Kontumace v poločase

25. května 2012, 13:49 - Ondřej Hergesell
25. května 2012, 13:49

Poměry panující v českém fotbale vypadají všelijak. Podivné napojení na právnické prostředí a nedořešenou korupci v Olomouci umocnila rezignace Ivana Haška

Červen vždy býval v českých fotbalových kruzích považován za klidné období. Administrativně se dolaďují přestupy hráčů a řeší se „kardinální“ otázka, zda v příští sezoně Sparta získá titul, nebo ne. Letošní letní mezisezona však poklidné fotbalové prázdniny nepřipomíná ani zdaleka. Rezignace svazového předsedy Ivana Haška, považovaného za spasitele české kopané, desetileté vězení pro někdejšího šéfa fotbalu Františka Chvalovského jako trest za úvěrové podvody a rozkol uvnitř svazové disciplinárky kvůli nevyřčení ortelu nad olomouckými fotbalisty, podezřelými z podplácení protihráčů, to jsou tři momenty vztahující se k poslední červnové dekádě, z nichž se mnoho lidí pohybujících se kolem fotbalu ještě zapotí.
Tři divoké dny české kopané odstartovala valná hromada Českomoravského fotbalového svazu (ČMFS) s příznačným pořadovým číslem 13. Její delegáti nejprve hladce schválili inovované stanovy, které kromě jiného přinášejí nové pojmenování pro zastřešující orgán tuzemské kopané. Téměř půlmilion fotbalistů, čtvrt milionu mladých talentů a 150 tisíc trenérů, funkcionářů a rozhodčích tak namísto ČMFS nově nosí „na dresech“ název Fotbalová asociace České republiky (FAČR). Chvíli poté však přišla rána pro bafuňáře a celou fotbalovou veřejnost. Předseda Hašek na závěr sjezdu, místo aby poděkoval za rychlý průběh valné hromady, oznámil rezignaci. „Moje mise je u konce, kapitánský můstek svazu předávám v lepším stavu, než jsem ho přebíral. Mé srdce zůstalo u hřiště, odcházím trénovat do Emirátů,“ oznámil suše. Šok se smísil se zklamáním a pocitem podvedení. Ten samý Hašek, který před dvěma roky sliboval očistu a zvýšení kreditu českého fotbalu výměnou za stoprocentní náklonnost bafuňářů, teď jejich důvěru zklamal. Když navíc přiznal, že od začátku svou svazovou misi plánoval jen na dva roky, ze spasitele se stal zrádce.
Poměry panující v tuzemském fotbalovém prostředí ilustroval hned následující den. Disciplinární komise FAČR nerozsekla případ údajného uplácení fotbalistů Bohemians Praha ze strany Olomouce, byť šéf disciplinárky Jiří Golda avizoval, že důkazů k vyřčení ortelu má dostatek. Ze šestičlenné komise pro potrestání hlasovali jen dva bafuňáři, zbytek se postavil proti. Při pohledu na složení fotbalového tribunálu se však není příliš čemu divit. Místopředseda disciplinárky Roman Brnčal, civilním povoláním advokát, nijak nezastírá, že je dlouholetým konzultantem Sigmy Olomouc v oblasti legislativy a právních norem. Zdeněk Skotnica je zase předsedou disciplinárky při Řídící komisi fotbalu na Moravě (ŘKFM), která sídlí – zkuste si tipnout – ano, v Olomouci. Členem fotbalového tribunálu FAČR je rovněž soudce pražského Vrchního soudu Ľubomír Klimáček, který byl před listopadem 1989 členem olomouckého Vojenského soudu a na Hané působil i jako předseda tamní okresní disciplinárky. O možné podjatosti bafuňářů svědčí ještě jeden fakt: Petra Drobisze, jednoho z fotbalistů podezřelých z uplácení, obhajuje advokát Petr Konečný. Tedy tentýž člověk, který zasedá v jiném svazovém orgánu, v arbitrážní komisi. Že je český fotbal úzce napojen na právnické prostředí a elitní soudce upozorňoval týdeník Euro již letos na jaře (Euro 14/2011). Kvůli možnému střetu zájmů dokonce ministerstvo spravedlnosti nedávno vyzvalo čtyři soudce pražského Městského a Vrchního soudu k ukončení jejich aktivit pro svaz. „Soudce může být přímo, či nepřímo vtahován do konfliktních situací, řešených i jinými soudci, což by mohlo ohrozit důvěru v nezávislost a nestrannost jejich soudcovské funkce,“ píše v rozhodnutí náměstek ministra spravedlnosti Filip Melzer.
Ostatně brzy k Vrchnímu soudu v Praze doputuje odvolání Františka Chvalovského proti desetiletému trestu za úvěrové podvody. Jako advokát někdejšího bosse českého fotbalu zastupuje Jindřich Rajchl, místopředseda fotbalové asociace a jeden z vážných kandidátů na nejvyšší křeslo po Haškově rezignaci. Člověk nemusí být zrovna paranoidní, aby viděl zjevná fakta a vazby. Například to, že na bezplatný „vedlejšák“ jako členové různých komisí pracují pro svaz tři elitní soudci Vrchního soudu, přičemž Stanislav Bernard je jeho místopředsedou.
Ivana Haška možná lze ocenit, že se pokusil fotbalové prostředí změnit. Jím slibovaná očista je však pro český fotbal nadále vzdálenější než titul mistrů Evropy. Haškův odchod – jakkoli předem připravovaný – tak vypadá jako vzdání zápasu na konci prvního poločasu. A nadějně rozehraný mač míří ke kontumaci.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Vyřizování dětského pasu nenechávejte na poslední chvíli. Rychlopas se prodraží.
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
EU: Jak vysoké je zdanění práce u podprůměrných mezd?
Macron ve stopách Babiše
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Auta
Na prodej je krásná Škoda 130 RS. Její cena vás ale…
Kia Optima Sportswagon Plug-in Hybrid jezdí za 1,4 litru na 100 km
Škoda Citigo má i po faceliftu pořád co nabídnout (první jízdní dojmy)
Seat Arona je přizvednutá Ibiza. Má být levnější než Juke
BMW X3 třetí generace je lehčí, rychlejší a nabídne klíč s displejem jako BMW řady 7
Technologie
Legendární John Romero prodává Dooma II. Na diskety se vám i podepíše
WhatsApp začíná podporovat posílání jakýchkoli typů souborů do velikosti až 128 MB
DVB-T2 ode dneška i v Plzni a Liberci. Síť je již dostupná pro 69 % populace
Windows Store přijde o mobilní edici Evernotu, ale přivítá grafický nástroj Paint.NET
Google Talk je mrtvý. Nedožil se ani 12 let
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít