Koupelny podle nejnovějších trendů

16. června 2011, 08:47 - Renata Lichtenegerová
16. června 2011, 08:47

Zařizujete si novou koupelnu nebo rekonstruujete stávající a nevíte, jaké barvy a velikosti obkladů jsou právě v kurzu? Letošní sezona je ve znamení volnosti, kombinace odlišných stylů, barev i nálad.

Foto: Rako

Koupelna už nemusí být odděleným světem v rámci domu či bytu, může být součástí celého interiéru. Podle Karla Novotného, vedoucího oddělení designu společnosti Siko koupelny, je moderní, aby se koupelna podobala obytným místnostem. Toho lze dosáhnout například uspořádáním a vzhledem nábytku a přidáním relaxačních prvků, jako jsou křesílka či sedačky.

Interiér obydlí je možné propojit také použitím obkladů „za hranicí“ koupelny. „Již neplatí, že obklady jsou určené pouze pro koupelny, kuchyně a na podlahu do předsíně. Kvalita materiálu, dokonalost dezénu, šíře nabídky a užitné vlastnosti jsou na vysoké úrovni. Obklady lze tedy bez potíží použít prakticky v celém obytném interiéru a na řadě míst ve venkovním prostoru,“ konstatuje Novotný. Obklady podle něho působí velmi elegantně například jako obklad v ložnici na zdi za postelí nebo jako dominantní stěna v obývacím pokoji.

Keramika v přírodním provedení

Designéři koupelnového vybavení v současné době sázejí především na keramické obklady, které imitují přírodní materiály. Jeden design se často ukazuje v mnoha formátech, které spolu korespondují. „Keramický obklad je proti přírodnímu materiálu odolnější, dá se vyrobit s přesností na milimetr, nevadí mu rozlité červené víno, nepoškrábe se, výborně se hodí do kombinace s podlahovým topením, bez obav ho můžete aplikovat do vlhkého prostředí,“ říká Pavla Nováková, manažerka komunikace značky Rako.

Hitem v oblasti zařizování koupelen jsou letos právě přírodní zemité tóny a zmíněná imitace přírodních materiálů – kamene a dřeva. „Nástup těchto materiálů umožnila technologie digitálního tisku, kterou je možné kvalitně provádět i v menších nákladech, a mají ji proto k dispozici i menší výrobci,“ konstatuje Karel Novotný. Možnost dokonalé reprodukce povrchů a struktury kamene nebo dřeva vede prý k důrazu na detail. „Právě v perfektním prokreslení detailu je totiž fotorealistický tisk velmi silný,“ pokračuje Novotný. Jako příklad takové imitace z nabídky Siko koupelen uvádí sérii Kaliva s netradičním designem zkamenělého dřeva s kovovými prvky, v teplých přírodních barvách.

Tlumené odstíny i kontrasty

Kromě přírodních tónů vévodí barvám obkladů a dlažeb tradiční bílá, a to jako základní barva v řadě kombinací. Pozadu však nezůstávají ani další tlumené odstíny a zoufat nemusí ani milovníci kontrastů. „Oblíbené jsou jemné nuance šedé či starorůžové doplněné bílou. Akcent tvoří právě jasné a výrazné barvy. Mezi osvědčené a kontrastní barvy do kombinací patří červená, oranžová, pistáciová, modrá nebo fialová. Nestárnoucí klasiku představuje výrazná kombinace černé a bílé, v letošní sezoně zejména ve vysokém lesku,“ vysvětluje Karel Novotný ze společnosti Siko.

Spíše hranaté tvary

Jisté módní vlny v zařizování koupelen vnímají i obchodní řetězce. „Poptáván je v současné době jednoduchý nábytek, praktický na údržbu, nejčastěji se zásuvkami,“ říká Ludvík Lis, koordinátor řemeslných prací Světa koupelen řetězce Bauhaus. Výběr koupelnových doplňků se podle něho příliš nemění. Žádanými tvary jsou nyní spíše ty hranaté. „Je patrný trend v oblasti obkladů a dlažeb směrem k velkoformátovým rozměrům. Neustále se také navyšuje prodej přírodního kamene,“ říká Lis. Jako příklad letošní exkluzivní novinky v nabídce řetězce uvádí bordury z přírodních polodrahokamů.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít