Krádež tržby a daně

09. února 2004, 00:00 - Zbyněk Chmelař, daňový poradce, evidenční
09. února 2004, 00:00

VAŠE DOTAZY - NAŠE ODPOVĚDI Zloději mi ukradli z tržby 50 000 Kč. Musím z této částky platit daně? Nebo ji mohu odepsat jako ztrátu a za jakých podmínek? A jak je to s daní z přidané hodnoty, kterou jsem již zaplatila - mám nárok na vrácení? Budu vycházet z toho, že tazatelka je podnikatelkou, která vede daňovou evidenci (do 31.

VAŠE DOTAZY - NAŠE ODPOVĚDI

Zloději mi ukradli z tržby 50 000 Kč. Musím z této částky platit daně? Nebo ji mohu odepsat jako ztrátu a za jakých podmínek? A jak je to s daní z přidané hodnoty, kterou jsem již zaplatila - mám nárok na vrácení?

Budu vycházet z toho, že tazatelka je podnikatelkou, která vede daňovou evidenci (do 31. 12. 2003 jednoduché účetnictví) a je plátcem DPH. Problém je analogicky řešitelný i pro poplatníky, kteří vedou účetnictví (do 31. 12. 2003 podvojné účetnictví). Daňové posouzení závisí na tom, zda tazatelka ohlásila krádež policii jako oznámení o podezření ze spáchání trestného činu krádeže. Mohou nastat tři různé případy: 1) Policie pachatele zjistí. Tazatelce vzniká za tímto pachatelem pohledávka a po pachateli lze vzniklou škodu vymáhat. 2) Policie případ odloží z důvodu, že pachatel trestného činu je neznámý (pachatele krádeže se nepodaří zjistit) a tazatelku o tom písemnou formou jako poškozeného vyrozumí. Úbytek finančních prostředků z pokladny může být za této situace považován za daňový výdaj. Ve smyslu § 24 odstavce (2) písmene l) zákona o daních z příjmů je daňovým výdajem mimo jiné škoda způsobená podle potvrzení policie neznámým pachatelem. V případě, že ke krádeži došlo v roce 2003 a tazatelka obdrží potvrzení od policie o tom, že pachatel trestného činu (krádeže) je neznámý, do termínu pro podání daňového přiznání k dani z příjmů fyzických osob za rok 2003, může úbytek peněz zahrnout do daňových výdajů roku 2003. 3) Pokud krádež nebyla policii vůbec oznámena, nelze vzniklou škodu považovat za daňový výdaj. S problematikou daně z přidané hodnoty nemá výše popsaný případ žádnou spojitost - o jakékoliv vrácení DPH z důvodu krádeže hotovosti nelze žádat. Úbytek peněz z pokladny není považován za zdanitelné plnění ve smyslu zákona o dani z přidané hodnoty.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kolik stojí dítě v první, druhé a třetí třídě
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Dovolená bez problémů? Tak to pozor na peníze, dopravu a exotiku
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Auta
Ken Block opět divočí s Fiestou, tentokrát v terénu
Android 8.0 je tady. Jmenuje se Oreo a řeší jeden hlavní problém
Mazda připravuje čtyřválec se třemi turby, jedno bude elektrické
BMW M5 (G30) oficiálně: Má 600 koní, vypínatelný pohon všech kol a jede 305 km/h
Jak vybrat pneumatiky na auto: Základní otázky a odpovědi
Technologie
Procesory Coffee Lake pro desktop přijdou na trh v říjnu, signalizuje Intel
Virtuální realita je dostupnější. HTC Vive zlevňuje o 7000 Kč
Otázky a odpovědi: Jak vybrat pneumatiky na auto?
Google prý po dvou letech uvede další vlastní počítač
Stvořen k přetaktování. HP představilo svůj nejlepší notebook pro hráče
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít