Korupce kvůli tatrovkám: Podezření vůči Adamsovi sílí

25. srpna 2013, 10:24 - Jan Hrbáček, Euro
25. srpna 2013, 10:24

Obžalovaný bývalý šéf kopřivnické automobilky Ronald Adams se skutečně mohl kvůli zakázce na vojenské speciály pokusit uplatit vedení ministerstva obrany. Vyplývá to z odposlechů armádní tajné služby, které má týdeník Euro a deník E15.cz k dispozici.

Minulý týden byl kvůli možné nabídce úplatku 20 miliónů korun před brněnským soudem vyslechnut bývalý náměstek ministra obrany, a později ministr, Martin Barták. Samosoudkyně Šárka Dufková konfrontovala Bartákovo aktuální svědectví s původní výpovědí na policii a nechala jej dokonce nakreslit podrobný plánek popisující, jak a kde přesně se měla výzva o zvláštním fondu kvůli navýšení počtu dodávaných tatrovek o dalších pět set kusů na brněnském zbrojařském veletrhu IDET v květnu roku 2009 odehrát. Shodou okolností to bylo tři dny před tím, než Barták nastoupil do funkce ministra.

Podezření z možné korupce, provázející dodávku téměř šesti stovek speciálů české armádě za necelé 3 miliardy korun, nyní sílí. Týdeníku Euro se podařilo zajistit podstatné pasáže ze spisu „Matka“, který nashromáždili kvůli armádní zakázce vojenští zpravodajci a předali ho Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu.

Agenti vojenské služby se soustředili nejen na management podniku, ale na privátního zprostředkovatele Pavla Stoška, který za kontrakt získal provizi necelých 30 miliónů korun. Vojenští agenti zachytili už dva roky před zmíněným brněnským zbrojařským veletrhem telefonický rozhovor Stoška s bývalým členem a předsedou představenstva Tatry Zbyňkem Keislerem.

Vojáci zaznamenali následující komunikaci, z níž týdeník Euro podchytil podstatnou pasáž. Stošek: „Protože jsme předpokládali, že takoví č….i, jako je pan Adams, se mohou objeviti, tak z toho důvodu od začátku já spolupracuju s vojenskou zpravodajskou službou, která dbá na to, aby toto nebylo v rámci korupce a teď řeknu Valovi, že jestli Adams chce uplatit Bartáka a ministerstvo, tak ať to platí z někoho jinýho, ale ze mě ty prachy nedostane.“ Keisler: „No tak to v žádném případě.“

Jeden z Adamsových obhájců Radek Ondruš ale svědectví Bartáka a jeho bývalých spolupracovníků vnímá jako pokus jeho klienta očernit. „To co je v obžalobě uvedeno, vnímá jako nepravdu. Takto se ta událost nestala a ani ji takto nezaznamenal. Pokud by existovaly nějaké důkazy, už by se objevily dávno. Zprošťující rozsudek je to jediné, co očekáváme,“ prohlásil Ondruš.

Jako první údajné korupční jednání v klauze nákupu vojenských speciálů českou armádou oznámili američtí zástupci Tatry, v čele s bývalým velvyslancem USA v České republice Williamem Cabanissem. Barták si podle nich měl říct o úplatek 5 miliónů dolarů v zimě roku 2008 v rámci státní návštěvy v USA. Další žádost o úplatek měla zhruba v tutéž dobu padnout ze strany zbrojaře Michala Smrže. Tuto událost ale američtí zástupci Tatry policii oznámili až téměř po třech letech od doby, kdy se měla údajně odehrát. Případ by měl po peripetiích, kdo jej má vlastně vyšetřovat a dozorovat, rozhodovat pražský městský soud.

Barták posléze podal trestní oznámení na Adamse, s tím, že mu měl nabídnout za navýšení zakázky dvacet miliónů korun. Barták pozdní oznámení zdůvodňuje tím, že mu všechny konsekvence nabídky došly až po následujících událostech.

Více informací v pondělním vydání týdeníku Euro


Čtěte také:

Adams končí v Tatře, stihl ještě domluvit miliardovou zakázku

Barták zprvu nepovažoval nabídku Adamse za korupci, názor změnil

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Nejzadluženější státy světa
Když v cizině nabouráme, nebo nám auto ukradnou
Srovnaní cen potravin, nápojů a taxi v nejoblíbenějších dovolenkových destinacích
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
Auta
Retro na neděli: Dixi DA-1 3/15 slaví 90 let jako vůbec…
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka vyhnout
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Technologie
Archos 50 Saphir: odolný obrněnec s velkým akumulátorem (recenze)
AMD neotevře kód své analogie Intel ME. Secure Processor zůstane „blackboxem“
Mapy.cz pro Android jsou kompletně offline včetně plánování tras
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka vyhnout
Intel se po IoT stahuje i z nositelné elektroniky. Celé oddělení tento měsíc zrušil
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít