Konkurence přitvrdila

08. listopadu 2010, 18:11 - Petra Pelantová
08. listopadu 2010, 18:11

Ceny pojistného mohou jít nahoru, tvrdí...

Celý podtitul: Ceny pojistného mohou jít nahoru, tvrdí šéf Pojišťovny České spořitelny a Pojišťovák roku 2010

EURO: Označení pojišťovák mohou někteří lidé brát jako poněkud pejorativní. Jak to vnímáte vy? ZAPLETAL: Název rozhodně nevnímám jako pejorativní, spíše může být lehce zavádějící. Pod pojmem „Pojišťovák roku“ si spíš představím nejlepšího prodejce pojištění než osobnost roku v oblasti pojišťovnictví.

EURO: Čím si vysvětlujete své vítězství? ZAPLETAL: V mé představě se ocenění tohoto typu většinou předává za zásluhy lidem, kteří se v oboru pohybují desítky let nebo kterým končí jejich současná mise. Protože si nemyslím, že se mě něco z toho týká, může být jedním z důvodů fakt, že stojím v čele pojišťovny, která v posledních letech velmi výrazně vyrostla, a to i v době krize.

EURO: Český pojistný trh je na velmi dobré úrovni, přesto má některé nedostatky a rezervy. V čem vidíte ty největší? ZAPLETAL: Velké rezervy spatřuji v povědomí populace o pojištění. Mnoho lidí neví, jak se dobře pojistit a výsledkem je poměrně velká podpojištěnost, která je typická pro celý trh. Další problém je v určitých zažitých stereotypech, které se jen obtížně mění. Životní pojištění není bráno jako pojistka na bezpečné stáří a zajištění rodiny, ale často je zaměňováno za dobré pojištění úrazu.

EURO: Cenová konkurence zejména v oblasti povinného ručení výrazně posiluje. Co to podle vás způsobilo? ZAPLETAL: Oblast povinného ručení je v současné době kvůli menším prodejům aut a hlavně za nižší ceny pod větším tlakem, než jsme byli zvyklí. Škody na vozech přitom zůstávají na podobné úrovni. Logicky se pak zintenzivňuje konkurenční boj mezi pojišťovnami, které se to snaží vykompenzovat získáním nových klientů.

EURO: Myslíte si, že konkurence dokáže udržet v příštím roce ceny pojistného na uzdě? ZAPLETAL: Vzhledem k velkému počtu živelních událostí, jako byl sníh, povodně nebo kroupy, se dá očekávat zvýšení cen zajištění, a to se v nějaké míře podle mého názoru odrazí v cenách pojištění. Na druhou stranu tyto události ukázaly, jak důležité je mít dobrou pojistku s krytím takovýchto rizik a za takovou jistotu se vyplatí vydat nějakou rozumnou korunu navíc.

EURO: Domníváte se, že pojišťovny si mohou letos i příští rok udržet slušnou ziskovost? ZAPLETAL: Pojišťovny budou mít větší problém s udržením ziskovosti než dřív. Důvodem je jednak větší počet živelních škod a také rekordně nízká míra výnosu z rezerv, hlavně dluhopisů, které pojišťovny pro ukládání svých rezerv používají. Zaleží tedy, do jaké míry se jim podaří udržet nízké náklady a zůstat efektivní.

EURO: Co bude tím zásadním faktorem, který bude ovlivňovat pojistný trh v příštích několika měsících? ZAPLETAL: Dá se předpokládat, že bude pokračovat boj o klienty v oblasti povinného ručení. Docela zajímavý prostor se může otevřít s očekávaným zavedením možnosti komerčního pojištění ve zdravotnictví. Pojišťovny budou nepochybně také sledovat přípravu penzijní reformy, do které pojišťovnictví rozhodně patří. A samozřejmě v případě živelních událostí během zimy bude důležitým faktorem i počasí.

EURO: Vidíte do budoucna nějaká rizika, která by mohla pojistný trh brzdit? ZAPLETAL: Nově zaváděná regulace, zejména ze strany EU, bude znamenat vyšší nároky na kontrolu rizik v pojišťovnách a také nové náklady a administrativu. Bude záležet na tom, zda míra nové regulace nepřekročí určitou hranici přiměřenosti a nestane se pak brzdou trhu. Problémem by mohly být i pokračující nízké výnosy na kapitálových trzích. Nicméně musím konstatovat, že výhled pro pojistný trh je nadstandardně dobrý i ve srovnání s jinými odvětvími ve finančním sektoru.

Petr Zapletal (47) Absolvent Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy a postgraduálního programu MBA při Rochester Institute of Technology pracoval po studiu ve společnosti Puro-Klima a v investiční bance Barclays. V letech 1995–2000 působil ve vrcholovém managementu Credit Suisse Asset Management. Od ledna 2001 do října 2005 zastával pozici předsedy představenstva a generálního ředitele Investiční společnosti České spořitelny. V listopadu 2005 byl zvolen do funkce předsedy představenstva Pojišťovny České spořitelny a jmenován do funkce jejího generálního ředitele.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ocitli jste se v cizině bez peněz? Banka pomůže, ale ne zadarmo
Nezdravé české zdravotnictví I: 4 důvody, proč odcházejí čeští lékaři do zahraničí?
Právník se slevou anebo rovnou zdarma? Víme, kde ho sehnat
Česko - nová brána japonských investic do EU?
Paradoxy životního pojištění: Češi se bojí úrazů, největším rizikem jsou ale nemoci
Auta
Audi radikálně mění číselné značení modelů. Bude v tom…
Opět na scéně. Umělý benzín má zachránit spalovací motory
Opel si připravil pro Frankfurt tři světové premiéry. Překvapením nebude ani jedna
Ferrari Portofino nahrazuje Californii. Má čtyři sedačky a jede 320 km/h
Harley-Davidson drasticky překopal nabídku, Dyna a Softail splynuly v novou řadu
Technologie
Vylepšený NaSvah.cz vám poradí, kde si zalyžovat i v létě
Samsung představil Galaxy Note8. Posouvá laťku technické vyspělosti, ale i ceny
Konsolidujte těžbu! Asus vyrobil pro kryptokopy monstrózní desku s 19 sloty PCI Express
Budoucí mobily budou mít vzadu hned tři velké objektivy
Zoner Photo Studio bylo příliš levné, proto tvůrci u verze X zavedli předplatné
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít