Kosí hnízdo bez pána

26. března 2007, 00:00 - ROBERT ŠIMEK
26. března 2007, 00:00

ZÁMEK KOSOVA HORA Středočeská obec Kosova Hora leží přibližně tři kilometry východně od Sedlčan. Její nejvýraznější dominantou je renesanční zámek vzniklý na místě bývalé tvrze. V posledních letech je však nevyužitý a chátrá. Zámek Kosova Hora leží přímo v centru stejnojmenné obce.

ZÁMEK KOSOVA HORA Středočeská obec Kosova Hora leží přibližně tři kilometry východně od Sedlčan. Její nejvýraznější dominantou je renesanční zámek vzniklý na místě bývalé tvrze. V posledních letech je však nevyužitý a chátrá.

Zámek Kosova Hora leží přímo v centru stejnojmenné obce. Je to patrová členitá stavba nepravidelného půdorysu se dvěma hlavními křídly a středním rizalitem (vystupujícím průčelím). Celou fasádu pokrývá psaníčkové sgrafito, které budově dodává romantický vzhled. Při bližším pohledu je však jasné, že zde žádná pohádková princezna nebydlí. Objekt je nevyužívaný, zašlý a začíná chátrat.

Kdysi byl sídlem místního národního výboru, nyní je v soukromém vlastnictví a majitelé se ho snaží prodat prostřednictvím pražské realitní kanceláře Investreal. Cena se vzhledem k velikosti zámku i atraktivitě lokality pohybuje kolem 11,5 milionu korun.

ZLATÁ DOBA ŘÍČANSKÝCH

První zmínka o Kosově Hoře pochází z roku 1272, kdy zde páni z Landštejna vybudovali tvrz. Okolo pak vznikla malá hornická osada, která se po vytěžení všech rudných ložisek změnila v klasickou vesnici.

Až do husitské revoluce patřila Kosova Hora Vítkovcům, které po roce 1474 vystřídali páni z Říčan. Malá obec se změnila na městečko, k jehož rozkvětu přispěl i příchod početné židovské menšiny. Do začátku 17. století zde vznikl pivovar, sýrárna i škrobárna a proměnou prošla i stará tvrz. Zřejmě za Jana z Říčan byla původní stavba přestavěna na trojkřídlý renesanční zámek s hranolovou věží.

Po porážce na Bílé Hoře však přišla na městečko pohroma. Říčanští se totiž zúčastnili vzpoury proti císaři a jejich majetek byl proto zabaven. Kosovu Horu získal Albrecht z Valdštejna, obratem ji ale prodal Sezimovi z Vrtby. Krajem se tehdy

proháněla švédská vojska, obec zachvátily dva velké požáry a brzy přišel i hladomor.

Z CHÁTRÁNÍ DO CHÁTRÁNÍ

Zdecimované obyvatelstvo si trochu vydechlo teprve počátkem 19. století, kdy panství získali Mladotové ze Solopysk. Ti vrátili do městečka pořádek a důkladně opravili také již notně sešlý zámek.

Potomci rodu drželi Kosovu Horu až do počátku druhé světové války. Po jejím skončení připadl zámek státu a stal se sídlem národního výboru. Roku 1950 byla obnovena původní psaníčková výzdoba, v průběhu dalších let ale objekt postupně zchátral.

Dnes potřebuje památka celkovou rekonstrukci, která si vyžádá minimálně deset milionů korun. Podle realitní kanceláře bude ale možné čerpat dotace z Unie, takže by investice nemusela být tak vysoká. Zámek pak může sloužit jako stylový penzion či hotel.

POPIS OBJEKTU název zámek Kosova Hora místo Kosova Hora kraj středočeský adresa č. p. 1 typ zámek stav chátrající využití žádné kult. památka od roku 1958 nabízí Investreal cena 11,5 milionu Kč

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Proč je v Česku drahé volání?
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Kdy jsou vaše peníze na internetbanking v ohrožení?
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Auta
Do prodeje jde velmi speciální Honda NSX. Zájemci za ni…
Že fotbalisté touží nejvíce po Bentley? Omyl. Nejžádanější auto vás určitě překvapí
Bentley si myslí, že speciálních edicí není nikdy dost. Continental GT proto dostal další
Auto za průměrný plat? Jde to, ale musíte slevit z mnoha požadavků
Rolls-Royce dnes představí nový Phantom. Premiéru můžete sledovat živě
Technologie
WhatsApp stále roste. Denně jej používá miliarda lidí, proteče jím 55 miliard zpráv
USB 3.2 se představuje. Zrychlí na 20 Gb/s i se starými kabely, mohlo by přijít už brzy
Google po sedmi letech vypnul Instant Search. Návrhy výsledků vyhledávání se již nezobrazují
Microsoft zkouší, jak při prohlížení webu přejít z mobilu na počítač [Windows Insider]
Ryzen 3 jde na trh, cenami míří pod Core i3. A konečně vychází i APU Bristol Ridge
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít