Konec přepážek se blíží

13. února 2009, 00:00 - Tomáš Johánek
13. února 2009, 00:00

Vozidla N1

Už v příštím roce by se na tuzemském trhu mohly objevit první přestavby osobních aut na lehké užitkové vozy bez přepážky, která odděluje kabinu od zavazadlového prostoru. V polovině letošního roku totiž začne platit nová směrnice pro takzvané evropské schválení typu vozidla.

Podnikatelé nyní využívají přestavby osobních aut pomocí pevné mřížky na lehké užitkové vozy, aby si při jejich koupi mohli odečíst DPH. Odpočet daně u osobních aut na rozdíl od jiných evropských zemí zatím Česko neumožňuje. „Pokud jsou již v provozu vozy schválené v kategorii N1 i s mřížkou, nebudou moci motoristé mřížku odstranit, to bude platit jen pro vozy schválené do provozu podle nové směrnice,“ říká ředitel Svazu dovozců aut Pavel Tunkl (na snímku).

Typ auta určí zejména rozložení nosnosti

V rámci evropského schválení typu vozidla se bude jeho zařazení určovat zejména podle provedení a rozložení nosnosti pro osoby a náklad. Lehké užitkové vozy by měly mít větší nosnost nákladního prostoru než povolenou hmotnost maximálního počtu přepravovaných osob. Výrobci aut pro český trh budou moci mřížku montovat až do podzimu 2011.

Pevnou mřížku přitom většina uživatelů hodnotí jako nutnou zbytečnost za několik tisíc korun, která snižuje možnost přepravy objemnějších nákladů. Poměrně jednoduchá přestavba osobního auta na lehké užitkové, kterou podnikatelé hojně využívali kvůli možnosti odpisu DPH, měla za následek kuriózní situace, kdy se na českém trhu objevily užitkové verze luxusních značek automobilů, jako je Audi, BMW, Mercedes, Porsche nebo Jaguar.

Boom dodávek po roce 2003

Výrazný přesun osobních aut v provedení kombi mezi lehká užitková vozidla nastal po roce 2003, kdy stát zavedl možnost odpočtu DPH právě pouze u užitkových vozů. V této době začal stagnovat prodej nových osobních vozů a o desítky procent ročně rostl počet prodaných lehkých užitkových vozidel zejména v kategorii N1, tedy přestavěných osobních aut. Pavel Tunkl to tehdy vysvětloval jak růstem české ekonomiky, tak zejména daňovými důvody. V ostatních evropských zemích je možné DPH odepisovat i u nových osobních aut již dlouho, a to v různém poměru: například podle počtu služebně ujetých kilometrů nebo podle počtu pracovních dní v týdnu.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Google po letech ustoupil. Nebude číst vaše e-maily kvůli reklamě
Nvidia GeForce GT 1030 – jak se hraje na grafice za 2000 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Zneužívá Microsoft monopolní postavení vůči výrobcům antivirů? [podcast]
Je v pořádku, když vám šéf čte e-maily?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít