Konflikt bez konce

28. srpna 2009, 19:12 - Frank Reiss
28. srpna 2009, 19:12

Komentář

Francouzský myslitel a žurnalista minulého století Raymond Aron po válce rád vyprávěl příhodu, která ho potkala pár dní poté, co Hitlerova armáda vpochodovala do Paříže. On, Francouz, náboženstvím Izraelita (jak se sám rád prezentoval), měl tu smůlu, že vypadal jako karikatura Žida z Goebbelsovy propagandistické aparatury.
V ten den, krátce po vpádu Nacistů, spěchal po Champs Elysées, když potkal kolegu, který se ho soucitně ptal, zda pro svého přítele může něco udělat. Aron, ten věčný humorista a optimista, s úsměvem odvětil: „Ano, můžete. Můžete mi půjčit svou šálu, abych si mohl zakrýt svůj velký nos.“ To bylo tehdy, tedy téměř před sedmdesáti lety. V dnešní Paříži by snad rozměr a tvar Aronova nosu nemusely způsobit antisemitský útok na jeho osobu, a to díky tomu, že Paříž 21. století má mnohem více semitsky vypadajících obyvatel, jejichž fyzický vzhled by zmátl i nacistické ideology zkoumající náboženský původ těchto nových Francouzů.

Kámen úrazu na krku Dobré francouzské přísloví říká: „Čím více se něco mění, tím více to zůstává stejné.“ V našem případě to znamená, že jako kdysi Raymond Aron, tak dnes jeho francouzští souvěrci mají dobrý důvod nenosit svoji „etnicitu“ příliš provokativně. Chce se věřit, že z této situace by pomohlo, pokud by Francie, která dala světu Liberté, Egalité, Fraternité, v této době tento recept na lidské spolužití „oprášila“. Tímto renesančním počinem by znovu prokázala lidstvu službu, kterou více než kdy jindy potřebuje právě dnes.
Kolik užitku by Francie (a nejen ona) z toho mohla mít, jsem pochopil ve společnosti svých francouzských přátel při snaze koupit obyčejné espreso v centru Paříže. Manželka mého přítele, ač sama není Židovka, nosí již léta na krku symbol rodu krále Davida, který je při srpnových pařížských vedrech obzvlášť viditelný. Nosí ho na hrdle a nijak ho neskrývá. Její manžel, ač nemá s islámem nic společného, zase na svém krku nosí přívěsek se jménem Božím, jak jej vyslovují vyznavači islámu, tedy Alláh.
A tady byl kámen úrazu. Davidova hvězda způsobila, že zaměstnanec obchodu s kávou, zřejmě původem z arabského světa, málem proměnil nákup šálku kávy na epizodu z blízkovýchodního konfliktu. Nepříjemnou situaci vyřešil až Francouz původem z černého kontinentu, který si nemyslel, že by naše známá za to, že nosí zmíněný symbol, měla být objektem nepřátelské provokace ze strany prodavače a přijít o svou kávu a sklenici vody.
Byl by to jen triviální incident a nezasluhoval by pozornost, kdyby tento jev nebyl symptomatický pro dnešní svět, kde se kultury a etnika tak bohatě míchají. Trivialita přestává, když náš přítel, jenž nemá na čele napsáno, že jeho víra koresponduje se symbolem Davidovy hvězdy, kterou nosí jeho manželka, a který je již po generace Francouzem, nám prozradil, že existují celé části Paříže, kam by nevstoupil, protože jsou obydleny emigranty, kteři vůči své nové domovině nemají zrovna přátelský postoj a jsou ochotni to ukázat každému, kdo vypadá jinak než oni.

Cizincem ve vlastní zemi I ve Francii, tak jako v jiných průmyslově vyspělých evropských zemích, je možné pozorovat trend, který mnoha lidem vadí a v němž mnozí vidí až katastrofický scénář, a to úbytek osobní svobody. Vlády a francouzská mezi nimi, jak se zdá, však neřeší situaci s naléhavostí, kterou by si zasloužila. Není pak divu, že skupiny občanů se cítí a jsou nuceni se chovat jako cizinci ve vlastních zemích.
Momentální světová hospodářská situace a konsekventní nezaměstnanost, hlavně mezi mladými lidmi z řad přistěhovalců, více než kdy jindy situaci zhoršuje. To však nenávistné chování, které s krizí nemá nic společného, rozhodně neomlouvá.
Je tragickou skutečností, že francouzští kolaboranti v době, kdy si Raymond Aron chtěl „maskovat“ svůj „židovský“ nos, pomohli nacistům odvézt a zavraždit přes 70 tisíc francouzských Židů. Je tragickou ironií, že dnešní francouzští Židé jsou většinou tak, jako jejich antagonisté, emigranti, ve velké míře ze severoafrických arabských zemí.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdy máte v práci nárok na placené volno?
Volby 2017: vše, co potřebujete vědět
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Auta
Retro: Lada Niva, Škoda Trekka a další socialistické off…
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let elektrické verze
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Technologie
Takhle bude vypadat retro ThinkPad. Lenovo jej nabídne k 25. výročí
Windows Store bude zřejmě přejmenován na Microsoft Store
Školství není připraveno na dobu, kdy budeme mít internet v těle
Je tu GeForce GTX 1080 Ti s upgradovanou pamětí: Evga vydává model s 12GHz GDDR5X
AMD má možná kšeft od Tesly. Prý jí pomáhá vyvíjet AI procesory pro samořídící auta
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít