Korupce nebují jen v Česku

08. ledna 2007, 00:00 - KAREL SEDLÁČEK
08. ledna 2007, 00:00

Tak jsme zase dostali políček. Tentokrát od Organizace pro hospodářskou spolupráci (OECD) se sídlem v Paříži. Naléhavě vyzvala k ráznějšímu postupu proti přeshraniční korupci. Abychom uspokojili požadavky úmluvy OECD o boji proti korupci, musíme neodkladně zavést odpovědnost právnických osob za korupci v zahraničí a uplatňovat za ni účinné a odstrašující sankce.

Tak jsme zase dostali políček. Tentokrát od Organizace pro hospodářskou spolupráci (OECD) se sídlem v Paříži. Naléhavě vyzvala k ráznějšímu postupu proti přeshraniční korupci. Abychom uspokojili požadavky úmluvy OECD o boji proti korupci, musíme neodkladně zavést odpovědnost právnických osob za korupci v zahraničí a uplatňovat za ni účinné a odstrašující sankce.

V Česku bují korupce.

Nechci s tímto všeobecně uznávaným tvrzením polemizovat, protože za posledních osm let vlády sociální demokracie nabyla tato těžko prokazatelná kriminální činnost vskutku obludných rozměrů. Mediálně nejproslulejší je zřejmě požadavek „pět na stole v českých“. Korupční prostředí se za minulé vlády rozbujelo kvůli vzrůstajícímu přerozdělování peněz ze státní pokladny a málo průhledným výběrovým řízením. Je ovšem pravda, že míra korupce se stanovuje velmi obtížně.

Potěšitelné je, že současná vláda (byť odstupující) už vytvořila koncepci boje s úplatkářstvím. V ní se hovoří mimo jiné o „černé listině“ firem a osob odsouzených za korupci. Takové subjekty by se nesměly účastnit soutěží o veřejné zakázky. Koncepce sice o přeshraniční korupci přímo nehovoří, ale sankce se mají vztahovat také na české firmy a osoby podnikající v zahraničí.

Zprávu OECD připravila pracovní skupina, která měla Českou republiku navštívit loni na podzim, ale sociálnědemokratická vláda setkání na poslední chvíli odložila. Návštěva se sice uskutečnila v květnu, ale tento odklad vyvolal obavu, zda má Česko vůli úmluvu dodržovat.

Každá taková zpráva poškozuje v zahraničí dobré jméno naší republiky. Není proto divu, že zahraniční podnikatelé k nám přijíždějí mnohdy s pochybovačným úsměškem na tváři. Proč ale sami úplatky nabízejí nebo na podobné žádosti přistupují? Nejsme v tom ale rozhodně sami. Například v sousedním Německu se nyní rozhořel obrovský skandál, když bylo odhaleno, že manažéři firmy Siemens podpláceli v Řecku, v Nigérii a v zemích bývalého Sovětského svazu. Na tuto nezákonnou činnost vyčlenili dokonce 200 milionů eur.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Víte, kdo vlastní vaši banku? Ital, Rus, Rakušan, nebo Čech?
Jak napsat správně CV, aby vás pozvali na pohovor
Jak přijímat a posílat balíky do zahraničí aneb kdy se platí DPH a clo?
Která 3 slova zachránila před pěti lety euro?
Auta
BMW Z4 Concept byl neoficiálně odhalen těsně před premiérou…
Hyundai ukázal nástupce vodíkového crossoveru ix35. Příští rok dorazí také do Evropy
Volvo, Peugeot, Fiat a další vynechají autosalon ve Frankfurtu. Jsou to pro ně vyhozené peníze
Měření rychlosti na D1 v úseku Psáře – Soutice bezpečnost nezlepšilo a policie i MDČR to ví
Sháníte dvanáctiválcové kombi? Aston Martin vám ho prodá, praktické ale moc není
Technologie
Další pohroma v cenách grafických karet na obzoru. GDDR5 tento měsíc zdražila o 30 %
Bitcoin přišel o rekord. Kryptoměnou Ethereum už proudí více transakcí
ČTÚ chce regulovat. Zjistil, že si mobilní operátoři málo konkurují
AMD vydalo speciální ovladač pro horníky. Zrychluje těžbu Etherea na Radeonech
Firefox x64 už je pro uživatele Windows výchozí. Je bezpečnější a stabilnější
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít