Kouzlo coworkingu

11. června 2014, 11:18 - Jiří Rostecký, spolupracovník redakce a majitel společnosti iParťák
11. června 2014, 11:18

Vzájemná spolupráce v příjemném prostředí může obohatit vaše podnikání a přinést vám nové zkušenosti i obchodní partnerství. Díky coworkingu můžete nejen pracovat na svých projektech, ale užívat si i spolupráce s ostatními účastníky a vzájemné interakce. A koneckonců vyřešíte i problémy s pracovní morálkou, hledáním klidného místa k plnění svých úkolů a nedostatkem vlastních kancelářských prostorů.

Jan Linhart je ředitelem společnosti SEO Linhart, která zaměstnává pět lidí a zabývá se zejména marketingem na internetu, zároveň provozuje společné kanceláře pro všechny, kdo pracují na volné noze a nechtějí tak činit o samotě. Její asi 80 metrů čtverečních rozlehlé olomoucké prostory navíc nabízejí řadu dalších překvapení, jež se jejich návštěvníkům mohou zalíbit. „Já jsem původně vůbec nechtěl založit coworking, ale vytvořit nové vlastní kanceláře. Pak jsem však narazil na vhodné prostory, které byly větší, než jsme potřebovali, a tak jsme se rozhodli je zkusit sdílet s někým dalším. Myšlenka coworkingu mě velmi zaujala, viděl jsem v ní patřičné výhody a vše nás tak pohltilo, že jsme kanceláře koupili a dali se do práce,“ vzpomíná dnes Linhart.

Když nemáte dostatečně malou kancelář

Jsou to čtyři roky, co se zakladatel úspěšné marketingové agentury rozhodl koupit dům v okolí Olomouce, který by rozdělil na dvě části – na prostory pro bydlení a prostory pro práci. Jeho ideu se nepovedlo realizovat, protože nedokázal najít ideální nemovitost, která by splňovala všechny jeho požadavky, a když ano, byla ve špatném stavu a vyžadovala podstatně vyšší finanční investici do rekonstrukce. Přešel tedy na plán B a začal hledat přímo kancelářské prostory, až narazil na ty v ulici Dolní Hejčínská, které za milion a půl koupil a rozhodl se je otevřít i pro další živnostníky a podnikatele.

Kancelář dotáhnutá do detailu

Se svou přítelkyní řešili, jak co nejlépe zakoupený prostor využít. Cílem bylo vytvořit dvě samostatné kanceláře s 13 pracovními místy, oddělenou zasedací místnost, knihovnu a kuchyňku. Vybavit coworkingové centrum není totiž vůbec jednoduché. Všichni návštěvníci musejí být spokojeni a musejí se rádi vracet zpět, proto se Linhart nebál investovat a vybavení věnoval patřičnou pozornost. „Je nutné obstarat vše potřebné pro nerušenou práci, což nejsou jen stoly, ergonomické židle, kvalitní připojení k internetu či tiskárna, ale třeba i prvotřídní kávovar, dekorace a mnoho dalšího,“ popisuje Linhart a nezapomíná ani na stále doplňovanou vzdělávací knihovnu. Celková investice do vybavení se vyšplhala přibližně na 150 tisíc korun. Přípravné práce na coworkingovém centru trvaly dva měsíce. Už slavnostní otevření přilákalo několik zvědavých návštěvníků, z nichž se brzy stali i první členové. Dnes už se Linhart rozhoduje o přestěhování do větších prostor. Služeb coworkingu využívá řada mladých i starších podnikatelů, firem i lidí, co vůbec nepodnikají. Často to jsou naprosto odlišné typy. „Coworking je obecně vhodný pro kohokoli. K nám chodí zejména programátoři, majitelé internetových projektů a e-shopů, ale třeba i jedna učitelka angličtiny,“ usmívá se Jan Linhart a odhaduje průměrný věk svých návštěvníků na 33 až 36 let, přitom je jich vzhledem k technickému zaměření většiny členů jen deset procent žen. Zajímavé je ale i to, že asi polovinu všech návštěvníků tvoří lidé pracující na volné noze a zbytek většinou představují menší firmy.

Má to své výhody

Krásou coworkingu je, že pro každého může znamenat něco jiného. Někdo může zařízení navštěvovat proto, že nemá jiné místo pro výkon nerušené práce, jiný zase proto, že chce potkávat zajímavé lidi a seznamovat se. „Členové coworkingu mezi sebou často spolupracují, pomáhají si a radí si navzájem. Takto už i mezi našimi návštěvníky vznikly projekty lidí, kteří by se bez nás nikdy nepoznali, jako je třeba cestovní kancelář Tomáše Kulíska SportSen.cz, jenž zde našel kontakt na grafika a programátora, správce PPC kampaní a získal i řadu nových informací,“ popisuje výhody Jan Linhart, který se velmi často s členy coworkingu schází a diskutuje třeba nad dobrou večeří.

Nebudete prokrastinovat

Další výhodou je podle něj i motivace a efektivita. „Lidé, kteří pracují doma, mohou často prokrastinovat – pouštějí si seriály, vyrušují je ostatní členové domácnosti, odbíhají do ledničky a podobně. Zároveň jim může vadit, že nejsou ve spojení s okolním světem. Případně pokud někdo pracuje z domova, může být celý den v pyžamu a začnou mu chybět sociální návyky, postupně takový člověk sociálně zakrní,“ vyjmenovává majitel coworkingového centra další argumenty a poznamenává, že když někdo přijde na místo, kde ostatní pracují, těžko se práci sám ubrání. V neposlední řadě jde ale o peníze. Členové coworkingu nemusejí řešit platby za elektřinu, plyn, vodu, internet, nájem a další. Zaplatí pouze za čas strávený v kancelářích, kde si mohou vybrat vhodné místo a nerušeně pracovat už od 1100 korun bez DPH na měsíc. Olomoucký coworking navíc nabízí i možnost pronajmutí společné zasedací místnosti pro jednání s klienty či školení, které vyjde na 140 korun bez DPH na hodinu, pro členy coworkingu je však zadarmo.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
Auta
Retro na neděli: Dixi DA-1 3/15 slaví 90 let jako vůbec…
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka vyhnout
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Technologie
AMD neotevře kód své analogie Intel ME. Secure Processor zůstane „blackboxem“
Mapy.cz pro Android jsou kompletně offline včetně plánování tras
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka vyhnout
Intel se po IoT stahuje i z nositelné elektroniky. Celé oddělení tento měsíc zrušil
Evolveo Ray 2 – moderní skříň s tvrzeným sklem za 1500 Kč (uživatelská recenze)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít