Konečně je z čeho vybírat

21. listopadu 2005, 00:00 - PETR BÝM
21. listopadu 2005, 00:00

HYPOTÉKY A STAVEBNÍ SPOŘENÍ Růst hypotečního trhu a stavebního úvěrování si i letos zachovává velkou dynamiku. Kromě zvyšující se kupní síly obyvatelstva je to důsledek razantních změn v nabídce developerů a finančních institucí. Zájemci o vlastnické bydlení už zkrátka konečně mají z čeho vybírat.

HYPOTÉKY A STAVEBNÍ SPOŘENÍ Růst hypotečního trhu a stavebního úvěrování si i letos zachovává velkou dynamiku. Kromě zvyšující se kupní síly obyvatelstva je to důsledek razantních změn v nabídce developerů a finančních institucí. Zájemci o vlastnické bydlení už zkrátka konečně mají z čeho vybírat.

Na současnou dobu budou jak hypoteční bankéři, tak management stavebních spořitelen nepochybně vzpomínat v dobrém. Pozitivní zprávy totiž přicházejí takřka denně. Především se trh úvěrování bytových potřeb po jistém zaváhání začal opět rozvíjet. Přes varovné hlasy dluhy českých domácností rostou, ale jsou to právě úvěry dlouhodobé, využívané zejména k financování bydlení.

Hypoteční úvěry a úvěry ze stavebního spoření dosáhly v polovině letošního roku částky 232,6 miliardy korun a na celkové zadluženosti domácností se podílely 72,4 procenta. Jde o zadlužení investičního charakteru, navíc tyto úvěry jsou takřka bez rizika - s vlastním bydlením se každý těžko loučí, a tak mají hypoteční i stavební banky s neplatiči podstatně méně problémů než třeba společnosti pro splátkový prodej.

Od poloviny loňského roku do konce letošního prvního pololetí vzrostl počet občanských hypoték o 37 procent a jejich objem dokonce o 44 procent. To celkem představuje 160 tisíc úvěrů o celkové hodnotě 185 miliard korun. Stejně pozitivně vyhlížejí i statistiky stavebního spoření, které se viditelně překlápí z fáze spořicí do období úvěrování. Do konce srpna letošního roku bylo na trhu stavebního spoření poskytnuto 107 tisíc půjček v objemu 27,4 miliardy korun, to je o 20 procent více než ve stejném období loňského roku. Díky tomu také stoupá podíl poskytnutých úvěrů na vkladech, který u největších hráčů již přesáhl 40 procent. A přes snížení státního příspěvku do stavebních spořitelen stále přicházejí i noví klienti - za prvních osm měsíců jich bylo 461 tisíc, což představuje meziroční nárůst o 24 procent.

Dobré zprávy se ale nevyhýbají ani zákazníkům bank a spořitelen. Především mají konečně už co kupovat. Stavebnictví prožívá boom, který je -vedle rozšiřování a rekonstrukcí dálniční sítě - výsledkem živé bytové výstavby. Podle odborníků je to vyvoláno mimo jiné očekáváním vyšší DPH, která by na české stavebníky měla dopadnout počínaje rokem 2007. Pokud si ovšem Česko v Bruselu nevyjedná stálou výjimku, což není vyloučeno.

Zároveň se snižují průměrné ceny nových bytů - ve třetím čtvrtletí klesly na 2,2 z předchozích 2,4 milionu korun. Znamená to, že na takový byt stačí „už jen“ 117násobek průměrného platu. To je stále poměrně hodně, ale také z bytového trhu opravdu snad jediná zpráva, která nemá pozitivní ráz.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Potřebuje Fed skutečně snižovat svoji bilanci?
Porovnání cen másla v roce 1985 a 2017. Proč stojí máslo 50 Kč?
Adopce vs. pěstounská péče: svěří vám úřady dítě do péče?
Proč je v Česku drahé volání?
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Auta
Reálná spotřeba Bugatti Chiron? Není tak strašná, jak by se…
Rolls-Royce Phantom: Vlastní platforma, přes 130 kg zvukové izolace a komfort létajícího koberce
Kvíz na pátek: Poznáte auta podle fotografie?
Toužíte po luxusní prémiové ojetině? Kalkulace nákladů vás vrátí zpět na zem
Do prodeje jde velmi speciální Honda NSX. Zájemci za ni dají minimálně 12 milionů
Technologie
Ryzen Threadripper byl „delidován“ na videu. Uvnitř se schovává překvapení
WhatsApp stále roste. Denně jej používá miliarda lidí, proteče jím 55 miliard zpráv
USB 3.2 se představuje. Zrychlí na 20 Gb/s i se starými kabely, mohlo by přijít už brzy
Google po sedmi letech vypnul Instant Search. Návrhy výsledků vyhledávání se již nezobrazují
Microsoft zkouší, jak při prohlížení webu přejít z mobilu na počítač [Windows Insider]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít