Kosí hnízdo bez pána

26. března 2007, 00:00 - ROBERT ŠIMEK
26. března 2007, 00:00

ZÁMEK KOSOVA HORA Středočeská obec Kosova Hora leží přibližně tři kilometry východně od Sedlčan. Její nejvýraznější dominantou je renesanční zámek vzniklý na místě bývalé tvrze. V posledních letech je však nevyužitý a chátrá. Zámek Kosova Hora leží přímo v centru stejnojmenné obce.

ZÁMEK KOSOVA HORA Středočeská obec Kosova Hora leží přibližně tři kilometry východně od Sedlčan. Její nejvýraznější dominantou je renesanční zámek vzniklý na místě bývalé tvrze. V posledních letech je však nevyužitý a chátrá.

Zámek Kosova Hora leží přímo v centru stejnojmenné obce. Je to patrová členitá stavba nepravidelného půdorysu se dvěma hlavními křídly a středním rizalitem (vystupujícím průčelím). Celou fasádu pokrývá psaníčkové sgrafito, které budově dodává romantický vzhled. Při bližším pohledu je však jasné, že zde žádná pohádková princezna nebydlí. Objekt je nevyužívaný, zašlý a začíná chátrat.

Kdysi byl sídlem místního národního výboru, nyní je v soukromém vlastnictví a majitelé se ho snaží prodat prostřednictvím pražské realitní kanceláře Investreal. Cena se vzhledem k velikosti zámku i atraktivitě lokality pohybuje kolem 11,5 milionu korun.

ZLATÁ DOBA ŘÍČANSKÝCH

První zmínka o Kosově Hoře pochází z roku 1272, kdy zde páni z Landštejna vybudovali tvrz. Okolo pak vznikla malá hornická osada, která se po vytěžení všech rudných ložisek změnila v klasickou vesnici.

Až do husitské revoluce patřila Kosova Hora Vítkovcům, které po roce 1474 vystřídali páni z Říčan. Malá obec se změnila na městečko, k jehož rozkvětu přispěl i příchod početné židovské menšiny. Do začátku 17. století zde vznikl pivovar, sýrárna i škrobárna a proměnou prošla i stará tvrz. Zřejmě za Jana z Říčan byla původní stavba přestavěna na trojkřídlý renesanční zámek s hranolovou věží.

Po porážce na Bílé Hoře však přišla na městečko pohroma. Říčanští se totiž zúčastnili vzpoury proti císaři a jejich majetek byl proto zabaven. Kosovu Horu získal Albrecht z Valdštejna, obratem ji ale prodal Sezimovi z Vrtby. Krajem se tehdy

proháněla švédská vojska, obec zachvátily dva velké požáry a brzy přišel i hladomor.

Z CHÁTRÁNÍ DO CHÁTRÁNÍ

Zdecimované obyvatelstvo si trochu vydechlo teprve počátkem 19. století, kdy panství získali Mladotové ze Solopysk. Ti vrátili do městečka pořádek a důkladně opravili také již notně sešlý zámek.

Potomci rodu drželi Kosovu Horu až do počátku druhé světové války. Po jejím skončení připadl zámek státu a stal se sídlem národního výboru. Roku 1950 byla obnovena původní psaníčková výzdoba, v průběhu dalších let ale objekt postupně zchátral.

Dnes potřebuje památka celkovou rekonstrukci, která si vyžádá minimálně deset milionů korun. Podle realitní kanceláře bude ale možné čerpat dotace z Unie, takže by investice nemusela být tak vysoká. Zámek pak může sloužit jako stylový penzion či hotel.

POPIS OBJEKTU název zámek Kosova Hora místo Kosova Hora kraj středočeský adresa č. p. 1 typ zámek stav chátrající využití žádné kult. památka od roku 1958 nabízí Investreal cena 11,5 milionu Kč

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít