Konečně je z čeho vybírat

21. listopadu 2005, 00:00 - PETR BÝM
21. listopadu 2005, 00:00

HYPOTÉKY A STAVEBNÍ SPOŘENÍ Růst hypotečního trhu a stavebního úvěrování si i letos zachovává velkou dynamiku. Kromě zvyšující se kupní síly obyvatelstva je to důsledek razantních změn v nabídce developerů a finančních institucí. Zájemci o vlastnické bydlení už zkrátka konečně mají z čeho vybírat.

HYPOTÉKY A STAVEBNÍ SPOŘENÍ Růst hypotečního trhu a stavebního úvěrování si i letos zachovává velkou dynamiku. Kromě zvyšující se kupní síly obyvatelstva je to důsledek razantních změn v nabídce developerů a finančních institucí. Zájemci o vlastnické bydlení už zkrátka konečně mají z čeho vybírat.

Na současnou dobu budou jak hypoteční bankéři, tak management stavebních spořitelen nepochybně vzpomínat v dobrém. Pozitivní zprávy totiž přicházejí takřka denně. Především se trh úvěrování bytových potřeb po jistém zaváhání začal opět rozvíjet. Přes varovné hlasy dluhy českých domácností rostou, ale jsou to právě úvěry dlouhodobé, využívané zejména k financování bydlení.

Hypoteční úvěry a úvěry ze stavebního spoření dosáhly v polovině letošního roku částky 232,6 miliardy korun a na celkové zadluženosti domácností se podílely 72,4 procenta. Jde o zadlužení investičního charakteru, navíc tyto úvěry jsou takřka bez rizika - s vlastním bydlením se každý těžko loučí, a tak mají hypoteční i stavební banky s neplatiči podstatně méně problémů než třeba společnosti pro splátkový prodej.

Od poloviny loňského roku do konce letošního prvního pololetí vzrostl počet občanských hypoték o 37 procent a jejich objem dokonce o 44 procent. To celkem představuje 160 tisíc úvěrů o celkové hodnotě 185 miliard korun. Stejně pozitivně vyhlížejí i statistiky stavebního spoření, které se viditelně překlápí z fáze spořicí do období úvěrování. Do konce srpna letošního roku bylo na trhu stavebního spoření poskytnuto 107 tisíc půjček v objemu 27,4 miliardy korun, to je o 20 procent více než ve stejném období loňského roku. Díky tomu také stoupá podíl poskytnutých úvěrů na vkladech, který u největších hráčů již přesáhl 40 procent. A přes snížení státního příspěvku do stavebních spořitelen stále přicházejí i noví klienti - za prvních osm měsíců jich bylo 461 tisíc, což představuje meziroční nárůst o 24 procent.

Dobré zprávy se ale nevyhýbají ani zákazníkům bank a spořitelen. Především mají konečně už co kupovat. Stavebnictví prožívá boom, který je -vedle rozšiřování a rekonstrukcí dálniční sítě - výsledkem živé bytové výstavby. Podle odborníků je to vyvoláno mimo jiné očekáváním vyšší DPH, která by na české stavebníky měla dopadnout počínaje rokem 2007. Pokud si ovšem Česko v Bruselu nevyjedná stálou výjimku, což není vyloučeno.

Zároveň se snižují průměrné ceny nových bytů - ve třetím čtvrtletí klesly na 2,2 z předchozích 2,4 milionu korun. Znamená to, že na takový byt stačí „už jen“ 117násobek průměrného platu. To je stále poměrně hodně, ale také z bytového trhu opravdu snad jediná zpráva, která nemá pozitivní ráz.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Nepovinný PES by měl podnikatelům usnadnit práci. V čem a jak?
Co je dobré vědět o superhrubé mzdě?
Polil vás v hospodě číšník? Kdo to zaplatí?
Auta
Mitsubishi oživí jméno Evolution. Bude to koncept spojující…
Lamborghini Huracán Super Trofeo Evo je „levná“ cesta k závodění
Člověk převlečený za sedadlo? Ano, i to je při vývoji autonomních vozů potřeba
Toyota má nový program na úpravu svých vozů. Sportovní může být třeba i Prius
Estonská elektrická tříkolka je pořádné retro. A baterii si odnesete v kufru
Technologie
Další den, nové sestavení. Microsoft vydal Windows 10 Insider Preview build 16294
Překvapení: AMD příští rok vydá 12nm procesory a GPU, na nové technologii 12LP od GloFo
Nejvýkonnější herní konzoli si už můžete předobjednat. Xbox One X stojí 13 500 Kč
Osmijádrové Intely na příští rok by stále mohly být 14nm, založené na Coffee Lake
E-shop Lidlu odstartoval. Láká na bezplatnou dopravu a 90denní lhůtu pro vrácení zboží
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít