Koupili jsme dobrou značku

27. května 2011, 12:05 - Pavel Hanslíček
27. května 2011, 12:05

... Luborem Svobodou

Slavia Praha je druhým nejstarším českým fotbalovým klubem a mnohonásobným vítězem nejvyšší domácí soutěže. Přesto akutně hrozilo, že v ročníku 2011/2012 nebude hrát první českou ligu. To se změnilo až minulé úterý, kdy klub licenci v odvolacím řízení dostal. „Ke změně postoje vedení Českomoravského fotbalového svazu došlo především díky tomu, že jsme předložili jasnou vlastnickou strukturu klubu, uhradili veškeré závazky k hráčům i zaměstnancům, které Slavia měla k 31. prosinci 2010, a potvrdili svoji schopnost financovat klub celou příští sezonu,“ vysvětlil výkonný ředitel Natland Group Lubor Svoboda.

EURO: Pro další osud Slavie bude klíčová i finanční stabilizace klubu. Jak je na tom nyní z ekonomického pohledu? SVOBODA: Je zřejmé, že Natland koupil Slavii v mizerné kondici. Proto nyní v klubu provádíme finanční a právní forenzní audit, zároveň jednáme o narovnání vztahů s britskou investiční společností ENIC. Na Slavii se díváme jako na obchodní případ; prostě jsme za dobrou cenu koupili firmu s hodnotnou značkou. Uvědomujeme si, že hodnota Slavie není vyčíslitelná jen penězi – vnímáme, že jde o český fenomén, a byla by velká škoda, kdyby skončila. Nyní musíme klub změnit na standardně řízenou společnost. Že to umíme i ve sportovním prostředí, potvrzuje příklad basketbalového klubu v Pardubicích. Tam jsme v roce 2007 vstoupili do podobné situace – chyběla zde jasná majetková struktura a vize. Klub jsme restrukturalizovali, udělali jsme z něj fungující obchodní společnost sportovního typu a nyní patří k nejlepším týmům v Česku.

EURO: Druhým největším akcionářem Slavie je někdejší ministr dopravy Aleš Řebíček. Mluví se o tom, že má zájem koupit klub celý, je to pravděpodobné? SVOBODA: Spekulovat o tom, zda bychom mohli podíl v klubu prodat, není na pořadu dne. My postupujeme krok za krokem – nejdříve musíme dokončit audit a restrukturalizaci, narovnat vztahy se všemi věřiteli a udělat ze Slavie transparentní fungující firmu. Pokud pak přijde výhodná nabídka, budeme se jí zabývat, stejně jako u všech našich dalších projektů. Dobrou zprávou ovšem je, že pan Řebíček se jako přesvědčený Slávista chce na záchraně klubu podílet.

EURO: Už víte, jak bude vypadat rozpočet na příští rok? SVOBODA: Rozpočet pro sezonu 2011/2012 bude takový, jaký situace dovolí. Je potřeba nastartovat obchodní oddělení, oslovit partnery, a to bude determinovat finální rozpočet. Střízlivě odhadujeme, že se bude pohybovat mezi 80 až 100 miliony korun. Toto číslo ještě upřesníme, každopádně rozpočet musí být vyrovnaný. S jeho naplněním by nám měli významně pomoci sponzoři. Pozitivně nás překvapilo, že po vyjasnění akcionářské struktury se nám začali sami hlásit.

EURO: Natland Group není zdaleka jen Slávie. Můžete tuto finanční skupinu představit? SVOBODA: Natland vznikl v roce 2001 a zabývá se investicemi do private equity, nemovitostí a poskytováním finančních služeb. U určitých typů projektů pracujeme i s prostředky dalších soukromých a institucionálních investorů. Nejsme oborově zaměřeni – naše projekty najdete v energetice, telekomunikacích i ve stavebnictví a developmentu. Obecně můžeme říci, že nás zajímají všechny projekty s vnitřním výnosovým procentem nad dvacet procent. Obrat všech firem, ve kterých Natland Group vlastní zásadní majetkový podíl, dnes dosahuje asi čtyř miliard korun.

EURO: Výnosnosti 20 procent dokážete dosahovat i u developerských projektů? SVOBODA: Tento parametr platí samozřejmě hlavně pro private equity projekty. U realitních projektů pracujeme s nižším parametrem, respektive sadou investičních kritérií odpovídající kondici sektoru. Část projektů jsme získali s akvizicí stavební skupiny Prominecon Group, většina z nich je však perspektivní. Že development nemusí být ani nyní nezajímavá investice, potvrzuje i náš bytový projekt Čakovický park. Zde jsme před měsícem a půl spustili prodej 101 bytů a nyní jich máme, přestože jsme ještě nezačali stavět, prodáno přes 30 procent. Máte-li dobrý produkt s odpovídající cenou, lze v developmentu uspět i dnes.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdy máte v práci nárok na placené volno?
Volby 2017: vše, co potřebujete vědět
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Auta
Retro: Lada Niva, Škoda Trekka a další socialistické off…
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let elektrické verze
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Technologie
Takhle bude vypadat retro ThinkPad. Lenovo jej nabídne k 25. výročí
Windows Store bude zřejmě přejmenován na Microsoft Store
Školství není připraveno na dobu, kdy budeme mít internet v těle
Je tu GeForce GTX 1080 Ti s upgradovanou pamětí: Evga vydává model s 12GHz GDDR5X
AMD má možná kšeft od Tesly. Prý jí pomáhá vyvíjet AI procesory pro samořídící auta
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít