Konec offshoringu i v Čechách?

09. března 2011, 16:05 - Profit, TZ
09. března 2011, 16:05

Konzultační společnost Adastra, která dodává softwarová řešení a služby očekává, že rok 2011 bude nejen ve znamení oživení trhu s informačními technologiemi, ale i rokem, který může po vzoru Severní Ameriky do Evropy přinést postupný přechod od off-shoringu k tzv. best-shoringu.

Foto: Profimedia

V důsledku rostoucího tlaku na snižování nákladů došlo počátkem 90. let minulého století k postupnému přesunu určitých obchodních procesů a vývoje low-end IT řešení do zemí s nižšími pracovními náklady, tedy off-shoringu. Praxe ukázala, že plošné využívání off-shoringu při vývoji a implementaci IT řešení s sebou přináší i řadu problémů. Důvodem byly mimo jiné jazykové a kulturní bariéry, časový posun, komunikace s anonymními osobami a relativně vysoká fluktuace v off-shoringových centrech a s tím související rostoucí náklady i rizika. Společně s nízkou cenou pracovní síly je tak často třeba počítat i s delšími lhůtami pro dokončení projektu a vyšší pracností.

Na základě těchto zkušeností začaly některé společnosti hledat cestu, jak realizovat své plány s komfortem a efektivitou lokálních projektů a současně i s nižšími jednotkovými náklady, které nabízí off-shoring. Jako efektivní řešení se ukázal tzv. best-shoring.

Na rozdíl od off-shoringu, best-shoring nabízí kombinaci týmu kvalifikovaných lidí přímo u zákazníka s týmem operujícím v zemi s levnější pracovní silou a s podobným kulturním zázemím . Před Indií a dalšími asijskými státy tak dnes dostávají přednost evropské země s rozvíjející se ekonomikou, například Bulharsko. Ovšem stejně jako off-shoring není best-shoring univerzální řešení. Ukazuje se však jako výrazně efektivnější pro náročné IT projekty vyžadující silnou interakci se zákazníkem a znalost lokálního prostředí.

Vzhledem k tomu, že většina trendů přichází do Evropy ze severní Ameriky se zpožděním jednoho až tří let, očekáváme, že se v roce 2011 začne tato tendence více prosazovat i v České republice,“ říká ředitel divize Telco & Retail společnosti Adastra Pavel Kysela.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Co je dobré vědět o superhrubé mzdě?
Polil vás v hospodě číšník? Kdo to zaplatí?
Návod, jak zatočit s neplatiči alimentů
Jak se vám zvýší splátka hypotéky při refinancování?
8 mýtů, kterým při placení sociálního pojištění nevěřte
Auta
Člověk převlečený za sedadlo? Ano, i to je při vývoji…
Toyota má nový program na úpravu svých vozů. Sportovní může být třeba i Prius
Estonská elektrická tříkolka je pořádné retro. A baterii si odnesete v kufru
Galerie: Williams se nevěnuje jen Formuli 1. Staví i auta a nyní slaví 40 let
Giannini 350GP je Fiat 500 po obří dávce steroidů. Prohlédněte si tento speciál v akci
Technologie
Osmijádrové Intely na příští rok by stále mohly být 14nm, založené na Coffee Lake
E-shop Lidlu odstartoval. Láká na bezplatnou dopravu a 90denní lhůtu pro vrácení zboží
Lara Croft opět míří do kin. Podívejte se na prvního ukázku nového Tomb Raidera
Vivaldi vyšel v nové verzi. Zlepšuje prohlížeč obrázků a správce stahování
Malá dávka oprav a možnost pokračovat ve čtení článků na počítači [Windows Insider]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít