Konkurenční doložka při vztazích mezi podnikateli

31. prosince 2007, 00:00 - Petr Kučera
31. prosince 2007, 00:00

V poradně Profitu č. 44/2007 jste psali o pravidlech pro využití konkurenční doložky.

Zmiňovali jste se pouze o zaměstnancích. Jenže já pracuji jako manažer u jedné firmy na živnostenský list a uvedenou doložku mám ve smlouvě rovněž – a dosti přísnou. Můj dotaz se týká i obchodních zástupců, kteří pracují také na živnostenský list. Zajímalo by mne, jestli v našem případě platí stejná pravidla, jako u zaměstnanců, nebo se nějak liší.

Tomáš O.

Pracujete-li u firmy na živnostenský list, nejste její zaměstnanec, ale podnikatel, který je s druhou firmou – jiným podnikatelem – ve smluvním vztahu. Pokud by šlo o zastřený pracovněprávní vztah, jednalo by se o zákonem zakázaný takzvaný švarcsystém (o jeho znacích i poměrně nejasné definici jsme v poradně několikrát psali). Nicméně pokud jde skutečně o smluvní vztah (tedy pracujete-li kromě této firmy ještě pro jinou firmu a vaše činnost nevykazuje ani jiné znaky pracovněprávního vztahu), netýká se vás zákoník práce, který upravuje pouze vztahy mezi zaměstnanci a zaměstnavateli.

Úpravu práv a povinností, které vyplývají ze vztahu dvou podnikatelů, je nutné hledat v obchodním zákoníku (zákon č. 513/1991 Sb.). U obchodních vztahů v zásadě platí, že dva podnikatelé si mohou dát do smlouvy téměř cokoliv. Pokud jste se tedy zavázal, že nebudete dodávat zboží či služby jiným podnikatelům, jste povinen takovou dohodu plnit, nebo ji samozřejmě můžete za příslušných podmínek vypovědět.

O konkurenční doložce hovoří obchodní zákoník výslovně pouze v případě smlouvy o obchodním zastoupení, jejíž náležitosti jsou uvedeny v § 652 a následujících. Přímo konkurenčním doložkám je pak věnováno ustanovení § 672a. Konkurenčních doložek obchodních zástupců společnosti se tak bude týkat tato zákonná úprava.

Podle ustanovení § 672a lze ve smlouvě o obchodním zastoupení dohodnout, že obchodní zástupce nesmí po stanovenou dobu, nejdéle však dva roky po ukončení smlouvy, na stanoveném území nebo vůči stanovenému okruhu osob na tomto území vykonávat na vlastní nebo na cizí účet činnost, která byla předmětem obchodního zastoupení, nebo jinou činnost, která by měla soutěžní povahu vůči podnikání zastoupeného.

Konkurenční doložka odporující těmto podmínkám je neplatná. V případě pochybností o tom, zda je doložka platná či ne, rozhoduje soud. Obsahem jeho rozhodnutí pak může být prohlášení doložky za neplatnou nebo omezení jejího rozsahu. Konkurenční doložka ve smlouvě obchodního zástupce ho totiž nemůže omezit více, než kolik vyžaduje potřebná míra ochrany zastoupeného.

„Manažerskou smlouvu“ ale obchodní zákoník neupravuje. Nicméně lze předpokládat, že ochrany podobné té, kterou poskytuje § 672a, byste se mohl dovolat na základě zásady poctivého obchodního styku a použití analogie. Srovnáme-li ale obecné možnosti obrany pracovníka-zaměstnance a pracovníka-podnikatele, podnikatel vyjde z tohoto srovnání mnohem hůře než zaměstnanec. Protože zatímco zákoník práce je předpis vyloženě „ochranářského charakteru,“ obchodní zákoník vychází především z respektu ke svobodné vůli smluvních stran. Jinými slovy – to, co podepíšete, platí.

Mgr. Petra Sýkorová Profit

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ocitli jste se v cizině bez peněz? Banka pomůže, ale ne zadarmo
Nezdravé české zdravotnictví I: 4 důvody, proč odcházejí čeští lékaři do zahraničí?
Právník se slevou anebo rovnou zdarma? Víme, kde ho sehnat
Česko - nová brána japonských investic do EU?
Paradoxy životního pojištění: Češi se bojí úrazů, největším rizikem jsou ale nemoci
Auta
Audi radikálně mění číselné značení modelů. Bude v tom…
Opět na scéně. Umělý benzín má zachránit spalovací motory
Opel si připravil pro Frankfurt tři světové premiéry. Překvapením nebude ani jedna
Ferrari Portofino nahrazuje Californii. Má čtyři sedačky a jede 320 km/h
Harley-Davidson drasticky překopal nabídku, Dyna a Softail splynuly v novou řadu
Technologie
Vylepšený NaSvah.cz vám poradí, kde si zalyžovat i v létě
Samsung představil Galaxy Note8. Posouvá laťku technické vyspělosti, ale i ceny
Konsolidujte těžbu! Asus vyrobil pro kryptokopy monstrózní desku s 19 sloty PCI Express
Budoucí mobily budou mít vzadu hned tři velké objektivy
Zoner Photo Studio bylo příliš levné, proto tvůrci u verze X zavedli předplatné
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít