - CO TO JE?

Na webech šesti zbývajících krajských úřadů to vypadá, jako kdyby žádné veřejné zakázky neexistovaly. Při pokusu využít hledacího políčka se buď nezobrazí nic, nebo „vyjede“ řada zmatečných odkazů, která většinou vede k zápisům z konkrétního jednání krajského zastupitelstva. V Jihomoravském, Libereckém, Olomouckém, Pardubickém, Středočeském a Ústeckém kraji tedy zájemce neuspěje a nezbude mu než aby se sám dopátral existence Centrální adresy.

Překvapení jsme se dočkali v Jihomoravském kraji. Má sice na první pohled profesionální internetovou prezentaci, seznam veřejných zakázek jsme v něm však nenašli - a hlavně: zájemce nemůže využít ani nějakého fulltextového vyhledávání, běžného dnes již na většině webů.

Ve Středočeském kraji jsme sice na internetové úřední desce kategorii veřejných zakázek nenašli, fulltextové vyhledávání nás pak nicméně na tuto kategorii odkázalo. Dokument byl ale zcela prázdný.

PROČ ZVEŘEJŇOVAT? NENÍ TO PŘECE POVINNOST Zástupci zmíněných úřadů se hájí tím, že zákon ukládá pouze povinnost zasílat informace do zmíněného celostátního systému. „Řídíme se platnou legislativou v oblasti veřejných zakázek. Není to dlouho, co zakázky nad dva miliony posíláme na Centrální adresu. Víc není třeba,“ domnívá se Petr Váňa z odboru informatiky úřadu Jihočeského kraje. Zákon nicméně výslovně uvádí, že - vedle povinné Centrální adresy -zadavatel může údaje a informace o veřejných zakázkách uveřejnit rovněž i jiným způsobem. Jestliže ani přesto na (jinak velice obsáhlých) internetových stránkách krajských úřadů aktuální přehledy nenajdete, vzbuzuje to přinejmenším podezření. PŘEHLED VEŘEJNÝCH ZAKÁZEK |Krajský úřad  |webová adresa |dostupnost přehledu**  |

 Jihočeský kraj www.kraj-jihocesky.cz  ne 
 Jihomoravský kraj www.kr-jihomoravsky.cz ne 
 Karlovarský kraj www.kr-karlovarsky.cz ne 
 Kraj Vysočina www.kr-vysocina.czano, přímo 
 Královéhradecký kraj www.kr-kralovehradecky.czano, snadno 
 Liberecký kraj  www.kraj-lbc.czne 
 Magistrát hlavního města Prahy www.praha-mesto.czano, snadno 
 Moravskoslezský kraj  www.kr-moravskoslezsky.cz ano, přímo  
 Olomoucký kraj www.kr-olomoucky.czne 
 Pardubický kraj  www.pardubickykraj.czne 
 Plzeňský kraj  www.kr-plzensky.czano, snadno 
 Středočeský kraj www.kr-stredocesky.cz ne 
 Ústecký kraj www.kr-ustecky.czne 
 Zlínský kraj www.kr-zlinsky.czne 

Pramen: test Profitu

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Dovolená bez problémů? Tak to pozor na peníze, dopravu a exotiku
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Jak mohou soukromé kuřácké kluby a spolky zničit restaurace, hospody i jejich majitele
Auta
Po Golfu dostal facelift i Volkswagen Golf Sportsvan.…
Další nádherná klasika na scéně. Gunther Werks představuje znovuzrozené Porsche 993
Když máte peníze, automobilky vám vyrobí opravdu cokoliv. Zde je důkaz
Mercedes-Maybach 6 Cabriolet ukazuje, jak budou vypadat superluxusní elektromobily
Test na pondělí: BMW M550i xDrive M Performance
Technologie
Android 8.0 je tady. Jmenuje se Oreo a řeší jeden hlavní problém
Ryzeny Mobile pro notebooky mají integrovanou grafiku „Vega 8“ nebo „Vega 10“
QLED netáhne tak, jak by Samsung chtěl. Špičkové TV proto zlevňuje až o 25 000 Kč
ABBYY FineReader 14: zaostřeno na PDF (vyzkoušeno)
Microsoft dosáhl milníku. Hlas rozpozná stejně dobře jako člověk
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít