Krádež tržby a daně

09. února 2004, 00:00 - Zbyněk Chmelař, daňový poradce, evidenční
09. února 2004, 00:00

VAŠE DOTAZY - NAŠE ODPOVĚDI Zloději mi ukradli z tržby 50 000 Kč. Musím z této částky platit daně? Nebo ji mohu odepsat jako ztrátu a za jakých podmínek? A jak je to s daní z přidané hodnoty, kterou jsem již zaplatila - mám nárok na vrácení? Budu vycházet z toho, že tazatelka je podnikatelkou, která vede daňovou evidenci (do 31.

VAŠE DOTAZY - NAŠE ODPOVĚDI

Zloději mi ukradli z tržby 50 000 Kč. Musím z této částky platit daně? Nebo ji mohu odepsat jako ztrátu a za jakých podmínek? A jak je to s daní z přidané hodnoty, kterou jsem již zaplatila - mám nárok na vrácení?

Budu vycházet z toho, že tazatelka je podnikatelkou, která vede daňovou evidenci (do 31. 12. 2003 jednoduché účetnictví) a je plátcem DPH. Problém je analogicky řešitelný i pro poplatníky, kteří vedou účetnictví (do 31. 12. 2003 podvojné účetnictví). Daňové posouzení závisí na tom, zda tazatelka ohlásila krádež policii jako oznámení o podezření ze spáchání trestného činu krádeže. Mohou nastat tři různé případy: 1) Policie pachatele zjistí. Tazatelce vzniká za tímto pachatelem pohledávka a po pachateli lze vzniklou škodu vymáhat. 2) Policie případ odloží z důvodu, že pachatel trestného činu je neznámý (pachatele krádeže se nepodaří zjistit) a tazatelku o tom písemnou formou jako poškozeného vyrozumí. Úbytek finančních prostředků z pokladny může být za této situace považován za daňový výdaj. Ve smyslu § 24 odstavce (2) písmene l) zákona o daních z příjmů je daňovým výdajem mimo jiné škoda způsobená podle potvrzení policie neznámým pachatelem. V případě, že ke krádeži došlo v roce 2003 a tazatelka obdrží potvrzení od policie o tom, že pachatel trestného činu (krádeže) je neznámý, do termínu pro podání daňového přiznání k dani z příjmů fyzických osob za rok 2003, může úbytek peněz zahrnout do daňových výdajů roku 2003. 3) Pokud krádež nebyla policii vůbec oznámena, nelze vzniklou škodu považovat za daňový výdaj. S problematikou daně z přidané hodnoty nemá výše popsaný případ žádnou spojitost - o jakékoliv vrácení DPH z důvodu krádeže hotovosti nelze žádat. Úbytek peněz z pokladny není považován za zdanitelné plnění ve smyslu zákona o dani z přidané hodnoty.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
Pouštní supersport Zaroq Sand Racer 500 GT jde do výroby.…
Galerie: Range Rover nafocený na nejhezčích místech Severní Ameriky. Pokochejte se
BMW chystá ostré SUV X3 M jako soupeře pro Porsche Macan Turbo
Renault-Alpine A110 vypadá při testování na Nordschleife docela schopně
Dopravní nehoda v zahraničí: Jak získat odškodnění?
Technologie
iPhone slaví 10 let. Na svět přišel bez MMS, Javy, Flashe, GPS i videa
Potvrzeno: Samsung chystá duální foťák a okopíruje přitom princip od Huawei
Laserový projektor od Xiaomi vykouzlí 150palcový obraz jen 50 cm od stěny
NAND Flash se zápisem QLC je skutečností. Toshiba ji začíná vyrábět, jeden čip má 96 GB
Virtuál Kaktus zruší FB zdarma i zpomalené surfování. Data ale budou levnější
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít