Konec zlaté éry stavebního spoření

29. září 2003, 00:00 - MARTIN HRDÝ
29. září 2003, 00:00

KLIENTY STAVEBNÍCH SPOŘITELEN ČEKÁ NĚKOLIK POSLEDNÍCH MĚSÍCŮ ZLATÉ ÉRY STAVEBNÍHO SPOŘENÍ. ÉRY, KTERÁ SE UŽ TĚŽKO BUDE OPAKOVAT. ÉRY, KTERÁ SE VYZNAČO VALA TAKŘKA ABSURDNÍMI PODMÍNKA MI PRO KLIENTY I PRO STÁT.

Ačkoliv dodnes není zcela jasné, jakou podobu budou mít nová pravidla stavebního spoření, dá se s určitostí říct, že se podmínky podstatně přitvrdí. Rozloučit se téměř určitě můžeme se štědrou státní podporou ve výši 25 % z ročně naspořené částky 18 tisíc Kč - nejspíš ji nahradí 12% podpora z ročně naspořených 20 tisíc Kč.

POKLES ZÁJMU SE NEČEKÁ

To znamená, že státní podpora může dosáhnout maximálně 2400 Kč ročně, nicméně i přes její pokles nelze očekávat významné snížení zájmu o stavební spoření. Pořád půjde o produkt jedinečný a na trhu investic takřka nejvýhodnější. Nepatrný pokles zájmu klientů jistě vyrovná skutečnost, že ti „zbylí“ budou nuceni spořit vyšší částky. Zdálo se, že odzvonilo dobám, kdy vodili rodiče své ratolesti od matriky přímo do stavební spořitelny. Poslední vývoj ale naznačuje, že spořit budou moci děti i nadále. Velmi dobrou zprávou pro klienty je naopak skutečnost, že by stát byl údajně ochoten zvýhodnit ty účastníky systému, kteří by naspořené peníze účelově využili k vylepšení vlastní bytové situace. To, v čem stále není úplně jasno, je termín, ve kterém bude docházet k připisování státní podpory. Hovoří se o tom, že by tomu tak mělo být na konci spořicího cyklu. Taková myšlenka je ovšem trochu riskantní, neboť by stát přesouval část současných výdajů do budou cích období. V takovém případě by se pro tyto účely měly tvořit adekvátní rezervy. Současný systém stavebního spoření je zbytečně sociální. Sociální proto, že se státní podpora stavebního spoření chová v podstatě jako sociální dávka. Stavební spoření má zhruba tolik lidí, kolik jich platí daně. Stát tedy selektuje skupinu obyvatel, kterým v první fázi sebere jistou částku peněz jenom proto, aby jim ji v druhé fázi vrátil. To celý proces financování bydlení zbytečně prodražuje. Navíc na jedné straně zpoždění, se kterým dostanou lidé své peníze zpět, stojí ušlý úrok. Na druhé straně nemalý peníz stojí také státní aparát, který příspěvek přerozděluje.

PODPORA MŮŽE MÍT RŮZNÉ FORMY

Aktivní podporou bydlení by mohlo být snížení, popř. zrušení DPH u stavebních prací. V současné době jde ale stát spíše opačným směrem a uvažuje se právě v tomto případě o jejím zvýšení (v rámci harmonizace našich pravidel s pravidly evropskými). Další cestou k efektivní podpoře bydlení je nepochybně uvolnění trhu s byty a snížení daně z převodu nemovitosti. Ačkoliv ji formálně platí prodávající, fakticky ji platí z velké části kupující ve formě zvýšené ceny kupované nemovitosti. Shodou okolností na této dani zaplatí v současnosti občan zhruba tolik, kolik má šanci získat na všech podporách bydlení dohromady. Stavební spořitelny se brání - očekávají, že omezení státní podpory sníží příliv nových klientů. Přitom lze spočítat, že po odečtení státní podpory by hospodářský výsledek nemála z nich byl záporný. Tím spíše by současnému systému stavebního spoření racionální změny prospěly.

Problém bydlení budou lidé stále více řešit prostřednictvím hypoték, stavební spoření je ovšem zatím hlavně výnosný investiční nástroj.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
OECD: Jak vysoké je maximální zdanění na straně zaměstnance?
Horko v práci? 5 tipů, jak na něj vyzrát
Aplikace na dovolenou: překladače a průvodci
Až pojedete autem k moři: 6 tipů, jak jezdit ekonomicky
Auta
Evora GT430 je nejvýkonnější silniční Lotus v historii. Za…
Skupina VW dodala v prvním pololetí zákazníkům přes pět milionů aut
Opel Insignia GSi má motor 2.0 T a je o 160 kg lehčí než OPC
Podívejte se na vzácné snímky exkluzivních aut ze sbírky brunejského sultána
Tři generace BMW 5 ve srovnání ojetin: E39 vs. E60 vs. F10
Technologie
RAM letos zdraží o rekordních 60 %, paměti Flash o třetinu. Příští rok je možné zlepšení
Ataribox se odhaluje. Máme první obrázky i nástin toho, co od konzole čekat
Spousta „interaktivních seriálů“ za pakatel. Humble Bundle má v akci hry od Telltale
Android se snadno připojí k síťovému disku nebo NASu. Google vydal Samba Client
Výrobci základních desek objevili průlomové chlazení napájecích kaskád. Díky Youtuberům
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít