Konec zásilkového snu

22. října 2009, 17:57 - Pavel Hanslíček
22. října 2009, 17:57

V Německu ztratí práci až 9000 lidí, česká pobočka funguje dál

Definitivní konec po 82 letech existence. To je hořké vyústění snahy o záchranu kdysi druhého největšího evropského zásilkového obchodu Quelle patřícího do německého maloobchodního koncernu Arcandor. Nenašel se totiž žádný investor, jenž by měl zájem o celou zásilkovou divizi včetně Quelle. Nyní tedy dojde k likvidaci německé centrály zásilkového prodejce a postupnému prodeji firmy po částech. O práci jen v Německu může přijít až devět tisíc lidí.

Investoři zmizeli Zpráva o konci Quelle je o to překvapivější, že ještě koncem září vstup do divize Primondo (jejíž je Quelle součástí) sondovali hned čtyři zájemci. Nakonec však nabídku předložila jen americká společnost Golden Gate Capital, a to pouze na koupi teleshoppingového kanálu HSE24. Zkrachovala tak strategie konkurzního správce Arcandoru Klause Huberta Görga, který chtěl investory oslovit spojenou nabídkou problematického Quelle s naopak vysoce ziskovými specializovanými zásilkovými obchody, jako jsou například Baby Walz nebo Hess Natur. Jednání s investory ztroskotala zejména na nedořešeném financování zásilkového obchodu po 1. lednu příštího roku. To probíhá formou faktoringu, kdy banky od Quelle koupí se srážkou pohledávky za klienty a následně je samy vymáhají. „Bez dobře zafinancovaného splátkového prodeje nemůže zásilkový prodej fungovat,“ potvrdil jeden ze zaměstnanců Quelle Jörg Nerlich. Není překvapením, že právě obtížná komunikace s bankami investory odradila. Dohody o faktoringovém financování v rozsahu 300 milionů eur se totiž v posledních pěti měsících prodlužovaly již dvakrát. V obou případech se jednalo o velmi náročná jednání, která neskončila krachem jen díky státní pomoci ve výši 50 milionů eur. Další sporný bod představovala nová podoba distribuční sítě – potenciální investoři požadovali uzavření všech 1450 německých obchodů Quelle, jež slouží ke sběru objednávek a prodávají část sortimentu z katalogu. V budoucnosti měla firma více sázet na internet.

Likvidace do Vánoc Překvapivá pro německou veřejnost nebyla jen zpráva o likvidaci firmy, ale i její rychlost. Dle konkurzního správce Görga zabere výprodej skladových zásob nanejvýš půldruhého měsíce a v příštích týdnech obdrží výpovědi i většina zaměstnanců. Podle odborového svazu ver.di přijde o práci jen v samotném Quelle 7000 lidí a asi 1500 partnerů ve zmíněných obchodech firmy. Další stovky míst jsou ohroženy v dodavatelských firmách. Skončí tak příběh jednoho ze symbolů německého poválečného hospodářského zázraku, který se začal psát v roce 1927. Tehdy firmu založil Gustav Schickedanz, jenž přišel s revoluční myšlenkou zasílat zboží přímo konečným zákazníkům na základě výběru z katalogu. Následně se Quelle stalo německou zásilkovou jedničkou a dále expandovalo. V roce 1955 nabídlo nákup na splátky a o sedm let později zařadilo do své nabídky i zájezdy. V roce 1998 došlo ke spojení řetězce obchodních domů Karstadt a jeho dceřiné společnosti Neckermann s Quelle do společnosti KarstadtQuelle. Ta se následně předloni přejmenovala na Arcandor a veškerý zásilkový obchod byl vyčleněn do firmy Primondo.

Český optimismus Rozhodnutím o zrušení německé centrály Quelle však likvidace celé firmy nekončí. Je třeba najít zájemce o zahraniční operace skupiny a také specializované prodejce. Konkurzní správce Görg věří, že prodej společností Quelle mimo Německo bude bezproblémové. „Většina z nich se nachází v dobré kondici a jejich obchody jsou stabilní,“ řekl Görg listu Handelsblatt. Do Česka jako do první země ve střední a východní Evropě vstoupilo Quelle v roce 1993. Nyní zde zaměstnává 300 lidí, kteří loni odeslali tuzemským zákazníkům téměř 1,1 milionu balíků. V hospodářském roce, který skončil 30. září 2008, firma utržila přes 1,6 miliardy korun a její zisk přesáhl 70 milionů korun. V jaké kondici je české Quelle letos, není možné zjistit. Společnost odmítá tyto údaje zveřejnit. Její vedení nicméně již dříve sdělilo, že se letošní výsledky nebudou výrazně lišit od loňských. To potvrdil i manažer marketingu české společnosti Quelle Roman Bláha: „Quelle Česká republika a další zahraniční pobočky vykazující pozitivní hospodářský výsledek. Příjem objednávek, dodávky zboží a plnění závazků vůči zákazníkům zůstávají nadále zachovány beze změn. Katalogy a kolekce pro jarní sezonu roku 2010 se intenzivně připravují.“ Česká pobočka se tak zřejmě zařadí mezi profitabilní zahraniční dceřiné společnosti Quelle, jež budou nabídnuty k prodeji investorům. Ten musí schválit financující banky – v případě tuzemského Quelle je to Bayerische Landesbank, jež má zástavní právo na 99,9 procenta celé společnosti.

* BOX
Milionářka v diskontu Madeleine Schickedanzová, dcera zakladatele Quelle Gustava Schickedanze, přišla pádem koncernu Arcandor o tři miliardy eur a nyní si musí nyní zvykat na skromný život. Do záchrany Arcandoru totiž investovala veškerý svůj majetek včetně soukromých aktiv. „S manželem žijeme z 600 eur měsíčně. Nakupujeme v diskontech, zeleninu a ovoce si pěstujeme na zahrádce,“ řekla v červenci listu Bild am Sonntag Schickedanzová, kterou ještě loni zařadil americký časopis Forbes na 277. místo svého seznamu boháčů. BOX
Pád Quelle**
8. června – Odmítnutí žádosti o státní záruky pro koncern Arcandor ve výši 650 milionů eur a úvěru 200 milionů eur.
9. června – Návrh na konkurs Arcandoru včetně dceřiných firem Karstadt a Quelle.
18. června – Bavorská vláda souhlasila s poskytnutím záruk ve výši 50 milionů eur.
15. srpna – Je ukončeno hledání investora pro celý koncern Arcandor, sanovány budou dceřiné firmy samostatně.
11. září – Dohoda s bankami o financování pohledávek Primondo/Quelle.
19. října – Quelle bude zlikvidováno, nenašel se investor ochotný koupit celou firmu.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které Vás ochrání před otravnými telefonáty
Jak mohou soukromé kuřácké kluby a spolky zničit restaurace, hospody i jejich majitele
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Auta
Na Audi RS Q5 už čekat nemusíte. K dispozici je SQ5…
Retro na neděli: Ford GT40 vznikl jako pomsta značce Ferrari
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Galerie: Škoda Karoq se chlubí digitálním přístrojovým štítem. Taková věc tu ale byla už dávno
Nové BMW Z4 slibuje svobodu, ale počkáte si na ni až do jara 2018
Technologie
Xbox One X bude stát 13 500 Kč. Do obchodů půjde i limitovaná edice Scorpio
Až přijdou těžaři. Zásoby lithia v Krušných horách jsou velké, ruda ale není vydatná
První 120Hz 4K monitor je tu. S nižším rozlišením umí i 480 Hz a vyrábí ho dva nadšenci
Tento týden podcast Cnews FM nebude
Co přinese Intel Coffee Lake do lowendu? Máme parametry Pentií, takt až 3,9 GHz
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít