Koruna oznámkovala Paroubka

22. září 2009, 11:53 - Pavel Páral
22. září 2009, 11:53

Marně si Jiří Paroubek stěžuje na nepřízeň komentátorů a štvanici na svou osobu. Kritiku svého názorového veletoče si totiž bezpochyby zaslouží. Argumenty snášené postupně na šokovanou veřejnost nejsou dost dobře obhajitelné.

Že by bylo možné nový pokus o předčasné volby opět zpochybnit? No a co. To je přece v demokratickém a právním státě normální, že se každý může obrátit na soud. Obava z toho, že by však Ústavní soud mohl třeba zpětně prohlásit již proběhlé volby za neplatné, je zcela nemístná. Koho asi může napadnout, že by demokraticky proběhlé volby, v nichž miliony lidí projeví svou vůli, mohly být protiústavní?

Paroubkova nezralost a Fišerova odpovědnost

A především, pokud by měl šéf ČSSD podobné obavy opravdu podložené solidními analýzami, bylo by jedině a pouze seriózní, aby o nich vyvolal politické jednání s ostatními šéfy stran, premiérem a případně i prezidentem republiky. Hození granátu do probíhajících politických procesů je pak projevem politické nezralosti a nekompetence. Skutečnost, že se prozatímní premiér dozví o tom, že má sedět v čele vlády dalšího tři čtvrtě roku z televize, pak nelze označit jinak než jako projev obludné

arogance.

Kdyby Jan Fischer neměl v sobě opravdu velkou dávku odpovědnosti a loajality ke státu, která tak evidentně schází Jiřímu Paroubkovi, tak by hodinu po úterní tiskovce ČSSD nesl na Hrad rezignační dopis.

Na tomto hodnocení nemůže nic změnit ani skutečnost, že zrušení předčasných voleb a vyčkání na řádný termín nic vážného této zemi způsobit nemůže.

Odmítnutí odpovědnosti podruhé

Každopádně sociální demokraté v situaci, kdy odmítli převzít již podruhé vládní odpovědnost (první šanci měli v okamžiku, kdy uspěli s hlasováním o nedůvěře vládě v březnu letošního roku), nepochybně nemají morální právo si nyní klást jakékoli požadavky pro další působení Fischerovy vlády. Zejména pokud jde o škrty ve veřejných výdajích a posuny v daních. Že tak činí, a že se jim ještě ministr financí Eduard Janota snaží vyjít vstříc, je docela nepochopitelné.

Co je naopak docela pochopitelné, je skutečnost, že koruna vůči dolaru i euru po odvolání voleb, v nichž měl největší šanci vyhrát právě Jiří Paroubek, prudce posílila. Finanční trhy tak daly jasně najevo, co si o kvalitách a přínosnosti tohoto politika pro

českou ekonomiku myslí.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Česko - nová brána japonských investic do EU?
Paradoxy životního pojištění: Češi se bojí úrazů, největším rizikem jsou ale nemoci
8 mýtů o zdravotním pojištění
Kolik stojí dítě v první, druhé a třetí třídě
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Auta
Galerie na středu: 10 fascinujících traktorů, kvůli kterým…
Ken Block opět divočí s Fiestou, tentokrát v terénu
Android 8.0 je tady. Jmenuje se Oreo a řeší jeden hlavní problém
Mazda připravuje čtyřválec se třemi turby, jedno bude elektrické
BMW M5 (G30) oficiálně: Má 600 koní, vypínatelný pohon všech kol a jede 305 km/h
Technologie
Internet si při zatmění Slunce ulevil. Američané vyšli ven a koukali na oblohu
Asus uvádí monitory s technologií ELMB. Low motion blur konečně i pro LCD s FreeSync
Bixby je u nás dřív než Cortana. Samsung v Česku spustil hlasového asistenta
Procesory Coffee Lake pro desktop přijdou na trh v říjnu, signalizuje Intel
Virtuální realita je dostupnější. HTC Vive zlevňuje o 7000 Kč
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít