Kouzelník a barrandovský trezor

17. července 2009, 19:37 - David Kasl
17. července 2009, 19:37

Otázka nezní, zda zemře mladý čaroděj, ale zda přežije filmový průmysl v Česku

Šestý školní rok Harryho Pottera ve Škole čar a kouzel v Bradavicích kazí válka mezi Voldemortovými přívrženci a stoupenci dobra, ve které hrdina s jizvou ve tvaru blesku na čele buď vyhraje, nebo zemře… Žádný strach, producent David Heyman již potvrdil, že chystá natáčení Epilogu z Relikvií smrti, který je posunutý v čase, kdy už má trio hlavních hrdinů potomky. Harry nám dospěl do věku, kdy by už klidně mohl přijet i do Prahy, magického místa plného neřesti uprostřed Evropy, kam obezřetný rodič svá dítka samotná jen tak nepustí.
Střih. Je tomu pouhých šest let, co se v zemi, jež filmovými mágy a historickou architekturou oplývá, dveře se zahraničními filmovými produkcemi netrhly a dolary přitékaly proudem. Jen v roce 2003 tu utratily více než pět miliard korun, z nichž většina padla na platy místních filmařů a služby napříč mnoha sektory místní ekonomiky. A stát si nemohl naříkat, protože kromě daňových příjmů zůstávaly náklady vyplacené dodavatelům v zemi a byly utráceny ve zdejších podnicích.
Střih. O rok později zavádí s velkou marketingovou podporou ze strany státu daňové pobídky zahraničním filmařům Maďarsko. Obrat zahraničních produkcí v České republice se propadá na miliardu a půl korun. V roce 2005 zaznamenává Maďarsko téměř pětinásobný nárůst peněz, které tam utrácejí zahraniční štáby. V roce 2007 zavádí pobídky i sousední Německo a zahraniční příjmy českého filmového průmyslu se vloni poprvé propadají pod objem domácí filmové tvorby. Na úroveň sotva patnácti procent stavu v roce 2003.
Střih. Kouzlo dlouholeté filmové tradice a umu místních profesionálů, posilované přílivem práce a peněz během 90. let minulého století, ztratilo na účinnosti. Svět za našimi hranicemi si totiž velmi rychle uvědomil potenciál, jaký filmový průmysl pro místní ekonomiku přináší. A dnes už není v Evropě silná filmová země, která by nevyužila výjimky z legislativy Evropské unie, jež jinak zavádění veřejných podpor zakazuje. Kromě České republiky.
Střih. Kamery jedou naplno a nyní již příliš mnoho času na hrdinství nezbývá. Tím spíš, že si zahraniční filmaři stále ještě neodvykli s Českou republikou počítat. Jenže zároveň stále obezřetněji počítají každý dolar, který mají pro natáčení k dispozici. Mohl-li se ještě nedávno natáčet film z prostředí meziválečné Paříže kompletně v Praze, proč by se dnes nemohl natáčet film o Praze třeba v Budapešti? Ateliérové zázemí tam již mají. A filmařům dávají jasně najevo, že o ně, a především jejich peníze mají zájem.
Střih. Ještě před rokem poslanec ODS a exministr financí Vlastimil Tlustý prohlásil, že žádné speciální výhody nejsou možné: „O přísun nějakých miliard jde vždycky. Když se udělí výjimka filmařům, tak proč ne kadeřnicím, které umějí dělat tak hezké účesy?“ Filmový průmysl jako takový je ale jen jádrem byznysu a zahraniční filmové produkce jsou významným zaměstnavatelem nejen specializovaných filmových profesí, ale i mnoha navazujících, jako jsou IT specialisté, krejčí, švadleny, komparzisté, maskéři, vizážisté, a konečně i ti kadeřníci.
Střih. Jednání o možnosti natáčet Harryho Pottera v Česku vedly Barrandovské ateliéry již v roce 2005. Nad možností být ve hře i pro sedmé pokračování ságy visí více otazníků. Nikoliv nepodstatnou bude i reálná vyhlídka na zavedení jakékoliv formy fiskálních stimulů. Uvážíme-li, že reálně se možností natáčet v Česku zabývá i producent George Lucas, který chystá hraný seriál na motivy Hvězdných válek, minimálně čtyřletý projekt o rozpočtu kolem 150 milionů dolarů, je třeba jednat rychle. Mirek Topolánek a Vítězslav Jandák přednedávnem zavedení stimulů v případě podzimního volebního úspěchu přislíbili. Filmařům nezbývá než doufat, že tentokrát to myslí opravdu upřímně. A věřit na zázrak. Protože jde především o jejich budoucnost.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Obtěžují vás nevyžádané telefonáty? Návod, jak se jim vyhnout
O 20 % víc než loni: ceny bytů opět rostou
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Víte, kdo vlastní vaši banku? Ital, Rus, Rakušan, nebo Čech?
Auta
Nové BMW Z4 slibuje svobodu, ale počkáte si na ni až do…
Kouzlo bohaté sklizně: Zkusili jsme, jak se řídí moderní kombajn
Jeden Velorex 16/250 se dostal až do Chicaga. Teď je po renovaci a stojí přes 300 tisíc
Nokia 8 je tady. Znovuzrozená značka konečně představila špičkový telefon
Continental znovu vynalezl kolo, aby mohly elektromobily lépe brzdit
Technologie
GPS, laser a bohatá sklizeň: Zkusili jsme, jak se řídí moderní kombajn
Postrach fotografů a fotobank. Google umí perfektně odstranit vodoznak
Intel: top Coffee Lake má o 11 % lepší výkon v jednom vlákně. Kvůli AMD přejmenuje čipset
Evleaks kazí překvapení další Korejcům. Takhle bude vypadat LG V30
Čeští Warhorse Studios vnadí dalším trailerem na Kingdom Come: Deliverance (video)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít