Kraj rozdělil první peníze z povodňového konta

20. srpna 2009, 12:35 - <a href="http://www.businessinfo.cz">Businessinfo.cz</a>
20. srpna 2009, 12:35

Z veřejné sbírky Jihočeského kraje na zmírnění a odstranění následků letošních povodní, na jejímž kontě byly ke dni 19. srpna 2009 finanční prostředky ve výši 1 645 800 korun, bude mezi žadatele zatím rozdělen 1 424 207 korun. Na dnešní tiskové konferenci to uvedl hejtman Jiří Zimola.

Autor: Martin Siebert

„O rozdělení této sumy mezi fyzické osoby na základě v červenci vyhlášených pravidel rozhodla rada kraje na svém úterním jednání. Peníze jdou na obnovu domácností, zdrojů pitné vody, opravu provozoven. Nějaké peníze na kontě sbírky tedy ještě zbyly a v příslibu máme další více než dva miliony korun. Od Zlínského kraje bychom měli obdržet 250 tisíc korun, akciová společnost ČEPS slíbila 1,5 milionu, město Český Krumlov 150 tisíc a pojišťovna Kooperativa 300 tisíc korun. Jsme připraveni těm, kdo si ještě případně požádají, peníze poskytnout. Pokud se takové požadavky už neobjeví, budeme jednat s povodněmi postiženými obcemi, abychom finance z povodňového konta mezi ně rozdělily. Rozhodně si je nechceme nechat na našem účtu,“ zdůraznil Jiří Zimola.

Radní rozhodli, že na obnovu domácností půjde 1 000 031 tisíc korun (72 žádostí), na zdroje pitné vody 143 207 Kč (33 žádostí), zneškodňování odpadních vod 10 tisíc korun (dvě žádosti) a na opravy provozoven 240 000 tisíc korun (11 žádostí).

Hejtman Jiří Zimola zároveň ocenil, že vláda v pondělí schválila Strategii obnovy území částí Jihočeského, Ústeckého, Olomouckého a Moravskoslezského kraje postižených záplavami a povodněmi letos v červnu a červenci. Na obnovu obecního a krajského majetku vyčlenila 3,6 miliardy korun. Zároveň na posílení programu „Podpory bydlení“ vyčlenila dalších 477 milionů korun. „Jsem velmi rád, že vláda našla v současné ekonomické situaci tyto prostředky,“ uvedl.

Pravidla se týkají dvou skupin žadatelů – obcí, pro které byl vyhlášen stav nebezpečí, a těch, kde nebyl vyhlášen stav nebezpečí. „Obce a svazky obcí, na nichž byl vyhlášen stav nebezpečí, mají možnost získat dotace až do výše 100 procent, kraje padesát procent. Tam, kde stav nebezpečí vyhlášen nebyl, mohou obce a svazky obcí dostat až 80 procent, kraje opět padesát procent. Trochu nás mrzí, že kraje nemohou čerpat peníze s menší mírou spolufinancování, jsme ale rádi, že si na prostředky budou moci sáhnout obce, kterých se povodně přece jen dotkly více,“ vysvětlil Jiří Zimola.

Pokud se týká obnovy velkou vodou poškozeného krajského majetku, kraj nyní zpracuje žádosti a požádá o prostředky, které jsou k dispozici. „I s výhledem na naše rozpočtové možnosti se budeme snažit krajský majetek opravit co nejdříve. K tomu bych chtěl dodat, že jsme na radě kraje přijali také informaci o plnění rozpočtu Jihočeského kraje za první pololetí letošního roku. Příjmy jsou plněny na 44,3 procenta, což je o 3,2 procenta méně, než je předpoklad podle rozpočtu. Tyto 3,2 procenta dělají v celkovém rozpočtu 152 milionů korun. Jinými slovy, daňové propady za první pololetí roku 2009 Jihočeského kraje jsou 152 milionů korun,“ řekl hejtman Jiří Zimola.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jaké je zadlužení českých domácností?
Nejzadluženější státy světa
Když v cizině nabouráme, nebo nám auto ukradnou
Srovnaní cen potravin, nápojů a taxi v nejoblíbenějších dovolenkových destinacích
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Auta
Bentley Continental GT Galene Edition je silniční jachta…
Suzuki Swift Sport nové generace se ukazuje na prvním obrázku. Atmosféra je minulostí
Jaguar XJR575: Nejrychlejší verze modelu XJ v historii zvládne až 300 km/h
BMW slaví 40. let řady 7 výroční edicí. Vznikne pouze 200 exemplářů
Test ojetiny: Ford Mondeo je už v letech a nabídka pěkných aut se zmenšuje
Technologie
Threadrippery budou nakonec bez chladiče. Možná jich nebude dost a další informace
Opera 48 developer přidává snímání webů. Nezvládne ale vyfotit celou stránku
Telegram 4.2 nabízí přepracovaný editor fotografií a samozničení multimédií po zobrazení
Které funkce budou odebrány z Windows 10 Fall Creators Update?
Seagate se vrací na trh běžných SSD, s diskem Nytro 141 pro PC, NAS a levné servery
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít