Konec offshoringu i v Čechách?

09. března 2011, 16:05 - Profit, TZ
09. března 2011, 16:05

Konzultační společnost Adastra, která dodává softwarová řešení a služby očekává, že rok 2011 bude nejen ve znamení oživení trhu s informačními technologiemi, ale i rokem, který může po vzoru Severní Ameriky do Evropy přinést postupný přechod od off-shoringu k tzv. best-shoringu.

Foto: Profimedia

V důsledku rostoucího tlaku na snižování nákladů došlo počátkem 90. let minulého století k postupnému přesunu určitých obchodních procesů a vývoje low-end IT řešení do zemí s nižšími pracovními náklady, tedy off-shoringu. Praxe ukázala, že plošné využívání off-shoringu při vývoji a implementaci IT řešení s sebou přináší i řadu problémů. Důvodem byly mimo jiné jazykové a kulturní bariéry, časový posun, komunikace s anonymními osobami a relativně vysoká fluktuace v off-shoringových centrech a s tím související rostoucí náklady i rizika. Společně s nízkou cenou pracovní síly je tak často třeba počítat i s delšími lhůtami pro dokončení projektu a vyšší pracností.

Na základě těchto zkušeností začaly některé společnosti hledat cestu, jak realizovat své plány s komfortem a efektivitou lokálních projektů a současně i s nižšími jednotkovými náklady, které nabízí off-shoring. Jako efektivní řešení se ukázal tzv. best-shoring.

Na rozdíl od off-shoringu, best-shoring nabízí kombinaci týmu kvalifikovaných lidí přímo u zákazníka s týmem operujícím v zemi s levnější pracovní silou a s podobným kulturním zázemím . Před Indií a dalšími asijskými státy tak dnes dostávají přednost evropské země s rozvíjející se ekonomikou, například Bulharsko. Ovšem stejně jako off-shoring není best-shoring univerzální řešení. Ukazuje se však jako výrazně efektivnější pro náročné IT projekty vyžadující silnou interakci se zákazníkem a znalost lokálního prostředí.

Vzhledem k tomu, že většina trendů přichází do Evropy ze severní Ameriky se zpožděním jednoho až tří let, očekáváme, že se v roce 2011 začne tato tendence více prosazovat i v České republice,“ říká ředitel divize Telco & Retail společnosti Adastra Pavel Kysela.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Co potřebujete vědět o pojištění pro zvířata předtím, než ho založíte
Chcete přijmout brigádníka? Rady a tipy, jak na zaměstnávání brigádníků!
Až 52 600 Kč za semestr aneb poplatky za delší studium na VŠ
Auta
Nové Audi A8 dostane unikátní podvozek, který reaguje na…
Nejlepším motorem roku 2017 je osmiválec Ferrari. Poprvé se volil také nejlepší elektromotor
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Že jste ještě neviděli Porsche 911 GT2 RS? Nevadí, stejně už je vyprodané
Ducati Multistrada 1200 Enduro Pro má v hledáčku nejostřejší BMW GS
Technologie
New York Times diskuze nezruší. Hloupé komentáře bude mazat umělá inteligence
Opera 46 významně zlepšuje stabilitu a omezuje stránky na pozadí
Psaní tahem prstu funguje už i v češtině, kalkulačka umí konvertovat měny [Windows Insider]
Standard Unicode 10.0 přináší znak bitcoinu a 56 nových emoji včetně vousáče a ponožek
Paměti a SSD budou dál zdražovat, zlepšení cen může nastat až v roce 2018
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít