Korupce po česku

31. května 2004, 00:00 - DANA RYBÁKOVÁ
31. května 2004, 00:00

BERE SE SKORO VŠUDE Korupce není jen předávání peněžitých úplatků. Má i mnohem nebezpečnější formy: zneužívání postavení a pravomocí, braní provize z veřejných zakázek, klientelizmus, zvýhodňování blízkých lidí, úniky informací, rychlejší kariérní postup.

BERE SE SKORO VŠUDE

Korupce není jen předávání peněžitých úplatků. Má i mnohem nebezpečnější formy: zneužívání postavení a pravomocí, braní provize z veřejných zakázek, klientelizmus, zvýhodňování blízkých lidí, úniky informací, rychlejší kariérní postup.

Stát, kraje a obce rozdělí podle odhadu (oficiální údaje neexistují) na veřejné zakázky průměrně sto miliard korun ročně. O tento vak peněz se bojuje ve zhruba třinácti tisících soutěžích. Informace o nich nejsou dostupné, a tak pod rouškou „obchodního tajemství“ korupce jen kvete. Podle bruntálského podnikatele Petra Czascha se úplatkům nejvíce daří ve stavebních zakázkách. Výsledkem jsou potom projekty, které sice nemohou zvítězit podle běžných měřítek spojujících kvalitu a cenu, ale převálcují své protivníky zajímavou pobídkou pro zadavatele. Obce i stát pak na takových stavbách prodělávají a okrádají tak vlastně veřejné rozpočty.

NEKVALITNÍ ZÁKON KORUPCI PODPORUJE

Zkušenosti ze zahraničí přitom jednoznačně ukazují, že čím otevřenější hra se při zadávání veřejných zakázek hraje, tím menší místo pro korupci zůstává. Nejotevřenější systém informací o veřejné správě, a tedy i zakázkách, má podle nevládní organizace Transparency International Jižní Korea, konkrétně Soul. Podobně je tomu ve Skandinávii. A podle mezinárodních šetření je právě v těchto koutech světa korupce nejméně rozšířena. Česko peskuje za chabé výsledky v potírání korupce často i Evropská komise. Nespokojenost v ní budí především skutečnost, že tuzemské soudy zatím postihly jen mizivý počet korupčních hříšníků. Skutečnost, že úplatkářství je v Česku rozšířený „sport“ a málokomu se za takové jednání něco stane, pak často vede k neochotě podnikatelů proti úplatkářství aktivně vystupovat. Nač podávat trestní oznámení na úředníka, který přislíbí stavební zakázku za určité procento z její ceny, když restrikce stejně nefungují, protože je nemá kdo provést. Proč se korupci daří právě při zadávání veřejných zakázek? Podle výkonné ředitelky Transparency International Adriany Krnáčové je na vině zákon o zadávání veřejných zakázek. Obejít ho nebylo těžké a zadavatelé často této možnosti neodolali. Ostatně skutečnost, že od roku 1992 byl už dvanáctkrát novelizován, vypovídá podle Krnáčové o jeho kvalitě dostatečně. S tím souhlasí i stavař Czasch. Zakázky se podle něho nezískávají na základě kvality, ale prostřednictvím politických a úřednických kontaktů. Pokud je hlavní kritérium zakázky nejasné, například „ekonomická výhodnost“, která může znamenat cokoli, nemá nejspíš smysl do takové soutěže jít. Od května platí nejnovější novela zákona o zadávání veřejných zakázek, která určité zprůhlednění soutěží vyžaduje.

UPLACENÉ ZÁKONY NA MÍRU

Smutnou skutečnost mapuje i studie Světové banky věnovaná korupci a postavená na informacích od manažerů z reformních ekonomik. Počet úplatků prý klesá a firmy do nich investují stále méně peněz. Na druhé straně však Světová banka upozorňuje na nebezpečné trendy. Úplatkářství je sice ve státních službách méně, jinde zase roste. V Česku pak firmy nejvíc uplácejí kvůli získání licencí, povolení a státní zakázky. Častěji také korumpují menší a nově vznikající firmy. Rostou úplatky, jejichž cílem je ovlivnit podmínky k podnikání. Jestliže před pěti lety připouštělo ovlivňování znění legislativy korupcí patnáct procent oslovených tuzemských manažerů, před dvěma lety už to byla pětina. Studie Světové banky pak uvádí: „Zdá se, že ovlivňování zákonů úplatky nebo dary se mění ze strategie, kterou používá jen omezený počet firem, na šířeji využívanou praxi.“ 

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Víte, kdo vlastní vaši banku? Ital, Rus, Rakušan, nebo Čech?
Jak napsat správně CV, aby vás pozvali na pohovor
Jak přijímat a posílat balíky do zahraničí aneb kdy se platí DPH a clo?
Která 3 slova zachránila před pěti lety euro?
Auta
BMW Z4 Concept byl neoficiálně odhalen těsně před premiérou…
Hyundai ukázal nástupce vodíkového crossoveru ix35. Příští rok dorazí také do Evropy
Volvo, Peugeot, Fiat a další vynechají autosalon ve Frankfurtu. Jsou to pro ně vyhozené peníze
Měření rychlosti na D1 v úseku Psáře – Soutice bezpečnost nezlepšilo a policie i MDČR to ví
Sháníte dvanáctiválcové kombi? Aston Martin vám ho prodá, praktické ale moc není
Technologie
Další pohroma v cenách grafických karet na obzoru. GDDR5 tento měsíc zdražila o 30 %
Bitcoin přišel o rekord. Kryptoměnou Ethereum už proudí více transakcí
ČTÚ chce regulovat. Zjistil, že si mobilní operátoři málo konkurují
AMD vydalo speciální ovladač pro horníky. Zrychluje těžbu Etherea na Radeonech
Firefox x64 už je pro uživatele Windows výchozí. Je bezpečnější a stabilnější
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít