Korupcí ke stabilitě penzí

05. dubna 2011, 16:56 - Petr Stuchlík
05. dubna 2011, 16:56

Manažerský panel

Staronová myšlenka státního penzijního fondu se mimoděk objevila v proslovu premiéra Petra Nečase na Žofínském fóru o vládních reformách. Vedle jasných důvodů, proč takový fond nebudovat, existují i argumenty pro. Někdy možná překvapivé.
Hlavním argumentem premiéra byla důvěryhodnost státem ovládaného fondu pro běžného občana. V Česku stále mezi lidmi existuje pocit, že peníze ve státní instituci jsou bezpečnější než v jakékoli soukromé. Po startu penzijní reformy se ovšem dá předpokládat, že dojde postupně ke konsolidaci trhu a vzniku penzijních fondů, které prostě nebudou moci zkrachovat. Staré známé „too big to fail“. Nicméně státní fond může rozjezdu reformy pomoci, souhlasím.
Problematičtějším argumentem pro jsou nízké náklady na správu aktiv, které by stát v krajním případě dotoval. Kromě deformace trhu by to znamenalo další zátěž pro státní rozpočet a další negativní jevy: stačí se podívat na VZP.
Hlavním důvodem, proč nestavět státní penzijní fond, je jeho jasná neefektivita. Můžeme se zaklínat Švédskem, kde analogický fond skvěle funguje, ale opravdu někdo vážně věří, že by v Česku fungoval stejně? Státem ovládané společnosti jsou obvykle symbolem nesmyslně vysokých nákladů, dozorčích rad podle politického klíče a více či méně zjevné korupce. Státní penzijní fond by fungoval naprosto stejně.
V této souvislosti mne však napadá kacířská myšlenka. Největším rizikem pro penzijní reformu je změna politické garnitury a následný populistický zásah do systému. Ovšem kdyby na státním penzijním fondu parazitovaly všechny velké politické strany, mohli bychom právem předpokládat, že si kapři rybník nevypustí. Jsem si jist, že premiér nenavrhl státní penzijní fond kvůli vybudování dalšího penězovodu. Ale jakkoli to zní brutálně, může být státní fond klíčovým stabilizátorem celého systému. Uznávám, stabilizovat reformu důchodů prostřednictvím nových politických penězovodů je tragické. Jsem však realista. Napadá vás v českých podmínkách efektivnější způsob, jak kontinuitu systému zajistit? Mě bohužel ne.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Obtěžují vás nevyžádané telefonáty? Návod, jak se jim vyhnout
O 20 % víc než loni: ceny bytů opět rostou
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Víte, kdo vlastní vaši banku? Ital, Rus, Rakušan, nebo Čech?
Auta
Galerie: Škoda Karoq se chlubí digitálním přístrojovým…
Nové BMW Z4 slibuje svobodu, ale počkáte si na ni až do jara 2018
Kouzlo bohaté sklizně: Zkusili jsme, jak se řídí moderní kombajn
Jeden Velorex 16/250 se dostal až do Chicaga. Teď je po renovaci a stojí přes 300 tisíc
Nokia 8 je tady. Znovuzrozená značka konečně představila špičkový telefon
Technologie
Intel už má 15W čtyřjádra pro notebooky v ceníku i s parametry, vydání je blízko
Na počítače míří nový Skype. Nebude to taková divočina jako mobilní verze
Asus se úplně zbláznil. Uvedl 6 až 12 nových Zenfonů 4
GPS, laser a bohatá sklizeň: Zkusili jsme, jak se řídí moderní kombajn
Postrach fotografů a fotobank. Google umí perfektně odstranit vodoznak
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít