Kontrol u českých benzínek přibude

10. září 2009, 03:42 - Petr Kučera, <a href="http://www.aktualne.cz">Aktuálně.cz</a>
10. září 2009, 03:42

Česká obchodní inspekce bude muset odebrat více vzorků pohonných hmot při kontrolách čerpacích stanic. Navýšení minimálního počtu odběrů přinese nová vyhláška, připravovaná ministerstvem průmyslu a obchodu. Častější kontroly pohonných hmot musí Česko zavést do konce roku 2010, aby splnilo příslušné směrnice Evropské unie.

Autor: Martin Siebert

Podle dosavadních předpisů musí Česká obchodní inspekce provést ročně alespoň 1800 odběrů pohonných hmot (zejména benzinu a nafty). Nová vyhláška, jejíž návrh má online deník Aktuálně.cz k dispozici, zvýší toto minimum na 2300 odběrů. Největší podíl (alespoň 1200 vzorků) připadá na motorovou naftu, která dlouhodobě vykazuje výrazně horší kvalitu než benzin.

Připočteme-li k benzinu, naftě a biopalivům také vzorky kapalných ropných plynů, stlačeného zemního plynu a ethanolu E85, činí nové minimum dokonce 2650 odběrů.

„Návrh vyhlášky je nyní v mezirezortním připomínkovém řízení,“ říká Matyáš Vitík z tiskového oddělení ministerstva průmyslu a obchodu. Potvrzuje, že příslušné směrnice Evropské unie musí Česko přenést do tuzemské legislativy do konce roku 2010. „Účinnost vyhlášky ale nastane dříve,“ dodává Vitík bez bližších podrobností.

ČOI zatím dělá opak, kontroly omezuje

Ministerstvo v návrhu vyhlášky uvádí, že navýšení minimálního počtu odebraných vzorků si nevyžádá žádné dodatečné výdaje oproti dosavadnímu stavu. Už v současné době totiž Česká obchodní inspekce zajišťuje odběr většího počtu vzorků, než požaduje příslušná legislativa EU a než stanoví stávající vyhláška z roku 2004.

Jenže tato „velkorysost“ České obchodní inspekce právě letos skončila. Inspekce totiž v posledních měsících výrazně omezila počet kontrol čerpacích stanic. Ředitelka ČOI Jana Příhodová odkazuje na stávající vyhlášku, podle níž inspekce nemá povinnost odebírat více než 1800 vzorků ročně.

Se snahou ušetřit přichází ČOI paradoxně v době, kdy kvalita paliva - zejména nafty - u tuzemských čerpacích stanic klesá.

Musí vypsat novou soutěž

Podle zjištění online deníku Aktuálně.cz vypíše Česká obchodní inspekce ještě letos novou veřejnou zakázku na rozbory pohonných hmot. Dosavadní smlouva se soukromou společností Ústav paliv a maziv, uzavřená v roce 2001 a poté prodlužovaná jen formou dodatků, totiž není v souladu se zákonem o veřejných zakázkách.

„V současnosti platíme za rozbory pohonných hmot zhruba 21 milionů korun ročně,“ upřesňuje ředitelka inspekce Jana Příhodová. Externí firma provádí pouze rozbory, zatímco odběry u čerpacích stanic zajišťují přímo inspektoři ČOI (a zapečetěné je pak převážejí do laboratoře).

V souvislosti s kontrolami pohonných hmot je ČOI dlouhodobě kritizována za to, že nechce zveřejňovat jména čerpacích stanic, u nichž při kontrole odebrala nekvalitní paliva.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ocitli jste se v cizině bez peněz? Banka pomůže, ale ne zadarmo
Nezdravé české zdravotnictví I: 4 důvody, proč odcházejí čeští lékaři do zahraničí?
Právník se slevou anebo rovnou zdarma? Víme, kde ho sehnat
Česko - nová brána japonských investic do EU?
Paradoxy životního pojištění: Češi se bojí úrazů, největším rizikem jsou ale nemoci
Auta
Audi radikálně mění číselné značení modelů. Bude v tom…
Opět na scéně. Umělý benzín má zachránit spalovací motory
Opel si připravil pro Frankfurt tři světové premiéry. Překvapením nebude ani jedna
Ferrari Portofino nahrazuje Californii. Má čtyři sedačky a jede 320 km/h
Harley-Davidson drasticky překopal nabídku, Dyna a Softail splynuly v novou řadu
Technologie
Vylepšený NaSvah.cz vám poradí, kde si zalyžovat i v létě
Samsung představil Galaxy Note8. Posouvá laťku technické vyspělosti, ale i ceny
Konsolidujte těžbu! Asus vyrobil pro kryptokopy monstrózní desku s 19 sloty PCI Express
Budoucí mobily budou mít vzadu hned tři velké objektivy
Zoner Photo Studio bylo příliš levné, proto tvůrci u verze X zavedli předplatné
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít