Konkurence do zdravotnictví patří

03. června 2010, 15:17 - Alexandra Bartoňová
03. června 2010, 15:17

Karlem Šteinem

Vojenská zdravotní pojišťovna (VoZP) má od loňského července nového generálního ředitele. Stal se jím Karel Štein, zakladatel a první ředitel zdravotnického ústavu speciálních služeb Ministerstva vnitra ČR, kde od roku 1991 působil i jako primář. Vedle funkce generálního ředitele působí ještě jako soudní znalec. „Nespojoval bych to s mým nástupem, ale za poslední dobu jsme přijali 40 tisíc nových pojištěnců,“ raduje se ředitel VoZP.

EURO: V čem spočívá konkurence mezi zdravotními pojišťovnami? ŠTEIN: Rozhodně v možnosti a v kvalitě poskytování služeb. Máte nasmlouvané určité portfolio zdravotnických zařízení a v rámci těchto zařízení portfolio zdravotnických služeb. Díky tomu může pojišťovna získat určité specifikum, což je náš případ. Máme v portfoliu špičková vojenská lékařská či lázeňská zařízení, ale jsme pojišťovna pro všechny, takže tyto služby využívají i nevojáci. Druhou možností je udělat preventivní programy dle potřeby, spektra a věkového rozdělení pojištěnců. I tady si troufám říci, že patříme k nejlepším na trhu.

EURO: Co konkrétně se vám osobně podařilo změnit? ŠTEIN: Změnil jsem pojetí. Rozhodli jsme se profilovat naši pojišťovnu jako pojišťovnu právě pro ta povolání, jejichž nároky jsou podstatně vyšší. V této oblasti máme spoustu zkušeností, dlouhodobě spolupracujeme se zdravotnickými zařízeními armády. Toto na trhu chybí. V oblasti rizika je třeba dvojnásobné opatrnosti, větší péče a informovanosti. Nespojoval bych to s mým nástupem, ale za poslední dobu jsme přijali 40 tisíc nových pojištěnců.

EURO: Jaký je poměr pojištěnců s rizikovým zaměstnáním a těch ostatních? ŠTEIN: Musíme rozlišovat rizika vyplývající z povolání, která dané osoby vykonávají, a z těch, jež vykonávaly v minulosti. Zhruba tři čtvrtiny pojištěnců jsou vojáci a osoby s rizikovým povoláním. Přesto jsme pojišťovna otevřená pro všechny a neděláme rozdíly mezi pojištěnci.

EURO: Chystá VoZP elektronizaci zdravotnických záznamů pojištěnců a jejich zpřístupnění přes internet? ŠTEIN: Připravujeme větší využití elektronizace ve veřejném zdravotním pojištění. Je to velice aktuální, na druhé straně i finančně náročné. Již nyní spolu s dalšími zdravotními pojišťovnami provozujeme Portál zdravotních pojišťoven. Pojištěnec má například možnost získat informace o čerpání zdravotní péče včetně léků.

EURO: Jak je na tom nyní VoZP finančně a ve srovnání s ostatními pojišťovnami? ŠTEIN: Netroufám si říci, jak jsou na tom ostatní zdravotní pojišťovny. Výkon VoZP se za letošní první čtvrtletí nezhoršil. Ale ekonomická situace na trhu veřejného zdravotního pojištění není růžová. Musíme dělat opatření, na které žádná pojišťovna v době hojnosti nebyla zvyklá.

EURO: Hovořilo se o sloučení VoZP a Zdravotní pojišťovny Ministerstva vnitra ČR (ZP MV). Nyní se diskutuje o vytvoření jedné velké pojišťovny, která by vznikla fůzí VoZP, ZP MV a VZP. Jaký na to máte názor? ŠTEIN: Z našich informací a dlouhodobých analýz je zřejmé, že to nepřinese výrazný finanční efekt. Musela by být řešena specifika naší pojišťovny ve vztahu k Armádě ČR, a pokud by byl záměr zničit konkurenční prostředí v systému veřejného zdravotního pojištění, musel by se vytvořit odpovídající právní rámec. Osobně jsem přesvědčen, že konkurenční prostředí do zdravotního prostředí patří.

EURO: V poslední době se stále častěji hovoří o tom, že by stát měl navýšit platbu za takzvané „státní pojištěnce“ (děti, důchodce, ženy na mateřské a rodičovské dovolené, nezaměstnané)… ŠTEIN: Určitě by navýšení platby za „státní pojištěnce“, která dnes činí 723 korun, celému systému veřejného zdravotního pojištění pomohlo. Pokud však vycházím z toho, že příjmy i výdaje státního rozpočtu jsou takzvaně nadoraz, odhaduji, zda by naše pojišťovna zvládla situaci i bez navýšení této platby. Z našich propočtů vyplývá, že letos jsme schopni hospodařit a hradit zdravotní péči zdravotnickým zařízením i bez dalšího přispění státu, a to i přes to, že pojištěnců, za které platí pojistné stát, máme přes 50 procent.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Potřebuje Fed skutečně snižovat svoji bilanci?
Porovnání cen másla v roce 1985 a 2017. Proč stojí máslo 50 Kč?
Adopce vs. pěstounská péče: svěří vám úřady dítě do péče?
Proč je v Česku drahé volání?
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Auta
Revoluce? Už dnes si můžete objednat auto na solární pohon.…
Range Rover Velar nadchne už svým vzhledem. Ale tím to nekončí [první dojmy a velká galerie]
Španělský sourozenec Škody Kodiaq se bude jmenovat Donosti, Aran nebo Teide
Reálná spotřeba Bugatti Chiron? Není tak strašná, jak by se mohlo zdát
Rolls-Royce Phantom: Vlastní platforma, přes 130 kg zvukové izolace a komfort létajícího koberce
Technologie
Kompletní parametry Skylake-X s 12 až 18 jádry jsou venku. Takty mají překvapivě vysoko
LibreOffice 5.4 vyšel ke stažení. Generuje menší dokumenty a kvalitnější PDF
Na podzim skončí podpora Windows 10 v1511. Toto vydání už skoro nikdo nepoužívá
Konkurence nebo ne, Intel měl v druhém čtvrtletí rekordní tržby. Zvedl i cíle pro celý rok
Microsoft ruší servisní kanály Current Branch a Current Branch for Business [Windows 10]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít