Konec nevymahatelnosti práva

10. února 2009, 14:57 - Martin Bursík
10. února 2009, 14:57

Vládní návrh nijak nediskriminuje těžaře, jen ruší diskriminaci ostatních

Současná horní legislativa obsahuje několik problematických míst a také v praxi nevymahatelných principů. To dostává do značné právní nejistoty nejen obce v okolí dobývacích prostorů a lidi, kteří tam žijí, ale i podnikatele. Vládní novela horní legislativy, kterou nyní dostali poslanci, znamená nápravu tohoto stavu.

Jiná skutečnost

Mediální i politické diskuse, které se na toto téma v posledních měsících odehrály, mají jedno společné. Novelu horního zákona těžaři líčí jako neúprosný a surový krok proti jejich zájmům a stabilitě právního prostředí jejich podnikání. A je prý také za hranicí únosného vměšování státu. Vzduchem i tiskem létají slova znárodnění dolů, šikana úřadů, odpis veškerých zásob a následně konec těžařů v Čechách. Skutečnost je však jiná.
Vláda na konci loňského roku znovu potvrdila platnost usnesení o územních ekologických limitech, za které nesmí postoupit těžba hnědého uhlí. Potvrdila tím stabilitu podnikatelského prostředí v rozsahu, v jakém do něj naši dnešní těžaři vstupovali. Vyhrožování arbitrážemi je proto naprosto nesmyslné. A jde jen o mediální masáž občanů, vyděšených kauzami, jako jsou Nomura, Diag Human či TV Nova.

Sankce za nedodržení zákona

Podobné je to s novelou zmíněných zákonů. Největší debatu vyvolává nově stanovená roční lhůta, do které musí těžební společnost dodat podklady potřebné pro rozhodnutí o případném odpisu zásob dané suroviny. Novela přitom vůbec nemění způsob rozhodování o odpisu. Ten nadále zůstává v pravomoci ministerstva průmyslu a obchodu (v případě netěžených ložisek ve spolupráci s ministerstvem životního prostředí, a pokud jde o ta těžená, pak po projednání s Českým báňským úřadem). Doplnění chybějící lhůty pouze napravuje současnou absurdní díru v zákoně. Přestože příslušné podklady těžební společnosti běžně dodávají do několika měsíců, v případě zásob pod Černicemi a Horním Jiřetínem stát o ně již třináct let Mosteckou uhelnou společnost marně žádá. Novela zároveň současnou sankci za nedodržení zákona zvyšuje až na dvacet milionů korun. Většinu těžby u nás totiž obstarávají velké společnosti a stát musí mít možnost motivovat k dodržování zákona i je.
Dalším žhavým tématem je zrušení předkupního práva těžebních organizací k nákupu či pronájmu státních pozemků. To, že je dnes mají těžební společnosti, významně omezuje rozvoj obcí. Své by mohl vyprávět starosta nejen Trojanovic v Beskydech, ale i dalších obcí. Vládní návrh nijak nediskriminuje těžaře. Jen ruší diskriminaci ostatních.

Benevolentní lhůta

V zákoně se také upravuje pasáž týkající se možnosti zrušení dobývacího prostoru. Ani tady však nevzniká nic, co by zásadně ohrožovalo podnikatelské plány těžebních společností. I dosavadní horní zákon tuto možnost zná. Vyznačený dobývací prostor totiž není soukromým majetkem či neomezeným povolením k těžbě. Je pouze oprávněním požádat o povolení k těžbě, nic víc. Zároveň to však znamená, že dané území je do budoucna k těžbě určeno, s čímž musejí počítat územní plánovači. Pokud však těžební společnost nepožádá o těžbu ani po patnácti letech, může jít o spekulativní zábor či o neřešitelné střety zájmů v území. Novela umožní obě alternativy prověřit a případně o dobývacím prostoru znovu rozhodnout. Patnáct let je benevolentní lhůta. Notabene – jaký zelený bič, jestliže rozhodnutí není na žádném „zeleném“ ministerstvu, ale samozřejmě na příslušném obvodním báňském úřadě?
Novely horního a geologického zákona nejsou ničím, co by měli podnikatelé vnímat jako likvidační nebo šikanující. Nevkládají úředníkům žádnou novou moc. Vláda je schválila, aby přispěly k dodržování pravidel, která u nás platí již mnoho let. Věřím, že je schválí i poslanci. Nebo budou opravdu chtít voličům vyslat signál, že je vymahatelnost práva v Česku nezajímá?

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Potřebuje Fed skutečně snižovat svoji bilanci?
Porovnání cen másla v roce 1985 a 2017. Proč stojí máslo 50 Kč?
Adopce vs. pěstounská péče: svěří vám úřady dítě do péče?
Proč je v Česku drahé volání?
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Auta
Španělský sourozenec Škody Kodiaq se bude jmenovat Donosti,…
Reálná spotřeba Bugatti Chiron? Není tak strašná, jak by se mohlo zdát
Rolls-Royce Phantom: Vlastní platforma, přes 130 kg zvukové izolace a komfort létajícího koberce
Kvíz na pátek: Poznáte auta podle fotografie?
Toužíte po luxusní prémiové ojetině? Kalkulace nákladů vás vrátí zpět na zem
Technologie
Konkurence nebo ne, Intel měl v druhém čtvrtletí rekordní tržby. Zvedl i cíle pro celý rok
Microsoft ruší servisní kanály Current Branch a Current Branch for Business [Windows 10]
Konec řízené distribuce. Creators Update byl vypuštěn na všechna kompatibilních zařízení
Ryzen Threadripper byl „delidován“ na videu. Uvnitř se schovává překvapení
WhatsApp stále roste. Denně jej používá miliarda lidí, proteče jím 55 miliard zpráv
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít