Konec žravých časů

03. září 2012, 14:00 - Blahoslav Hruška, Euro
03. září 2012, 14:00

První zářijový víkend přinesl žeň především těm, kdo si chtěli zanadávat na Evropskou unii. Definitivně skončily klasické žárovky, které se už jen doprodávají, ke všemu se ještě na politické scéně mnoho nedělo, takže české zpravodajské weby (včetně E15.cz) opanovala zpráva ČTK o studii dvou Američanů, podle níž se úsporná auta a žárovky nevyplatí.

Kdo si čte jen titulky, má jasno – už zase nám něco vnucují. Nám, Čechům, kteří jsme byli hozeni do rozbouřených liberálních vod kapitalismu a naučili se v nich plavat, teď bude zlý Brusel něco nařizovat. (Článek o zmíněné studii naleznete ZDE)

Navážet se do žárovek je samozřejmě snadné. Z vynuceného konce Edisonem vynalezených baněk nemám radost ani já. A přiznávám, že v jejich světle je psán třeba tento komentář a že jsem si tudíž nasyslil balík těch úžasně neúčinných, ale světelně velmi příjemných šedesátiwattových stařenek, které Evropská komise poslala na smetiště.

Přesto si nemyslím, že přinutit uživatele, aby snižovali spotřebu elektřiny, je nesmysl. Za všemi těmi nabubřelými komentáři lidí, kteří argumentují, že svítit a topit Pánubohu do oken budou právě proto, že na to mají, totiž nelze nevidět elektrárenskou lobby. Řekněme si to na rovinu – i pro náš ČEZ je konec žárovek hrozbou.

Ne snad, že by pár uspořených wattů odstavilo Tušimice nebo Temelín. Hrozí ale, že si lidé začnou uvědomovat, kolik a proč za elektřinu vlastně platí. ČEZ je sice na rozdíl od západoevropských gigantů jako je E.ON nebo RWE na poli zelené energie velkým investorem a vlastníkem, nic pro něj ale není tak nevýhodné, jako uvědomělý občan nebo podnikatel, který začne počítat. A především hledat informace, které se moc nenosí.

Třeba o tom, že zatímco hektarovým solárním monstrům na polích zazvonil umíráček, zařízení pro rodinné domy a střechy továren začíná být cenově atraktivní. A že slovo „nízkoenergetický“ není strašák Bruselu, ale jeden ze způsobů, jak alespoň zmírnit účet za stále dražší elektřinu. Ta se v Česku vyrábí především proto, že ministři průmyslu s oblibou straší veřejnost, že proudu bude nedostatek.


Čtěte další komentáře autora

Škola už volá

Rumem proti krizi

Když jezevcem, tak s noblesou


Doposud brali spotřebitelé nákup elektřiny jako samozřejmost. Kolik naskákalo na elektroměru, tolik zaplatili. Pokud nás všechny žárovková blamáž přinutí přebírat kilowatty jako zboží v supermarketu a uvažovat, jestli jich opravdu potřebujeme tolik a za takovou cenu, pak to bude jen dobře.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Auta
Opel začal přijímat objednávky na Insignii Country Tourer a…
BMW X5 M a X6 M přicházejí v absolutně černé edici Black Fire
Lada ukázala sériovou Vestu SW a Vestu Cross. Nová kombi vypadají opravdu dobře
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Maserati GranTurismo se dočkalo dalšího faceliftu. Nástupce je ve hvězdách
Technologie
Microsoft uvolnil dávku oprav pro Windows, které se někteří smí vyhnout
Další kousek skládačky. Amazon spustil český Markeplace
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Honor 9 je v Česku. Přetahuje se s OnePlus 5, kdo toho za 13 tisíc nabídne víc
Malá legenda vstoupila do Windows Storu. IrfanView nabízí rychlé prohlížení a konverzi obrázků
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít