Konečně české hudební servery

06. listopadu 2006, 00:00 - RENATA BARTOŠKOVÁ
06. listopadu 2006, 00:00

PRODEJ HUDBY NA INTERNETUI v Česku je nyní možné legálně stahovat hudbu z internetu. Prodej skladeb rozjíždějí první dva servery - i-legalně.cz a allmusic.cz.Na českém trhu řadu let chyběla legální alternativa k pirátskému stahování skladeb z internetu. Nyní ovšem činnost hned dva takovéto servery.

PRODEJ HUDBY NA INTERNETU I v Česku je nyní možné legálně stahovat hudbu z internetu. Prodej skladeb rozjíždějí první dva servery - i-legalně.cz a allmusic.cz.

Na českém trhu řadu let chyběla legální alternativa k pirátskému stahování skladeb z internetu. Nyní ovšem

činnost hned dva takovéto servery. Právě nelegální stahování hudby stojí podle odborníků za dlouhodobým poklesem tržeb gramofonového průmyslu. Nelze ovšem přehlédnout fakt, že majitelé MP3 přehrávačů nemají prakticky možnost hudbu na internetu legálně koupit. To potvrzuje i Jana Bärová, ředitelka Ochranného svazu autorského pro práva k dílům hudebním (OSA). „Je samozřejmě třeba potírat nelegální obchod, ale také je nezbytná zajímavá nabídka pro spotřebitelskou veřejnost, která pak může dát legálnímu prodeji přednost. V naší republice rozhodně dostatek možností k legálnímu stahování hudby není,“ říká Bärová.

PRVNÍ DVĚ VLAŠTOVKY

V říjnu spustila společnost DVC International provoz stránek www.i-legálně.cz. „Na úvod jsme začali s jedinou exkluzivní skladbou Máme svůj cíl, kterou zpívají soutěžící Superstar. Naostro se server chystáme rozjet v půlce listopadu se 400 tisíci skladbami,“ říká Petr Peřina, marketingový ředitel společnosti DVC International.

Cena jedné skladby se bude pohybovat mezi 15 až 37 korunami.

Rovněž testovací provoz stránek www.allmusic.cz odstartuje během listopadu.

„Prodej zahájíme zhruba třemi tisíci skladbami. Další budeme přidávat v následujících dnech a týdnech řádově v tisících denně. Do konce roku počítáme s přibližně půl milionem skladeb,“ říká Ondřej Fridrich, marketingový manažer společnosti Vltava Stores, která server provozuje. Cena za jednu skladbu bude na AllMusic.cz začínat na deseti korunách a končit na téměř 90 korunách.

Oba české internetové obchody s hudbou budou skladby prodávat ve formátu WMA (Windows Media Audio) s ochrannou licencí DRM (Digital Right Management).

U klasického formátu MP3 totiž nelze nahrávky chránit proti dalšímu kopírování. Formát WMA (zvládne ho většina dnešních MP3 přehrávačů) naproti tomu umožňuje nastavit pravidla podle smlouvy - například kolikrát může člověk jednu konkrétní skladbu zkopírovat. „Víme o jediném případu, kdy byla tato ochrana prolomena a Microsoft okamžitě reagoval aktualizací,“ říká Petr Peřina.

Nejde tedy jen o to, že by hudební vydavatelé a podnikatelé zaspali. Prodávat hudbu prostřednictvím internetu by bez potřebných ochranných opatření nemělo smysl. Rozhodující bylo právě zabezpečení DRM. „Dříve v podstatě nebylo možné přesvědčit hudební vydavatelství, aby hudbu touto cestou prodávaly, protože jsme nebyli schopni zabránit následnému nelegálnímu kopírování,“ říká Fridrich.

STAHOVAT ANO, SDÍLET NE

Obchodníci však zatím bitvu s nelegálním šířením hudby prohrávají. Ani legální prodej na internetu situaci příliš neřeší. „Nelegální šíření hudby nelze podle mého názoru zcela vymýtit. V dnešní době je možné si v podstatě okamžitě v době vydání, či dokonce předem, stáhnout CD zdarma na internetu,“ říká Bärová.

Samotné stahování hudby i filmů na internetu je v očích zákona legální, pokud tak člověk činí pro vlastní osobní potřebu a jde-li o již zveřejněné dílo. Stáhnutý film či hudbu však není povoleno šířit dál, tedy ani vypálit kamarádovi. „Nelegální je chráněný obsah sdílet, tedy umožnit, aby si je od vás někdo mohl stáhnout. Některé služby dokonce fungují na principu, že obsah, který stahujete, zároveň sdílíte s ostatními, a to je protiprávní,“ vysvětluje Markéta Prchalová, ředitelka České protipirátské unie (CPU).

ZÁKON TEĎ ZPŘÍSNIL V květnu letošního roku došlo k poměrně rozsáhlé novelizaci autorského zákona 186/2006. Ten nyní mimo jiné výslovně zakazuje obcházet technické prostředky použité k ochraně práv jako je například kódování. Obcházení účinných technických prostředků ochrany práv je nově klasifikováno jako zásah do autorského práva. Výslovně je v zákoně od května zakotveno, že je protiprávní zhotovovat kopie dosud nezveřejněných děl, a to i pro osobní potřebu. „Zákon také zakotvil oprávnění autora vymáhat místo skutečně ušlého zisku náhradu ve výši ceny licence. Tato změna významně rozšíří možnosti autora domoci se náhrady škody, a na druhou stranu postihne piráty, kteří budou muset statisícové škody, které způsobili, skutečně uhradit. V brzké době neočekáváme změny autorského zákona, které by se dotkly běžných občanů,“ říká Prchalová. PIRÁTA JE MOŽNÉ VYSTOPOVAT Lidé stahující a hlavně sdílející hudbu či filmy z domova si často ani neuvědomují, že dělají něco protiprávního, natož, že by za to mohli být odsouzeni. „Internet není anonymní, jak si snad někdo myslí. Zpravidla je možné shromáždit dostatek důkazů k usvědčení piráta, i když jeho totožnost ve většině případů odhalí až policie. Pro ni je tato kriminalita zatím stále nová, takže o důsledném postupu nemůže být zatím ani řeč,“ říká Markéta Prchalová. Případy, které se řeší prostřednictvím policie, nejsou podle ní zatím časté, ale bude jich přibývat. „Jedná se o rozšířenou kriminalitu a policie je povinna zasahovat. Již loni byl pravomocně odsouzen první pirát, který porušil autorské právo jenom tím, že sdílel filmy na internetu. Dostal padesátitisícovou pokutu. Další desítky případů jsou v různé fázi trestního stíhání,“ říká Prchalová. HUDBA NA CD ZLEVŇUJE**

Cena hudebních nosičů letos v Česku klesla. Například prodej CD v prvním pololetí vzrostl o 4,4 procenta, tržby za jejich prodej ale klesly o 1,7 procenta. Podobná byla situace také u prodeje hudebních nosičů se zahraniční produkcí, který se zvýšil o 2,4 procenta při poklesu tržeb o 2,1 procenta.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Auta
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let…
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Chystá se další velký sportovní sedan. Lexus už brzy ukáže LS F s výkonem 600 koní
Technologie
Intel prý chystá už i dvoujádrové Kaby Lake-X, extrémní Core i3 pro platformu X299
Nvidia nabízí levnější Shield TV. V balení však nemá gamepad
Jedna z nejlepších hororových her je teď zdarma. Stáhněte si Outlast
Nordic Telecom letos vypne CDMA. Než vybuduje LTE, přesune zákazníky k O2
Malý iPhone SE nebyl nikdy takhle levný. Operátoři šli s cenou výrazně níž než Apple
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít