Koruna oznámkovala Paroubka

22. září 2009, 11:53 - Pavel Páral
22. září 2009, 11:53

Marně si Jiří Paroubek stěžuje na nepřízeň komentátorů a štvanici na svou osobu. Kritiku svého názorového veletoče si totiž bezpochyby zaslouží. Argumenty snášené postupně na šokovanou veřejnost nejsou dost dobře obhajitelné.

Že by bylo možné nový pokus o předčasné volby opět zpochybnit? No a co. To je přece v demokratickém a právním státě normální, že se každý může obrátit na soud. Obava z toho, že by však Ústavní soud mohl třeba zpětně prohlásit již proběhlé volby za neplatné, je zcela nemístná. Koho asi může napadnout, že by demokraticky proběhlé volby, v nichž miliony lidí projeví svou vůli, mohly být protiústavní?

Paroubkova nezralost a Fišerova odpovědnost

A především, pokud by měl šéf ČSSD podobné obavy opravdu podložené solidními analýzami, bylo by jedině a pouze seriózní, aby o nich vyvolal politické jednání s ostatními šéfy stran, premiérem a případně i prezidentem republiky. Hození granátu do probíhajících politických procesů je pak projevem politické nezralosti a nekompetence. Skutečnost, že se prozatímní premiér dozví o tom, že má sedět v čele vlády dalšího tři čtvrtě roku z televize, pak nelze označit jinak než jako projev obludné

arogance.

Kdyby Jan Fischer neměl v sobě opravdu velkou dávku odpovědnosti a loajality ke státu, která tak evidentně schází Jiřímu Paroubkovi, tak by hodinu po úterní tiskovce ČSSD nesl na Hrad rezignační dopis.

Na tomto hodnocení nemůže nic změnit ani skutečnost, že zrušení předčasných voleb a vyčkání na řádný termín nic vážného této zemi způsobit nemůže.

Odmítnutí odpovědnosti podruhé

Každopádně sociální demokraté v situaci, kdy odmítli převzít již podruhé vládní odpovědnost (první šanci měli v okamžiku, kdy uspěli s hlasováním o nedůvěře vládě v březnu letošního roku), nepochybně nemají morální právo si nyní klást jakékoli požadavky pro další působení Fischerovy vlády. Zejména pokud jde o škrty ve veřejných výdajích a posuny v daních. Že tak činí, a že se jim ještě ministr financí Eduard Janota snaží vyjít vstříc, je docela nepochopitelné.

Co je naopak docela pochopitelné, je skutečnost, že koruna vůči dolaru i euru po odvolání voleb, v nichž měl největší šanci vyhrát právě Jiří Paroubek, prudce posílila. Finanční trhy tak daly jasně najevo, co si o kvalitách a přínosnosti tohoto politika pro

českou ekonomiku myslí.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Google po letech ustoupil. Nebude číst vaše e-maily kvůli reklamě
Nvidia GeForce GT 1030 – jak se hraje na grafice za 2000 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Zneužívá Microsoft monopolní postavení vůči výrobcům antivirů? [podcast]
Je v pořádku, když vám šéf čte e-maily?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít