KPMG: Pro většinu finančních institucí je situace lepší než loni

24. listopadu 2010, 13:03 - ČTK
24. listopadu 2010, 13:03

Více než polovina finančních institucí v ČR a na Slovensku vnímá svou současnou situaci jako lepší než v minulém roce. Ještě více společností očekává další zlepšení situace ve příští rok. Vyplývá to z průzkumu, který společnosti KPMG ČR a SR provedly mezi 71 bankami, leasingovými firmami a dalšími finančními institucemi od ledna do května 2010.

Foto: ČS

Optimistický pohled na budoucí ekonomický vývoj, v němž se respondenti průzkumu shodují napříč celým finančním sektorem, je dobrým znamením a dokladem, že se ekonomická situace v České republice a na Slovensku skutečně výrazně zlepšuje,“ zhodnotil výsledky partner společnosti KPMG ČR Petr Bučík.

Se stavem, v němž se nyní nacházejí, jsou nejspokojenější banky a leasingové společnosti. Naopak tři čtvrtiny ostatních finančních institucí svou situaci vnímají jako stejnou nebo horší.

Ve výhledu na příští rok jsou ze všech dotazovaných nejoptimističtější leasingové společnosti, ovšem i mezi ostatními finančními institucemi je patrný výrazný nárůst optimismu. Bankovní sektor je v tomto ohledu umírněnější. Svou situaci totiž banky vnímají již nyní jako dobrou, proto v příštím roce předpokládají spíše zachování současného stavu, případně jen mírné zlepšení.

Celých 69 procent oslovených finančních institucí předpokládá, že finanční trh čeká další konsolidace. Nejsilněji tento názor zaznívá z řad leasingových společností a bank, ostatní instituce jsou v tomto ohledu mnohem zdrženlivější.

V otázce výnosů jsou finanční instituce mnohem zdrženlivější než v názoru na celkovou ekonomickou situaci. Důvodem je útlum na mezibankovním trhu, omezená likvidita, zhoršená bonita klientů a zpřísnění podmínek pro poskytování některých finančních produktů. Na 55 procent respondentů uvádí výnosy v porovnání s loňským rokem stejné nebo nižší. “Tuto stagnaci a mírný pokles výnosů si lze vysvětlit tím, že se klienti odklonili od rizikovějších instrumentů a své peníze přesunuli do konzervativnějších bankovních produktů, jako jsou například spořicí účty,“ podotkl Bučík.

Vývoj výnosů v roce 2011 však téměř tři čtvrtiny dotazovaných hodnotí příznivě, tedy že budou vyšší než letos. Naopak pokles svých výnosů očekává v příštím roce každá desátá oslovená finanční instituce.

Ohledně ziskovosti jsou společnosti dokonce ještě optimističtější než v případě výnosů. Na 83 procent jich příští rok očekává její nárůst. “Ziskovost se tak stala nejlépe hodnoceným ze všech sledovaných faktorů, a to dokonce napříč všemi segmenty finančního trhu,“ upozornil Bučík.

Jednou z prvních reakcí finančních institucí v ČR a na Slovensku na pokles ekonomiky bylo ve většině případů propuštění zaměstnanců. Na 53 procent společností už počet zaměstnanců snížilo, deset procent tak právě činí. Do budoucna toto opatření plánují pouhá dvě procenta respondentů.

Názor na to, kdy dojde k zotavení ekonomiky, není mezi společnostmi na finančním trhu jednotný. Většina dotázaných (84 procent) se však domnívá, že to bude během let 2011 a 2012. Nikdo z nich nezastává názor, že k zotavení již došlo, a pouze jeden z deseti dotázaných si myslí, že se ekonomika začne zotavovat ještě letos. Pouhých šest procent respondentů se domnívá, že zotavení přijde až po roce 2012.

Na 86 procent dotázaných vnímá přijetí eura z pohledu slovenské ekonomiky pozitivně. Domnívají se, že pomohlo ztlumit dopad ekonomické krize, a to zejména díky odstranění kurzového rizika spojeného se slovenskou korunou. Naopak negativně euro vnímají v souvislosti s vlivem přímo na jejich společnost. Téměř tři čtvrtiny (71 procent) slovenských finančních institucí uvádí, že euro mělo negativní vliv na hospodaření jejich společnosti.

KPMG je celosvětová síť poradenských společností poskytujících služby v oblasti auditu, daní a poradenství.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít