Krach květináře bude řešit Evropská komise

02. května 2005, 00:00 - STANISLAVA NERADOVÁ
02. května 2005, 00:00

PODNIKÁNÍ JIHOČECHŮ V RAKOUSKU Za přítomnosti jihočeského hejtmana a regionálních rakouských politiků byl loni v srpnu v rakouském Gmündu otevřen první český obchod. Po půl roce společnost Lenc a spol. kvůli neshodám s rakouskými úřady prodejnu uzavřela.

PODNIKÁNÍ JIHOČECHŮ V RAKOUSKU Za přítomnosti jihočeského hejtmana a regionálních rakouských politiků byl loni v srpnu v rakouském Gmündu otevřen první český obchod. Po půl roce společnost Lenc a spol. kvůli neshodám s rakouskými úřady prodejnu uzavřela.

Důvody, proč keramik a chemický inženýr Svatoslav Kodytek a zahradník Tomáš Lenc otevřeli svou prodejnu květin, keramiky a zahradnických potřeb na rušné Nádražní ulici v Gmündu, byly jednoduché. Chtěli být blíž ke svým zákazníkům, kteří předtím pro zboží jezdili k nim do jižních Čech. Na druhé straně si chtěli zkusit podnikání v Unii.

„Začátky v Rakousku nebyly snadné,“ uvedl loni v září Tomáš Lenc (viz Profit č. 39/2004). Spolu s Kodytkem vydrželi zdlouhavá jednání s tamními úřady a obchod se po dvouměsíčním „papírování“ povedlo otevřít. Jenže: V závěru loňského roku, zhruba po čtyřech měsících provozu, s podnikáním skončili.

CHTĚLI JSME ZAMĚSTNAT RAKUŠANY Vše začalo už při hledání kvalifikovaných zaměstnanců. Firma se obrátila na tamní pracovní úřad s požadavkem na jednu kvalifikovanou a jednu pomocnou pracovní sílu. Úřad nikoho nenašel. „Mezitím se v obchodě hlásili zájemci o pomocné práce,“ vzpomíná Kodytek. „Vybrali jsme jednu ženu a odbornou stránku prodeje jsme řešili zaskakováním jednotlivých společníků podle jejich možností. Po prostudování smluv o Unii jsme usoudili, a bylo nám to potvrzeno i nezávislými znalci právních vazeb Evropské unie, že společníci nepotřebují pro svoji činnost žádné další povolení. Firma byla proto rozšířena o několik společníků, kteří splňovali odborné předpoklady pro řízení a vedení obchodu,“ přibližuje Kodytek opatření, která pro fungování prodejny udělali. Firma otevřela po čase ještě druhý obchod v nedalekém Waidhofenu, kde pracovala jedna rakouská pomocná síla a jedna společnice jako kvalifikovaná vedoucí. „Zhruba po třech týdnech přišla do obchodu kontrola rakouské cizinecké policie, která přes všechny listinné důkazy o firmě a společnících prohlásila, že nepovoleně zaměstnáváme cizince. Rakouští úředníci se odvolávali na zákon o zaměstnávání cizinců, který jim umožňuje u cizích firem posuzovat potřebnost jednotlivých společníků pro chod podniku na rakouském území,“ popisuje Kodytek konflikt s rakouskými úřady. Obdobná situace poté nastala i v obchodě v Gmündu. „Vše začalo vyhrožováním pokutami. Později nás rakouská strana v podstatě donutila oba obchody ke konci roku 2004 uzavřít,“ říká hořce Kodytek. Společnost Lenc a spol. proto poslala na postup rakouských úřadů, jenž považuje za diskriminující, stížnost do Bruselu k Evropské komisi. Rakušané navíc na Jihočeších, kteří ukončili své podnikání v Rakousku se ztrátou 830 tisíc korun, vymáhají pokutu ve výši 1200 eur. RAKUŠANÉ: ČEŠI NEDODRŽELI ZÁKON

Podle sdělení Huberta Herzoga z Úřadu práce (Arbeitsmarktservice) v Gmündu odstartovala problém firmy Lenc a spol. kontrola rakouských celníků, kteří legitimovali ruskou státní příslušnici. „Ta neměla podle platných rakouských zákonů právo pobytu ani pracovní povolení. Žena vysvětlila, že je prodavačka firmy Lenc a spol. jako osoba samostatně výdělečně činná. Byla upozorněna, že podle zákona o zaměstnávání cizinců potřebuje povolení. Lenc a spol. sice dokumenty doložila, ale byly formálně chybné. Na naši žádost o nápravu nereagovala. Po uplynutí zákonné lhůty jsme věc zamítli,“ vysvětluje Herzog.

Svatoslav Kodytek k záležitosti poznamenává, že jejich ruská společnice nikdy neprodávala. A do Rakouska, kde si vyřizovala formality na místě, přijela s vízem.

Rakušanů se dotklo, že společnost Lenc a spol. se bez ohledu na zákonné požadavky Rakouska uchýlila k velké intervenci na politické úrovni. Češi podle Herzoga informovali úřad zemského hejtmana horního Rakouska, hejtmana Jihočeského kraje, české ministerstvo průmyslu a další instituce.

**MÁTE PRAVDU, ALE PROHRAJETE

„Rakouské úřady se snaží odlišit závislé činnosti podléhající pracovnímu povolení a samostatné činnosti plně liberalizované vstupem naší země do Unie,“ vysvětluje vznik potíží Thomas Müller z odboru vnitřního trhu a služeb EU ministerstva průmyslu a obchodu.

Podle Müllera jim legální základ poskytuje rakouský zákon o zaměstnávání cizinců. Ten stanoví, že se jedná o zaměstnání i v případě, že společník vlastní méně než čtvrtinu obchodního podílu firmy. Výjimku tvoří případy, když společník u rakouského úřadu práce sám prokáže, že má skutečně osobně podstatný vliv na vedení podniku. „Tato právní úprava a na ni navazující postup rakouských úřadů v případě společnosti Lenc a spol. je problematická s ohledem na právo Evropských společenství. Z obavy obcházení přechodného období v oblasti volného pohybu pracovních sil totiž rakouský předpis stanovuje paušální a nepřiměřené omezení pro české podnikatele,“ míní Müller.

Omezit svobodu usazování za účelem podnikání ve smyslu čl. 43 Smlouvy ES je podle jeho názoru možné pouze v jednotlivých a prokazatelných případech. „Rakouské úřady měly prokázat, že osoba označená za společníka doopravdy poskytuje pouze pracovní výkon za stanovenou mzdu, což se v případě firmy Lenc a spol. nestalo,“ dodává Müller.

Stejný názor má i Pavel Bratinka z Euroffice Praha-Brusel: „Rakousko si vymínilo sedmileté přechodné období, po které bude moci vázat práci občanů nových členských zemí na pracovní povolení. Opatření se ale netýká práva českých občanů zakládat a řídit firmy v Rakousku.“ Podle Bratinky nemají rakouští úředníci právo být nejvyšším vykladačem závazků, které na sebe Rakousko přijalo. Tím je v prvním sledu Evropská komise a posléze Evropský soudní dvůr. Přesto se domnívá, že Evropská komise se přikloní na stranu Rakouska. „Vzhledem k tomu, že česká firma chtěla na ona místa přijmout Rakušany, komise usoudí, že mají čistě výkonnou a nikoliv řídicí náplň. A jako taková podléhají režimu omezení práva českých občanů vstupovat do zaměstnání.

Mohlo by vás zajímat

Bývalý výkonný ředitel Central Group Aleš Novotný u soudu

Soud snížil tresty za daňové úniky v kauze Central Group

Výlov největšího českého rybníka Rožmberk

Zelená nafta i pro rybníkáře. Novela zákona o spotřebních daních míří do Senátu

 Karlovarská korunní

Krúpova Arca kupuje Korunní. Stává se dvojkou trhu

 Právník Martin Aschenbrenner (PRK Partners).

Finance do firmy, to je jako transfuze krve

Sídlo společnosti British American Tobacco (divize pro Západní Evropu) v bavorském Bayreuthu

Rodí se tabákový gigant. BAT za zbytek Reynoldse nabízí přes bilion korun

 ilustační foto

Euro kleslo vůči dolaru na sedmiměsíční minimum

  • Anastázie Harris: Anglii zbývá už jen královna

  • Vratislav Strašil: Auta sice milujeme a žijeme z nich,…

  • Vladimír Beneš: Jediný neurochirurg, po kterém…

  • Jan Vančura: krejčí miliardářů

  • Lenka Vejválková: Jak funguje zákulisí fashion byznysu

  • Euro Business Express

  • Josef Bernard: Stát Škodovce hodně pomohl

  • James Cusumano: Pochybuji, že Elvis žije

  • Vlastimil Harapes: Nemám rád cyklostezky a nejraději bych…

Hry pro příležitostné hráče