KONKURENČNÍ PRODUKTY

13. října 2003, 00:00 - TOMÁŠ SUCHOMEL, it@profit.cz
13. října 2003, 00:00

Většinu zemí západní Evropy včetně České republiky pokrývá specializovaná automapa, zachycující více než čtyři miliony kilometrů cest. Po zadání startovního a cílového místa vyrobí program kompletní itinerář cesty s propočtem času, vzdáleností nebo soupisem křižovatek.

ROUTE 66 PROFESSIONAL 2004

Dostupná je také databáze 700 tisíc řidičských záchytných míst jako motely, benzinová čerpadla nebo autoservisy. Úroveň orientačních detailů v mapách se liší podle jednotlivých zemí. Někde jde až po uliční plány měst, jinde se omezuje téměř výhradně na hlavní silniční tahy. Což platí také pro ČR. Specialitou pro cesty do Velké Británie, Německa, Holandska a Itálie je volba stáhnout si z Internetu informace o aktuální dopravní situaci na vybrané trase a případně si nechat navrhnout objížďky problematických míst. Podpora GPS funguje tak, že po spojení s přijímačem přes sériový port program ukazuje vaši aktuální polohu na mapě a směr pohybu vozidla. Software má vícejazyčné rozhraní s volitelnou češtinou. Od Route 66 jsou dostupné dále méně obsáhlá Europe Major Roads nebo Britain Street Network.

MICROSOFT AUTOROUTE 2004

Třináct západoevropských států a plány většiny hlavních nebo důležitých měst obsahuje čerstvá lokální verze (celkem desátá) digitálního autoatlasu, zastřešená britskou pobočky Microsoftu. Balení mapy obsahuje program pro stolní PC nebo notebook a zároveň upravenou verzi pro Pocket PC. Cíle nebo začátky plánovaných cest je možné přímo importovat z poštovního Outlooku nebo tabulek Excelu. Standardní je plánování tras podle preferencí na čas cesty nebo nejmenší ujetou vzdálenost, s následným výpočtem sumy za spotřebovaný benzin nebo naftu podle aktuálních cen nebo průměrné rychlosti. Problém není ani upravit už hotový itinerář během cesty, pokud se vyskytne nutnost přidat další zastávku. Algoritmus může vyjít vstříc individuálnímu vkusu každého řidiče a při plánování třeba zakázat využívání dálnic nebo průjezd městy. K drobnějším pomůckám patří vyznačení jednosměrných ulic se směrem průjezdnosti nebo slepých uliček. Pro rychlejší orientaci si může uživatel vkládat do mapy své vlastní objekty a značky, opatřené doplňkovými údaji. Podpora GPS.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít