Konec Švarc-systému

26. února 2007, 00:00 - Bohuslav Zajkr
26. února 2007, 00:00

PSALI JSME PŘED 15 LETY K velmi diskutovaným problémům současnosti patří i konec Švarc-systému. Na vedlejší kolej ho staví paragraf 16, odst.1 zákona o rozpočtech č. 578/1991 Sb. Ministerstvo práce a sociálních věcí má právo kontrolovat a případně postihovat.

PSALI JSME PŘED 15 LETY

K velmi diskutovaným problémům současnosti patří i konec Švarc-systému. Na vedlejší kolej ho staví paragraf 16, odst.1 zákona o rozpočtech č. 578/1991 Sb. Ministerstvo práce a sociálních věcí má právo kontrolovat a případně postihovat. První přistižení při obcházení zákona bude pokutováno 250 000 korun, druhé 1 000 000 korun.

Mnohým podnikatelům prohloubí tuto ustanovení vrásky na čele. Vzniknou problémy s přechodem na nové vztahy, trochu se zkomplikuje i účetnictví.

Zeptali jsme se reprezentantů několika sdružení na jejich názor na systém Švarc.

Sdružení čs. podnikatelů se snaží prosadit opatření, umožňující ještě půl roku používat tento způsob smluvních vztahů. Podnikatelé se totiž musejí stačit adaptovat na nové podmínky. Případné postihy mohou podle Rudolfa Baránka mnohé podnikatele položit: Pouhé půlprocento podnikatelů je schopno vydržet první ránu.

Mnoho malých soukromníků, kteří nenašli jinou cestu než tuto, bude „odstřeleno“. Zaniknou, a buď půjdou pracovat jako zaměstnanci, nebo prodlouží fronty na pracovních úřadech. Je nutné nalézt řešení k efektivnímu přechodu ze systému Švarc na zaměstnanecký. Tato změna by mohla trvat asi šest měsíců.

Odložení účinnosti tohoto ustanovení by byla skutečná podpora soukromého podnikání. Soukromí podnikatelé se nechtějí ničemu vyhýbat,nechtějí zpochybňovat zákony a normy. Na přechod do normálního stavu musí být čas.

Mnoho podnikatelů bude mít potíže s přechodem na normální systém a bude se muset učit běžným zaměstnaneckým vztahům. Podaří-li se některým zaměstnancům, pracujícím do nynějška na registraci, postavit se na vlastní nohy, bude konec Švarcsystému přínosný. Většina z nich však skončí jako zaměstnanci a na svůj současný výdělek budou muset více „máknout“.

Profit č. 9/1992

Mohlo by vás zajímat

  • Dana Drábová: Chci být jako Thatcherová

  • Anastázie Harris: Anglii zbývá už jen královna

  • Vratislav Strašil: Auta sice milujeme a žijeme z nich,…

  • Vladimír Beneš: Jediný neurochirurg, po kterém…

  • Jan Vančura: krejčí miliardářů

  • Lenka Vejválková: Jak funguje zákulisí fashion byznysu

  • Euro Business Express

  • Josef Bernard: Stát Škodovce hodně pomohl

  • James Cusumano: Pochybuji, že Elvis žije

Hry pro příležitostné hráče