Kontrola bankovní poplatky nesníží

29. března 2005, 00:00 - JAN ŠMÍD
29. března 2005, 00:00

Kdyby tu byl prostor pro snížení poplatků, určitě by se našla štika, která by je srazila a přetáhla zákazníky. Česká obchodní inspekce se připravuje na kontrolu v bankách. Lidé si stěžují na výši poplatků a jejich dojem potvrzuje analýza, která srovnala tuzemské banky s těmi v Evropské unii.

Kdyby tu byl prostor pro snížení poplatků, určitě by se našla štika, která by je srazila a přetáhla zákazníky.

Česká obchodní inspekce se připravuje na kontrolu v bankách. Lidé si stěžují na výši poplatků a jejich dojem potvrzuje analýza, která srovnala tuzemské banky s těmi v Evropské unii. Ty české jsou prý dražší než v některých okolních zemích a zdejší ceny se blíží cenám v Rakousku a Německu.

Pozornost ČOI si banky vysloužily poté, co vloni zdražily Česká spořitelna a ČSOB, od počátku roku se pak přidaly Komerční banka, Živnostenská banka i Raiffeisenbank. Obchodní inspekce proto prověří jejich chování a pokud pojme podezření, začne provádět kontroly.

Po efektním zásahu inspektorů proti povánočním slevám v supermarketech by to byl v krátké době druhý zátah proti velkým firmám ve prospěch drobných zákazníků. Ministr průmyslu Milan Urban se díky kampani blýskl v záři televizních reflektorů. Nabízí se otázka, co si slibuje od kontroly v bankách. Pokud si zákazníci stěžují, že musí platit i za to, co nechtějí, a že je banky špatně informují, pak je správné, že ČOI na stížnosti reaguje. Úspěch ale není zaručen. Vloni se ve finančním sektoru kontrolovalo 149 reklam a nabídek na spotřebitelský úvěr, a závady se našly jen u jedenácti z nich. Jinde přitom ČOI odhalí porušení zákona u každého třetího případu. Banky se tedy ukázaly jako solidní podnikatel. Co si slibovat od dalších kontrol?

Mohou snad kontroloři doufat, že banky nachytají stejnými fintami, na jaké lapají nepoctivé číšníky, pumpaře a trhovce? Bankéře stěží dostanete na to, že na účet připsal dvě čárky nebo že ředí vodou. Kontroloři vědí, že bankéře za ruku jen tak nechytíš, a tak je zajímají hlavně ony nešťastné poplatky. Ano, poplatky se zdají vysoké. Ale co s tím můžeme dělat? Začneme bankám diktovat jejich výši? Ta doba už dávno minula. Chce snad ČOI obvinit banky z umělého předražování služeb? Ale jak jim to dokáže? V zemi jich už působí desítky, konkurence je tu pořádná. Kdyby tu byl prostor pro snížení poplatků, určitě by se mezi více jak třiceti línými kapry v rybníce našla štika, která by srazila poplatky a přetáhla zákazníky. Zatím se ale nic takového neděje.

Ceny se prý liší jen minimálně, což vyvolává podezření z nějaké nekalé dohody mezi bankami. Bylo by to možné, kdyby jich tu bylo jen pár. Ale u nás jich dnes funguje příliš mnoho na nějakou kartelovou dohodu. Podezření tu však budou vždy, dokud se bude v médiích propírat, že možná předražují své služby. ČOI si možná s chutí zahraje roli ochránce drobných klientů a politici se při té příležitosti jistě rádi blýsknou v televizi.

(Rozhovor se šéfem ČOI přinesl Profit č. 12/2005).

O autorovi| autor je politolog

Mohlo by vás zajímat

Finance
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Čeká naši společnost revoluční změna díky technologii blockchain?
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Auta
Tradiční londýnská taxi dostanou elektrický pohon. Premiéra…
Proč má být Kia Stinger tak dobrá? Protože na Nürbrugringu odjela desítky tisíc kilometrů
Test na pondělí: Porsche Macan 2.0T
Také SUV Lada XRay může být „exkluzivní“. Stačí k tomu pár dílů z Dacie
BMW dnes odpoledne ukáže novou X3. Na první fotky se můžete podívat už teď
Technologie
Hvězdou YouTubu beze slov. Tyhle kanály vás budou bavit, i když se v nich nemluví
Tamron představil pořádné tele. První objektiv pro zrcadlovky s 22× zoomem
Českem se šíří další vlna phishingu. Podvodný e-mail se vydává za zprávu KB
Microsoft reaguje na Kasperského. Většinu obvinění smetl ze stolu
Asus Lyra je Wi-Fi, které pokryje celý dům. Má tři routery spojené mesh sítí
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít