Kongresová turistika slábne kvůli propagaci Česka

04. srpna 2009, 12:00 - Renata Lichtenegerová
04. srpna 2009, 12:00

Hotely přišly o mnoho lukrativních hostů. Podle hoteliérů i odborníkůna cestovníruch vinounedostatečné propagace země v zahraničí.

Autor: Martin Siebert

Účastníci kongresů jsou pro hotely velmi lukrativními hosty. Podle údajů agentury CzechTourism utratí až šest tisíc korun denně, což je dvakrát více než běžný turista. V době ekonomické recese ale počet kongresů celosvětově klesá, a to se podle odborníků projeví i na tuzemském trhu. Na druhou stranu mělo letos Česko určitou výhodu v podobě půlročního předsedání Evropské unii.

„V období ekonomické krize, kdy celkový počet kongresů klesl, pokrylo české předsedání Evropské unii v tomto segmentu cestovního ruchu alespoň částečně ztrátu,“ říká Jana Horáčková, PR manažerka pražského hotelu Corinthia. Ten letos hostil celkem 34 různě velkých kongresů a do konce roku mají v jeho prostorách proběhnout ještě dva velké.

Dvěma pražským Hiltonům naproti tomu prý předsedání Evropské unii více kongresových hostů nepřineslo. Říká to marketingová ředitelka hotelů Markéta Šebková. Zároveň dodává, že Česko podle ní není v zahraničí dostatečně propagováno jako destinace vhodná pro konání kongresů. Stejný názor zastává i Horáčková. Kongresové centrum Praha, stěžejní partner pro zahraniční i tuzemské organizátory kongresů, je podle ní málo flexibilní a propagace Česka v zahraničí má značné rezervy.

Mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Tomio Okamura odhaduje, že letos se v Praze uskuteční padesát až šedesát velkých (minimálně 300 účastníků) mezinárodních kongresů, zatímco loni to bylo 74. I on jmenuje vedle krize jako další příčinu poklesu počtu těchto akcí nedostatečnou propagaci Česka v zahraničí.

Prahu porazila i Budapešť

Špatné zprávy přitom přinesly i aktuální statistiky za minulý rok. „Praha se v počtu velkých mezinárodních kongresů propadla až na 13. místo na světě. Například v roce 2003 se v metropoli konalo o pět velkých kongresů více než loni. Zatímco u většiny jiných zahraničních měst počet kongresů každoročně stoupá, v případě Prahy je tomu přesně naopak,“ říká Okamura. Ostudou je podle něho fakt, že například turisticky mnohem méně atraktivní Budapešť vloni dokázala přilákat 95 velkých mezinárodních kongresů. „Největší aktivitu však vyvíjí sousední Vídeň, která vloni přilákala 139 velkých mezinárodních kongresů, což znamená nejvíce na světě,“ konstatuje Okamura, který se minulý týden sešel s radním Milanem Richterem, aby hledali cesty, jak Prahu v zahraničí zviditelnit. „Pan Richter přislíbil, že se situace bude řešit,“ říká Okamura. Konkrétní opatření ale přinesou až další jednání.

Přilákat do Česka více kongresmanů je jednou z hlavních priorit státní agentury CzechTourism. Ta v brzké době mimo jiné spustí projekt s názvem Czech Convention Bureau, který má tuto oblast cestovního ruchu podpořit.

Kongresový kolos v ohrožení

Do poněkud neoptimistické nálady na tuzemském hotelovém trhu přišla koncem července zpráva, že Kongresovému centru Praha, jehož stoprocentním vlastníkem je hlavní město, hrozí krach. Centrum ovšem nestrádá kvůli ekonomické krizi. Jeho problémy začaly už v 90. letech, kdy se zadlužilo především v souvislosti s přípravami zasedání Mezinárodního měnového fondu a Světové banky v roce 2000. Podle Richtera dosahuje centrum ztráty asi 70 milionů korun ročně.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Retro na neděli: Ford T může za to, že jezdíme na benzín,…
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody zapůjčeného BMW i8
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Technologie
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Změny v pamětech cache a propojení jader. Jak se u Skylake-X zlepšil výkon na 1 MHz?
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Google po letech ustoupil. Nebude číst vaše e-maily kvůli reklamě
Nvidia GeForce GT 1030 – jak se hraje na grafice za 2000 Kč (uživatelská recenze)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít