Konec zlatých časů

02. ledna 2006, 00:00 - PETR KUČERA, MARTINA MARTINOVIČOVÁ, TOMÁŠ JOHÁNEK, PETR BÝM, VÍT SMRČKA, PETR HAVEL
02. ledna 2006, 00:00

FINANCE Období rekordně nízkých úrokových sazeb zřejmě bohužel skončilo. Po dlouhé době lze letos čekat mírnou tendenci k jejich růstu, což dala centrální banka najevo již koncem loňského roku zvýšením své základní sazby. Stálou popularitu mezi retailovými zákazníky finančního sektoru mají i v roce 2006 zaručeny stavební spoření a hypotéky.

FINANCE

Období rekordně nízkých úrokových sazeb zřejmě bohužel skončilo. Po dlouhé době lze letos čekat mírnou tendenci k jejich růstu, což dala centrální banka najevo již koncem loňského roku zvýšením své základní sazby.

Stálou popularitu mezi retailovými zákazníky finančního sektoru mají i v roce 2006 zaručeny stavební spoření a hypotéky. Díky pokračující státní podpoře lze i nadále počítat s vysokým hodnocením spořených částek. Stále velmi vysokému zájmu o vlastnické bydlení dodá ještě další impulz očekávaná deregulace nájmů, která by měla uvolnit trh s byty. Ze stoupajícího zájmu o stavební úvěry budou těžit i hypoteční banky - podle odborníků letos objem jejich úvěrů vzroste o dalších 20 až 40 procent.

Poptávka po úvěrech všech typů zůstane také v tomto roce nepochybně silná. V souvislosti s tím bude stoupat zadlužení české populace, které urychlí i již zmíněné rostoucí úrokové sazby. Stabilní hospodářský rozvoj, zvyšující se mzdy a na druhé straně stále větší vstřícnost bank se projeví na růstu úhrnného dluhu domácností, které ke konci minulého roku dosahovalo 415 miliard korun. Neplatiči to ovšem budou mít stále těžší - dlužnické registry jsou totiž stále dokonalejší a úměrně tomu roste i míra a efektivita jejich využívání.

Příležitost pro slušné výdělky představuje zcela jistě i letos kapitálový trh, nicméně s velkou ostražitostí a určitě ne vždy a všude. Růst cen nejlepších akcií pokračuje již třetím rokem, a je jasné, že donekonečna nepotrvá.

Zlaté časy však v jistém smyslu končí i pro finanční ústavy. Ministerstvo financí chce totiž na pojišťovny i banky více tlačit, aby zjednodušily a zprůhlednily produkty nabízené klientům. „Počátkem roku připravíme ve spolupráci se Sdružením obrany spotřebitelů analýzu problémů klientů, na jejímž základě budeme jednat s pojišťovnami o zlepšení situace,“ potvrzuje náměstek ministra financí Tomáš Prouza. Připomíná, že pojistné podmínky ve smlouvách bývají obtížně pochopitelné, lidé také často nechápou strukturu životních pojistek. Nejasná je podle něj také role zprostředkovatelů pojištění, protože není dostatečně vyjasněné, kdo zodpovídá za špatnou pojistku. S podobnými výhradami vyrukovalo ministerstvo již vloni také proti bankám. Jejich poplatková politika se po kritice médií a tlaku ze strany státu pozvolna mění. Ze sazebníku drtivé většiny bankovních domů již vymizel nejkritizovanější poplatek za zrušení účtu.

Náměstek Prouza také slíbil, že do konce roku 2006 bychom měli znát podrobný plán na přijetí eura. Vláda by měla projednat podrobný scénář přechodu na euro a rozhodnout o termínu vstupu do režimu ERM II, ve kterém bude koruna úzce napojena na společnou měnu. (Podrobnosti jsme přinesli v Profitu č. 48/2005).

Kurz koruny by měl mírně posilovat, koncem roku 2006 by měl podle analytiků koketovat s hranicí 28 korun za euro. Důvodem bude trvající zájem zahraničních investorů o Českou republiku.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Co potřebujete vědět o pojištění pro zvířata předtím, než ho založíte
Chcete přijmout brigádníka? Rady a tipy, jak na zaměstnávání brigádníků!
Až 52 600 Kč za semestr aneb poplatky za delší studium na VŠ
Auta
Nové Audi A8 dostane unikátní podvozek, který reaguje na…
Nejlepším motorem roku 2017 je osmiválec Ferrari. Poprvé se volil také nejlepší elektromotor
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Že jste ještě neviděli Porsche 911 GT2 RS? Nevadí, stejně už je vyprodané
Ducati Multistrada 1200 Enduro Pro má v hledáčku nejostřejší BMW GS
Technologie
New York Times diskuze nezruší. Hloupé komentáře bude mazat umělá inteligence
Opera 46 významně zlepšuje stabilitu a omezuje stránky na pozadí
Psaní tahem prstu funguje už i v češtině, kalkulačka umí konvertovat měny [Windows Insider]
Standard Unicode 10.0 přináší znak bitcoinu a 56 nových emoji včetně vousáče a ponožek
Paměti a SSD budou dál zdražovat, zlepšení cen může nastat až v roce 2018
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít