Konec offshoringu i v Čechách?

09. března 2011, 16:05 - Profit, TZ
09. března 2011, 16:05

Konzultační společnost Adastra, která dodává softwarová řešení a služby očekává, že rok 2011 bude nejen ve znamení oživení trhu s informačními technologiemi, ale i rokem, který může po vzoru Severní Ameriky do Evropy přinést postupný přechod od off-shoringu k tzv. best-shoringu.

Foto: Profimedia

V důsledku rostoucího tlaku na snižování nákladů došlo počátkem 90. let minulého století k postupnému přesunu určitých obchodních procesů a vývoje low-end IT řešení do zemí s nižšími pracovními náklady, tedy off-shoringu. Praxe ukázala, že plošné využívání off-shoringu při vývoji a implementaci IT řešení s sebou přináší i řadu problémů. Důvodem byly mimo jiné jazykové a kulturní bariéry, časový posun, komunikace s anonymními osobami a relativně vysoká fluktuace v off-shoringových centrech a s tím související rostoucí náklady i rizika. Společně s nízkou cenou pracovní síly je tak často třeba počítat i s delšími lhůtami pro dokončení projektu a vyšší pracností.

Na základě těchto zkušeností začaly některé společnosti hledat cestu, jak realizovat své plány s komfortem a efektivitou lokálních projektů a současně i s nižšími jednotkovými náklady, které nabízí off-shoring. Jako efektivní řešení se ukázal tzv. best-shoring.

Na rozdíl od off-shoringu, best-shoring nabízí kombinaci týmu kvalifikovaných lidí přímo u zákazníka s týmem operujícím v zemi s levnější pracovní silou a s podobným kulturním zázemím . Před Indií a dalšími asijskými státy tak dnes dostávají přednost evropské země s rozvíjející se ekonomikou, například Bulharsko. Ovšem stejně jako off-shoring není best-shoring univerzální řešení. Ukazuje se však jako výrazně efektivnější pro náročné IT projekty vyžadující silnou interakci se zákazníkem a znalost lokálního prostředí.

Vzhledem k tomu, že většina trendů přichází do Evropy ze severní Ameriky se zpožděním jednoho až tří let, očekáváme, že se v roce 2011 začne tato tendence více prosazovat i v České republice,“ říká ředitel divize Telco & Retail společnosti Adastra Pavel Kysela.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít