Kontrolujte advokáty!

01. října 2010, 12:37 - Petr Kincl
01. října 2010, 12:37

Advokátní kanceláře dokážou vyšponovat faktury do závratných výšin

Myslíte si, že právníci tráví nad případem příliš mnoho času? A účtují si mnohem víc, než byste čekali? Dobrou zprávou je, že nejste sami. Špatnou, že nenajdete advokáta, který by nedokázal své faktury vyšponovat.

Mítink

Diskutovat s právníky o jejich odměnách je obtížné. Laik netuší, kolik času by měla příprava dané smlouvy zabrat, popřípadě jak složitý či nový je probíraný právní problém. Interní podnikoví právníci, kteří by s tím managementu měli pomoci, jsou kamarády advokátů, a proto si to s nimi nechtějí rozházet a z účtovaných hodin také příliš neškrtají. Není to však žádná velká věda.
Může se to zdát přehnané, ale občas stačí obyčejná kalkulačka. Právníci nepošlou rozpis účtovaných hodin v excelu, ale po staru na papíře. Jen málokterý klient však má chuť vše přepočítávat. Přitom i advokáti jsou jen lidé a dopouštějí se chyb, zejména matematických.
S matematikou souvisí i další hřích právníků. U jednoho z advokátů se v rozpisu vyúčtování objevil hodinový interní mítink. Co se na něm řešilo, není důležité, spíše chyběl podobný záznam u některého z jeho kolegů z kanceláře. Mítink, tedy setkání, kterého se účastní jen jeden člověk? Nesmysl, že ano. Takto vyhrocené to sice bývá jen občas, ale často se ve fakturách objevuje rozdílný čas strávený jednotlivými právníky na daném mítinku. Proč tam jeden byl 3,5, zatímco druhý čtyři hodiny? Přitom schůzka nemohla trvat déle než 3,25 hodiny. Proč na jednání byli tři zástupci advokátní kanceláře? Mladíček, asi koncipient, ani nehlesl! To je možná pravda, ale ve skutečnosti právě on odvede nejvíce práce. Znamená to, že by na mítinku spíše neměl být partner kanceláře? Ten však měl dobré nápady.
Účast mladších koncipientů na klientských schůzkách nepřináší zákazníkům žádný velký prospěch. Závěry a z nich vyplývající úkoly lze totiž snadno předat na následující interní schůzce. Advokátní kanceláře však potřebují, aby se jejich mladší kolegové něčemu přiučili. Ať tedy na schůzce jsou, ale s jejich šéfem je třeba se domluvit, že jejich osm hodin strávených pouhým nasloucháním účtovat nebude.

Podivné účtování

Šéfové, společníci kanceláří a jejich hodiny jsou zvláštní kapitolou. Mají rodinu, milují přírodu a už ve čtvrtek odjíždějí na Šumavu, navzdory tomu se jim každý pátek objevuje půlhodina „studia spisu“ a druhá s označením „kontrola e-mailové korespondence“. Nevěřte, že by své blackberry zaměstnávali i na chatě. Prostě je jen napadlo, že by vám nevadilo zaplatit o tři sta až šest set eur víc.
Není neobvyklé, že si výkonný právník za den naúčtuje i 30 hodin. Dá se k tomu dopracovat několika způsoby. Například při cestě do Ostravy a nazpět. Zabere sice osm hodin, které se někteří advokáti nezdráhají naúčtovat, ale v pendolinu pracují na dalším případě. Během této osmihodinové cesty proto naúčtují šestnáct hodin. Nebo je požádáte, aby zpracovali stanoviska k rutinní záležitosti pro advokáty, pro laika naopak docela složité. Například, zda akvizici konkurenta bude schvalovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, nebo Evropská komise. Dostanete propracovaný třístránkový elaborát, za který vám bude naúčtováno deset hodin. Tři hodiny na stránku je dobrý průměr, než si uvědomíte, že stejné memorandum jen s jinými názvy dotčených subjektů dostalo před vámi deset jiných zákazníků.

Kopírování

Bojíte se svému právníkovi zatelefonovat, protože by vás jeho půlminutová odpověď mohla přijít na 75 eur za čtvrthodinu jeho práce? Některé advokátní kanceláře si totiž stále účtují v nejméně čtvrthodinových blocích. Naštěstí přibývá firem, které fakturují po minutách. Rozumným kompromisem přitom mohou být pětiminutovky nebo šestiminutovky s tím, že kratší telefonáty či e-mailové vzkazy účtovány nebudou.
A co je to za položku na faktuře s označením „kopírování“ za 20 tisíc korun? I kdyby stránka přišla na pět korun, činí to čtyři tisíce stránek. K čemu je kdo potřeboval, když se prosazuje koncept „paperfree office“? Nebo naopak. Proč vám účtují 250 korun za 50 stránek? Není tato položka jedním z nákladů, které by si jiné profese nikdy nedovolily účtovat? Navíc se na advokátské faktuře objevují místní telefonáty, účty za taxíky po Praze, pizza k večeři či obědy s klientem!

Pravidla předem

Nikdy není od věci stanovit si pravidla spolupráce s advokáty předem. Mnoho z nich sice řekne, že mandátní smlouva nemusí být písemná a stačí jen dopis nebo e-mail s nabídkou právních služeb a jejich akceptace. Nevěřte jim a donuťte svého interního právníka zpracovat tvrdou mandátní smlouvu, v níž se určí, co vše je možné účtovat či jaké náklady lze přefakturovat.
Podřiďte advokáty i své firemní politice ohledně cestovních nákladů, ať nelétají na jednání v byznys třídě, krčíte-li se mezi turisty. Právníci sice budou trochu trpět, ale zase déle vydrží. Svatý Petr totiž nebude mít pochyb o jejich věku.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Jak mohou soukromé kuřácké kluby a spolky zničit restaurace, hospody i jejich majitele
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Auta
Další nádherná klasika na scéně. Gunther Werks představuje…
Když máte peníze, automobilky vám vyrobí opravdu cokoliv. Zde je důkaz
Mercedes-Maybach 6 Cabriolet ukazuje, jak budou vypadat superluxusní elektromobily
Test na pondělí: BMW M550i xDrive M Performance
Nové BMW M5 s pohonem xDrive prozrazeno. Oficiálně se představí brzy
Technologie
Netflix odmítl zaplatit další sezónu seriálu. Produkci Sense8 nabídl pornoweb
Google dnes představí Android O. Stylově na zatmění Slunce v USA
Intel vydává nové Atomy pro servery. 16 jader, spotřeba do 30 W a 10 Gb/s síťovky k tomu
Xbox One X bude stát 13 500 Kč. Do obchodů půjde i limitovaná edice Scorpio
Až přijdou těžaři. Zásoby lithia v Krušných horách jsou velké, ruda ale není vydatná
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít