Koupili jsme dobrou značku

27. května 2011, 12:05 - Pavel Hanslíček
27. května 2011, 12:05

... Luborem Svobodou

Slavia Praha je druhým nejstarším českým fotbalovým klubem a mnohonásobným vítězem nejvyšší domácí soutěže. Přesto akutně hrozilo, že v ročníku 2011/2012 nebude hrát první českou ligu. To se změnilo až minulé úterý, kdy klub licenci v odvolacím řízení dostal. „Ke změně postoje vedení Českomoravského fotbalového svazu došlo především díky tomu, že jsme předložili jasnou vlastnickou strukturu klubu, uhradili veškeré závazky k hráčům i zaměstnancům, které Slavia měla k 31. prosinci 2010, a potvrdili svoji schopnost financovat klub celou příští sezonu,“ vysvětlil výkonný ředitel Natland Group Lubor Svoboda.

EURO: Pro další osud Slavie bude klíčová i finanční stabilizace klubu. Jak je na tom nyní z ekonomického pohledu? SVOBODA: Je zřejmé, že Natland koupil Slavii v mizerné kondici. Proto nyní v klubu provádíme finanční a právní forenzní audit, zároveň jednáme o narovnání vztahů s britskou investiční společností ENIC. Na Slavii se díváme jako na obchodní případ; prostě jsme za dobrou cenu koupili firmu s hodnotnou značkou. Uvědomujeme si, že hodnota Slavie není vyčíslitelná jen penězi – vnímáme, že jde o český fenomén, a byla by velká škoda, kdyby skončila. Nyní musíme klub změnit na standardně řízenou společnost. Že to umíme i ve sportovním prostředí, potvrzuje příklad basketbalového klubu v Pardubicích. Tam jsme v roce 2007 vstoupili do podobné situace – chyběla zde jasná majetková struktura a vize. Klub jsme restrukturalizovali, udělali jsme z něj fungující obchodní společnost sportovního typu a nyní patří k nejlepším týmům v Česku.

EURO: Druhým největším akcionářem Slavie je někdejší ministr dopravy Aleš Řebíček. Mluví se o tom, že má zájem koupit klub celý, je to pravděpodobné? SVOBODA: Spekulovat o tom, zda bychom mohli podíl v klubu prodat, není na pořadu dne. My postupujeme krok za krokem – nejdříve musíme dokončit audit a restrukturalizaci, narovnat vztahy se všemi věřiteli a udělat ze Slavie transparentní fungující firmu. Pokud pak přijde výhodná nabídka, budeme se jí zabývat, stejně jako u všech našich dalších projektů. Dobrou zprávou ovšem je, že pan Řebíček se jako přesvědčený Slávista chce na záchraně klubu podílet.

EURO: Už víte, jak bude vypadat rozpočet na příští rok? SVOBODA: Rozpočet pro sezonu 2011/2012 bude takový, jaký situace dovolí. Je potřeba nastartovat obchodní oddělení, oslovit partnery, a to bude determinovat finální rozpočet. Střízlivě odhadujeme, že se bude pohybovat mezi 80 až 100 miliony korun. Toto číslo ještě upřesníme, každopádně rozpočet musí být vyrovnaný. S jeho naplněním by nám měli významně pomoci sponzoři. Pozitivně nás překvapilo, že po vyjasnění akcionářské struktury se nám začali sami hlásit.

EURO: Natland Group není zdaleka jen Slávie. Můžete tuto finanční skupinu představit? SVOBODA: Natland vznikl v roce 2001 a zabývá se investicemi do private equity, nemovitostí a poskytováním finančních služeb. U určitých typů projektů pracujeme i s prostředky dalších soukromých a institucionálních investorů. Nejsme oborově zaměřeni – naše projekty najdete v energetice, telekomunikacích i ve stavebnictví a developmentu. Obecně můžeme říci, že nás zajímají všechny projekty s vnitřním výnosovým procentem nad dvacet procent. Obrat všech firem, ve kterých Natland Group vlastní zásadní majetkový podíl, dnes dosahuje asi čtyř miliard korun.

EURO: Výnosnosti 20 procent dokážete dosahovat i u developerských projektů? SVOBODA: Tento parametr platí samozřejmě hlavně pro private equity projekty. U realitních projektů pracujeme s nižším parametrem, respektive sadou investičních kritérií odpovídající kondici sektoru. Část projektů jsme získali s akvizicí stavební skupiny Prominecon Group, většina z nich je však perspektivní. Že development nemusí být ani nyní nezajímavá investice, potvrzuje i náš bytový projekt Čakovický park. Zde jsme před měsícem a půl spustili prodej 101 bytů a nyní jich máme, přestože jsme ještě nezačali stavět, prodáno přes 30 procent. Máte-li dobrý produkt s odpovídající cenou, lze v developmentu uspět i dnes.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Co potřebujete vědět o pojištění pro zvířata předtím, než ho založíte
Chcete přijmout brigádníka? Rady a tipy, jak na zaměstnávání brigádníků!
Až 52 600 Kč za semestr aneb poplatky za delší studium na VŠ
Auta
Nové Audi A8 dostane unikátní podvozek, který reaguje na…
Nejlepším motorem roku 2017 je osmiválec Ferrari. Poprvé se volil také nejlepší elektromotor
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Že jste ještě neviděli Porsche 911 GT2 RS? Nevadí, stejně už je vyprodané
Ducati Multistrada 1200 Enduro Pro má v hledáčku nejostřejší BMW GS
Technologie
Opera 46 významně zlepšuje stabilitu a omezuje stránky na pozadí
Psaní tahem prstu funguje už i v češtině, kalkulačka umí konvertovat měny [Windows Insider]
Standard Unicode 10.0 přináší znak bitcoinu a 56 nových emoji včetně vousáče a ponožek
Paměti a SSD budou dál zdražovat, zlepšení cen může nastat až v roce 2018
Tip: Hromadu užitečného softwaru za 534 dolarů můžete mít jen za 12 dolarů
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít