Article, show

Koupili jsme dobrou značku

27. května 2011, 12:05 - Pavel Hanslíček
27. května 2011, 12:05

... Luborem Svobodou

Slavia Praha je druhým nejstarším českým fotbalovým klubem a mnohonásobným vítězem nejvyšší domácí soutěže. Přesto akutně hrozilo, že v ročníku 2011/2012 nebude hrát první českou ligu. To se změnilo až minulé úterý, kdy klub licenci v odvolacím řízení dostal. „Ke změně postoje vedení Českomoravského fotbalového svazu došlo především díky tomu, že jsme předložili jasnou vlastnickou strukturu klubu, uhradili veškeré závazky k hráčům i zaměstnancům, které Slavia měla k 31. prosinci 2010, a potvrdili svoji schopnost financovat klub celou příští sezonu,“ vysvětlil výkonný ředitel Natland Group Lubor Svoboda.

EURO: Pro další osud Slavie bude klíčová i finanční stabilizace klubu. Jak je na tom nyní z ekonomického pohledu? SVOBODA: Je zřejmé, že Natland koupil Slavii v mizerné kondici. Proto nyní v klubu provádíme finanční a právní forenzní audit, zároveň jednáme o narovnání vztahů s britskou investiční společností ENIC. Na Slavii se díváme jako na obchodní případ; prostě jsme za dobrou cenu koupili firmu s hodnotnou značkou. Uvědomujeme si, že hodnota Slavie není vyčíslitelná jen penězi – vnímáme, že jde o český fenomén, a byla by velká škoda, kdyby skončila. Nyní musíme klub změnit na standardně řízenou společnost. Že to umíme i ve sportovním prostředí, potvrzuje příklad basketbalového klubu v Pardubicích. Tam jsme v roce 2007 vstoupili do podobné situace – chyběla zde jasná majetková struktura a vize. Klub jsme restrukturalizovali, udělali jsme z něj fungující obchodní společnost sportovního typu a nyní patří k nejlepším týmům v Česku.

EURO: Druhým největším akcionářem Slavie je někdejší ministr dopravy Aleš Řebíček. Mluví se o tom, že má zájem koupit klub celý, je to pravděpodobné? SVOBODA: Spekulovat o tom, zda bychom mohli podíl v klubu prodat, není na pořadu dne. My postupujeme krok za krokem – nejdříve musíme dokončit audit a restrukturalizaci, narovnat vztahy se všemi věřiteli a udělat ze Slavie transparentní fungující firmu. Pokud pak přijde výhodná nabídka, budeme se jí zabývat, stejně jako u všech našich dalších projektů. Dobrou zprávou ovšem je, že pan Řebíček se jako přesvědčený Slávista chce na záchraně klubu podílet.

EURO: Už víte, jak bude vypadat rozpočet na příští rok? SVOBODA: Rozpočet pro sezonu 2011/2012 bude takový, jaký situace dovolí. Je potřeba nastartovat obchodní oddělení, oslovit partnery, a to bude determinovat finální rozpočet. Střízlivě odhadujeme, že se bude pohybovat mezi 80 až 100 miliony korun. Toto číslo ještě upřesníme, každopádně rozpočet musí být vyrovnaný. S jeho naplněním by nám měli významně pomoci sponzoři. Pozitivně nás překvapilo, že po vyjasnění akcionářské struktury se nám začali sami hlásit.

EURO: Natland Group není zdaleka jen Slávie. Můžete tuto finanční skupinu představit? SVOBODA: Natland vznikl v roce 2001 a zabývá se investicemi do private equity, nemovitostí a poskytováním finančních služeb. U určitých typů projektů pracujeme i s prostředky dalších soukromých a institucionálních investorů. Nejsme oborově zaměřeni – naše projekty najdete v energetice, telekomunikacích i ve stavebnictví a developmentu. Obecně můžeme říci, že nás zajímají všechny projekty s vnitřním výnosovým procentem nad dvacet procent. Obrat všech firem, ve kterých Natland Group vlastní zásadní majetkový podíl, dnes dosahuje asi čtyř miliard korun.

EURO: Výnosnosti 20 procent dokážete dosahovat i u developerských projektů? SVOBODA: Tento parametr platí samozřejmě hlavně pro private equity projekty. U realitních projektů pracujeme s nižším parametrem, respektive sadou investičních kritérií odpovídající kondici sektoru. Část projektů jsme získali s akvizicí stavební skupiny Prominecon Group, většina z nich je však perspektivní. Že development nemusí být ani nyní nezajímavá investice, potvrzuje i náš bytový projekt Čakovický park. Zde jsme před měsícem a půl spustili prodej 101 bytů a nyní jich máme, přestože jsme ještě nezačali stavět, prodáno přes 30 procent. Máte-li dobrý produkt s odpovídající cenou, lze v developmentu uspět i dnes.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Zisky mobilních operátorů? Přes 10 miliard korun ročně
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Kdy jsou vaše peníze na internetbanking v ohrožení?
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Auta
Škoda odstartovala sériovou výrobu modelu Karoq. První…
První autonomní Kamaz bude nasazen během fotbalového mistrovství
Po Francii chce prodej aut se spalovacím motorem zakázat také Velká Británie
Galerie na středu: Na tyto tříválce vám nestačí ani půl milionu
Německo chce neupraveným autům z aféry Dieselgate odebrat registraci
Technologie
Velká aktualizace ovladačů u AMD. Mnohé novinky pro hráče, GPU Profiler pro vývojáře
Podoba referenčního Radeonu RX Vega je venku. AMD ho chce stavět proti GTX 1080
Ransomware v posledních dvou letech vydělal přes 25 milionů dolarů
Chrome 60 lepí 40 děr a podporuje Touch Bar na nových Macboocích Pro
Core i7-8700K má prý turbo 4,7 GHz. I při zátěži šesti jader může běžet nad 4 GHz
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít