Korupce jen kvete, úplatky však nikdo nedává

31. května 2004, 00:00 - (dr)
31. května 2004, 00:00

V ČESKU BY ÚPLATKÁŘSTVÍ OHLÁSILA NA POLICII NECELÁ PĚTINA DOTÁZANÝCH Trpělivostí a legální cestou lze vyřešit vše - věří tomu hlavně mladí lidé a důchodci. Podnikatelé však vědí své a sázejí spíš na "všimné".

V ČESKU BY ÚPLATKÁŘSTVÍ OHLÁSILA NA POLICII NECELÁ PĚTINA DOTÁZANÝCH

Trpělivostí a legální cestou lze vyřešit vše - věří tomu hlavně mladí lidé a důchodci. Podnikatelé však vědí své a sázejí spíš na „všimné“.

Úplatkářství ve střední a východní Evropě není zdaleka zabydleno rovnoměrně. Podle výzkumu GfK berou úplatky jako běžnou věc nejvíce Slováci (67 %), Češi (61 %) jsou hned za nimi. Obě tyto země vysoko překračují průměr v regionu, který dosahuje 41 procenta. Zbytečné je dávání úplatků pouze pro desetinu populace České republiky a tomu, že cokoli lze získat legální cestou věří hlavně lidé do 29 let a důchodci. Jde tedy především o obyvatele, kteří se denně s „tvrdou podnikatelskou realitou“ nepotýkají. Běžní občané vnímají korupci jinak než podnikatelé, úředníci nebo odborná veřejnost. Přitom podle výzkumu GfK většina obyvatel regionu nepovažuje úplatky za samozřejmou součást života. Přestože korupce ve střední a východní Evropě v podstatě jen kvete, většina obyvatel kategoricky tvrdí, že nikdy žádný úplatek nedala. Tři pětiny české populace sice považují korupci za samozřejmou, ale téměř stejný počet lidí nikdy nikoho neuplatil.

BEZ ÚPLATKŮ NIC NEBUDE FUNGOVAT Zatímco v osmi ze čtrnácti zkoumaných států vidí lidé jako nejzkorumpovanější obor zdravotnictví, v tuzemsku jednoznačně vyhrály úřady. Podíl dotázaných, kteří jsou o výskytu úplatkářství v této oblasti přesvědčeni, se od roku 2001 téměř zdvojnásobil - z dvaceti procent na 37. Tři pětiny Čechů se domnívají, že úplatky jsou součástí státního aparátu, bez nich by nefungovalo ani to, co dnes ještě funguje. Tak velkou deziluzí netrpí v žádné jiné zkoumané zemi. Přesvědčení, že zkorumpovaní úředníci a podnikatelé tvoří propojenou síť a vzájemně se podporují, zastává osm obyvatel Česka z deseti. S KORUPCÍ AŤ SI PORADÍ ZKORUMPOVANÝ STÁT S výjimkou Rakouska u všech obyvatel střední a východní Evropy převládá pocit, že žijí ve zkorumpovaném státě. V Česku jsou o tom přesvědčena 64 procenta respondentů, což není zdaleka nejhorší číslo. Průměr celého regionu totiž dosahuje 79 procent. Obyvatelé tohoto regionu však očekávají, že proti úplatkářství budou bojovat právě ony zkorumpované státy. S tím, že boj proti korupci je věcí státu, nikoli občanů, se ztotožnily více než čtyři pětiny dotázaných. Lidé se vůbec do boje s korupcí nehrnou. Ve střední a východní Evropě platí, že na policii půjde ohlásit uplácení státního zaměstnance či veřejného činitele soukromou firmou jen 16 procent lidí. V Česku pak podíl dotázaných, kteří by volili tuto cestu regionální průměr překročil jen o dva procentní body. Nejvíce jsou odhodláni se proti korupci stavět ve Slovinsku, Rakousku a Chorvatsku, nejlhostejnější jsou obyvatelé Ukrajiny. Mnohem častěji by však obyvatelé zkoumaných zemí podpořili boj proti korupci účastí na demonstraci. Do ulic by za tímto účelem bylo ochotno vytáhnout 37 procent dotázaných. Nejaktivnější jsou Bulhaři, Rumuni, Srbové a Černohorci, nejméně ochotu k podobnému odporu projevili Rakušané, Maďaři a Slovinci. Vzhledem k tomu, že Rakousko vychází z celého výzkumu jako země, kde je řešení problémů s korupcí v regionu možná nejdál, nejsou nejspíš demonstrace tou pravou zbraní proti úplatkům. Považují úplatky za samozřejmost (% dotázaných)

Slovensko 67 Česko 52 Ukrajina 61 Maďarsko 46 Rumunsko 45 Rusko 43 Bulharsko 42 Litva 37 Srbsko a Č. Hora 37 Chorvatsko 36 Rakousko 28 Polsko 27 Estonsko 26 Slovinsko 3 pramen: GfK Praha NEJZKORUMPOVANĚJŠÍ OBLASTI (% DOTÁZANÝCH)**

Země zdravotnictví úřady soudnictví celnice policie

Rakousko 2 39 6 7 5

Bulharsko 15 9 22 26 10

Chorvatsko 35 8 24 8 7

Česká republika 13 37 10 8 12

Estonsko 7 25 16 14 19

Maďarsko 30 13 6 10 15

Litva 23 12 15 34 8

Polsko 35 21 10 10 7

Rumunsko 35 12 20 3 15

Rusko 8 14 8 7 25

Srbsko

a Černá Hora 25 3 17 16 11

Slovensko 37 14 20 4 6

Slovinsko 30 16 19 5 7

Ukrajina 18 5 18 9 10

Průměr 22 16 15 12 11

pramen: GfK Praha

foto: Lenka Böhmová

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Jak mohou soukromé kuřácké kluby a spolky zničit restaurace, hospody i jejich majitele
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Auta
Po Golfu dostal facelift i Volkswagen Golf Sportsvan.…
Další nádherná klasika na scéně. Gunther Werks představuje znovuzrozené Porsche 993
Když máte peníze, automobilky vám vyrobí opravdu cokoliv. Zde je důkaz
Mercedes-Maybach 6 Cabriolet ukazuje, jak budou vypadat superluxusní elektromobily
Test na pondělí: BMW M550i xDrive M Performance
Technologie
Ryzeny Mobile pro notebooky mají integrovanou grafiku „Vega 8“ nebo „Vega 10“
QLED netáhne tak, jak by Samsung chtěl. Špičkové TV proto zlevňuje až o 25 000 Kč
ABBYY FineReader 14: zaostřeno na PDF (vyzkoušeno)
Microsoft dosáhl milníku. Hlas rozpozná stejně dobře jako člověk
Netflix odmítl zaplatit další sezónu seriálu. Produkci Sense8 nabídl pornoweb
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít