Korupce po česku

31. května 2004, 00:00 - DANA RYBÁKOVÁ
31. května 2004, 00:00

BERE SE SKORO VŠUDE Korupce není jen předávání peněžitých úplatků. Má i mnohem nebezpečnější formy: zneužívání postavení a pravomocí, braní provize z veřejných zakázek, klientelizmus, zvýhodňování blízkých lidí, úniky informací, rychlejší kariérní postup.

BERE SE SKORO VŠUDE

Korupce není jen předávání peněžitých úplatků. Má i mnohem nebezpečnější formy: zneužívání postavení a pravomocí, braní provize z veřejných zakázek, klientelizmus, zvýhodňování blízkých lidí, úniky informací, rychlejší kariérní postup.

Stát, kraje a obce rozdělí podle odhadu (oficiální údaje neexistují) na veřejné zakázky průměrně sto miliard korun ročně. O tento vak peněz se bojuje ve zhruba třinácti tisících soutěžích. Informace o nich nejsou dostupné, a tak pod rouškou „obchodního tajemství“ korupce jen kvete. Podle bruntálského podnikatele Petra Czascha se úplatkům nejvíce daří ve stavebních zakázkách. Výsledkem jsou potom projekty, které sice nemohou zvítězit podle běžných měřítek spojujících kvalitu a cenu, ale převálcují své protivníky zajímavou pobídkou pro zadavatele. Obce i stát pak na takových stavbách prodělávají a okrádají tak vlastně veřejné rozpočty.

NEKVALITNÍ ZÁKON KORUPCI PODPORUJE

Zkušenosti ze zahraničí přitom jednoznačně ukazují, že čím otevřenější hra se při zadávání veřejných zakázek hraje, tím menší místo pro korupci zůstává. Nejotevřenější systém informací o veřejné správě, a tedy i zakázkách, má podle nevládní organizace Transparency International Jižní Korea, konkrétně Soul. Podobně je tomu ve Skandinávii. A podle mezinárodních šetření je právě v těchto koutech světa korupce nejméně rozšířena. Česko peskuje za chabé výsledky v potírání korupce často i Evropská komise. Nespokojenost v ní budí především skutečnost, že tuzemské soudy zatím postihly jen mizivý počet korupčních hříšníků. Skutečnost, že úplatkářství je v Česku rozšířený „sport“ a málokomu se za takové jednání něco stane, pak často vede k neochotě podnikatelů proti úplatkářství aktivně vystupovat. Nač podávat trestní oznámení na úředníka, který přislíbí stavební zakázku za určité procento z její ceny, když restrikce stejně nefungují, protože je nemá kdo provést. Proč se korupci daří právě při zadávání veřejných zakázek? Podle výkonné ředitelky Transparency International Adriany Krnáčové je na vině zákon o zadávání veřejných zakázek. Obejít ho nebylo těžké a zadavatelé často této možnosti neodolali. Ostatně skutečnost, že od roku 1992 byl už dvanáctkrát novelizován, vypovídá podle Krnáčové o jeho kvalitě dostatečně. S tím souhlasí i stavař Czasch. Zakázky se podle něho nezískávají na základě kvality, ale prostřednictvím politických a úřednických kontaktů. Pokud je hlavní kritérium zakázky nejasné, například „ekonomická výhodnost“, která může znamenat cokoli, nemá nejspíš smysl do takové soutěže jít. Od května platí nejnovější novela zákona o zadávání veřejných zakázek, která určité zprůhlednění soutěží vyžaduje.

UPLACENÉ ZÁKONY NA MÍRU

Smutnou skutečnost mapuje i studie Světové banky věnovaná korupci a postavená na informacích od manažerů z reformních ekonomik. Počet úplatků prý klesá a firmy do nich investují stále méně peněz. Na druhé straně však Světová banka upozorňuje na nebezpečné trendy. Úplatkářství je sice ve státních službách méně, jinde zase roste. V Česku pak firmy nejvíc uplácejí kvůli získání licencí, povolení a státní zakázky. Častěji také korumpují menší a nově vznikající firmy. Rostou úplatky, jejichž cílem je ovlivnit podmínky k podnikání. Jestliže před pěti lety připouštělo ovlivňování znění legislativy korupcí patnáct procent oslovených tuzemských manažerů, před dvěma lety už to byla pětina. Studie Světové banky pak uvádí: „Zdá se, že ovlivňování zákonů úplatky nebo dary se mění ze strategie, kterou používá jen omezený počet firem, na šířeji využívanou praxi.“ 

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
Totálka do šrotu? Kdepak. Z těchto vraků dělají v Rusku…
Pouštní supersport Zarooq SandRacer 500 GT jde do výroby. Stojí přes 10 milionů
Galerie: Range Rover nafocený na nejhezčích místech Severní Ameriky. Pokochejte se
BMW chystá ostré SUV X3 M jako soupeře pro Porsche Macan Turbo
Renault-Alpine A110 vypadá při testování na Nordschleife docela schopně
Technologie
iPhone slaví 10 let. Na svět přišel bez MMS, Javy, Flashe, GPS i videa
Potvrzeno: Samsung chystá duální foťák a okopíruje přitom princip od Huawei
Laserový projektor od Xiaomi vykouzlí 150palcový obraz jen 50 cm od stěny
NAND Flash se zápisem QLC je skutečností. Toshiba ji začíná vyrábět, jeden čip má 96 GB
Virtuál Kaktus zruší FB zdarma i zpomalené surfování. Data ale budou levnější
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít