Article, show

Kr8tce

02. června 2003, 00:00 - Bezecná Vladimíra
02. června 2003, 00:00

Masivní omezení odesílání textových zpráv z internetu se dotklo řady uživatelů mobilních telefonů. Poškozeni nebyli jen jednotlivci, ale i firmy. Právě toho se snaží využít T-Mobile se svou nabídkou "Privátní SMS brána". Služba umožní provozovat vlastní bránu pro odesílání a příjem SMS zpráv v rámci firemního intranetu nebo internetu.

SMS pořád z webu

Aplikaci je navíc možné přizpůsobit firemnímu stylu a propojit s dalšími firemními aplikacemi. Privátní SMS brána je ve skutečnosti software, který funguje jako webový server. Pro odesílání a příjem zpráv využívá pevného připojení do SMS centra, popřípadě mobilního zařízení se SIM kartou připojenou k počítači. Aplikace rovněž může zprávy přes dané připojení i přijímat a zaznamenávat do textového souboru. Webové rozhraní má uživatel uloženo na disku v šablonách, které se načítají vždy při startu aplikace, a je tedy možné tyto šablony kdykoliv upravit podle potřeby. Webové rozhraní není navíc jedinou možností, jak vkládat SMS zprávy - privátní SMS bránu lze propojit s jinými firemními aplikacemi a SMS zprávy poté odesílat přímo z těchto aplikací. Privátní SMS brána je zdarma. Platí se pouze cena za odeslání SMS zprávy podle nastaveného tarifu.

Mobilů brzy bude devět milionů

Zhruba 8,77 milionu lidí, tedy téměř 86 procent populace, vlastnilo v České republice ke konci prvního čtvrtletí letošního roku mobilní telefon. Za první tři měsíce roku se počet uživatelů zvýšil o 190 tisíc, nejméně 10 až 15 procent uživatelů ovšem vlastní více než jednu SIM kartu. Celkově je tedy počet skutečných majitelů mobilních telefonů menší. Nejstarší tuzemský operátor Eurotel v prvním čtvrtletí zvýšil počet uživatelů zhruba o 59 tisíc na více než 3,95 milionu. Konkurenční T-Mobile zaznamenal v prvním čtvrtletí nárůst počtu zákazníků své sítě o zhruba 40 tisíc na 3,55 milionu. Nejmladší operátor Český Mobil v prvním čtvrtletí zvýšil počet klientů vlastní sítě Oskar o 90,8 tisíce na více než 1,27 milionu. Tato uvedená čísla však nejsou vzájemně bez výhrad srovnatelná. Porovnání počtu uživatelů je totiž ztíženo odlišnými pravidly pro deaktivaci zákazníků. Zatímco Český Mobil mezi aktivní zákazníky nepočítá ty vlastníky SIM karet, kteří ji nevyužili šest měsíců, T-Mobile je deaktivuje až po 13 měsících a Eurotel po 18 měsících. Na celkových tržbách tuzemských mobilních operátorů se v prvním čtvrtletí nejvíce podílel Eurotel s 46,4 procenta, T-Mobile se podílel 37,6 procenta a Český Mobil 16 procenty. Podobně tomu je i podle ukazatele EBITDA. Největší tržní podíl má Eurotel s 51,3 procenta před T-Mobile s 41,3 procenta a Českým Mobilem s 7,4 procenta. Takto dobře se ovšem nevede operátorům pevných telefonních linek. Počet uživatelů mobilních telefonů překonal počet pevných telefonních linek už v roce 2000. Dominantní provozovatel pevných linek Český Telecom loni zaznamenal pokles počtu zákazníků o zhruba 150 tisíc a provozuje zhruba 3,65 milionu hlavních telefonních stanic.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Papíry jsme jim nevytiskli aneb o reálném založení chovné stanice
Připojištění na dovolenou? Nutnost, nebo zbytečnost?
Poroste rychleji USA nebo eurozóna? MMF upravil předpovědi
Auta
Škoda odstartovala sériovou výrobu modelu Karoq. První…
První autonomní Kamaz bude nasazen během fotbalového mistrovství
Po Francii chce prodej aut se spalovacím motorem zakázat také Velká Británie
Galerie na středu: Na tyto tříválce vám nestačí ani půl milionu
Německo chce neupraveným autům z aféry Dieselgate odebrat registraci
Technologie
Ransomware v posledních dvou letech vydělal přes 25 milionů dolarů
Chrome 60 lepí 40 děr a podporuje Touch Bar na nových Macboocích Pro
Core i7-8700K má prý turbo 4,7 GHz. I při zátěži šesti jader může běžet nad 4 GHz
Web si oddychne. Adobe plánuje ukončit vývoj a podporu a Flashe v roce 2020
Aukro chystá změny. Začátkem srpna bude služba nedostupná
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít