Košer vína z uhelného revíru

14. ledna 2008, 00:00 - Tomáš Stingl
14. ledna 2008, 00:00

Mezi tradiční obory, ve kterých se dobře daří rodinným firmám, patří vinařství. Příklad lze nalézt v místě, které byste s pěstováním dobrého vína na první pohled možná nespojovali. V poznamenané krajině severních Čech poblíž města Most.

České vinařství Chrámce Mezi tradiční obory, ve kterých se dobře daří rodinným firmám, patří vinařství. Příklad lze nalézt v místě, které byste s pěstováním dobrého vína na první pohled možná nespojovali. V poznamenané krajině severních Čech poblíž města Most.

Dobrá vinařství najdete podle tradiční představy spíš na Moravě než v Čechách. Tím méně byste asi ušlechtilé hrozny hledali na Mostecku, které se stalo za minulého režimu symbolem největší devastace životního prostředí. Právě tam ale provozuje rodina podnikatele Ivana Váni firmu, která je největším výrobcem vína z vlastních hroznů v Čechách.

Pod křídly státního statku

I když krajinu severních Čech v druhé polovině dvacátého století zničila zběsilá těžba uhlí a exhalace průmyslových emisí, historicky patří Mostecko k tradičním producentům dobrého vína. Na vrcholu slávy v 16. století vlastnilo plných 80 procent mosteckých měšťanů vinice. Úpadek započal po třicetileté válce, pěstování vína pak v regionu úplně zaniklo po první světové válce.

V současnosti se ale kolem Mostu rozrůstá znovu věnec vinohradů. Návrat vinařství do této oblasti nastartoval právě Ivan Váňa, a to už v roce 1967 na tehdejším státním statku v obci Chrámce. Pro státní podnik s úspěchem rozjel výrobu vína i budování sklepních skladů. Nevědomky tak položil základy podniku, který se měl o čtvrt století později stát jeho soukromou firmou.

Dcera manažerkou, syn košer vinařem

Po sametové revoluci si Ivan Váňa nejdříve státní vinice pronajímal a začal je i postupně privatizovat. Tak vytvořil základ pro své podnikaní a v roce 2001 vznikla soukromá firma České vinařství Chrámce. Jádro podniku tvoří rodina Ivana Váni. Kromě samotného vinařského průkopníka v ní působí jako jakýsi hlavní organizační mozek také jeho dcera Kateřina Kafková.

Zajímavá je i účast syna Františka. Ten je židovského vyznání a ve firmě má vzhledem k tomu na starosti výrobu a prodej originálního košer vína.

Vedle toho zaměstnává firma na tři desítky dalších pracovníků. „Pracujeme tu v pohodové atmosféře, tohle podnikání musíte dělat s láskou,“ shrnuje lakonicky Ivan Váňa, který už dobrovolně přesluhuje v důchodovém věku. „V současnosti obhospodařujeme 85 hektarů vinic a obnovujeme ještě vinice v Čepirozích u Mostu. Vyrábíme ročně zhruba 250 tisíc litrů vína. Máme též dvě vinárny v Mostě a v Litvínově a zajišťujeme degustace a prohlídky ve vinařství,“ vypočítává současné aktivity firmy Kateřina Kafková.

Domů noste raději jen dobré zprávy

Spojení podnikání a rodinného života prý dříve přinášelo do soukromí určité napětí. „Financování a stálý pocit ohrožení nás nutil se pracovními problémy zabývat i mezi sebou doma. Například když šlo v případě nouze o půjčky,“ vzpomíná Kateřina Kafková. Proto si rodina vyvinula vlastní způsob, jak se s propojením firmy a soukromí vyrovnat. Nezatahovat do privátních rozhovorů nepříjemné novinky z podnikání. „Spíše se přenášejí radostné zprávy, pokud pořádáme nějaké akce, jako jsou každoroční Otevírání archivu nebo Mostecké vinobraní,“ pokračuje podnikatelka.

Podle ní převažují při rodinném podnikání výhody. „Přednost vidím ve vzájemné důvěře. Nedíváme se na sebe skrze peníze. Přejeme každý tomu druhému vždy to nejlepší. Nemusíme se obávat, že nás společník podrazí. Nevýhodou je jen ono přenášení pracovních starostí do rodinného prostředí, ale to jsme se již naučili za 16 let podnikání eliminovat pouze na ty příjemnější zprávy,“ shrnuje Kafková.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Obtěžují vás nevyžádané telefonáty? Návod, jak se jim vyhnout
O 20 % víc než loni: ceny bytů opět rostou
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Víte, kdo vlastní vaši banku? Ital, Rus, Rakušan, nebo Čech?
Auta
Galerie: Škoda Karoq se chlubí digitálním přístrojovým…
Nové BMW Z4 slibuje svobodu, ale počkáte si na ni až do jara 2018
Kouzlo bohaté sklizně: Zkusili jsme, jak se řídí moderní kombajn
Jeden Velorex 16/250 se dostal až do Chicaga. Teď je po renovaci a stojí přes 300 tisíc
Nokia 8 je tady. Znovuzrozená značka konečně představila špičkový telefon
Technologie
Intel už má 15W čtyřjádra pro notebooky v ceníku i s parametry, vydání je blízko
Na počítače míří nový Skype. Nebude to taková divočina jako mobilní verze
Asus se úplně zbláznil. Uvedl 6 až 12 nových Zenfonů 4
GPS, laser a bohatá sklizeň: Zkusili jsme, jak se řídí moderní kombajn
Postrach fotografů a fotobank. Google umí perfektně odstranit vodoznak
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít