Konec laciných gest

30. května 2008, 12:22 - Jan Schneider
30. května 2008, 12:22

Zákon stanovuje, jak má státní zástupce reagovat, shledá-li postup podezřelým

Nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká má ministrovi spravedlnosti Jiřímu Pospíšilovi objasnit, proč v nedávné době změnilo pracovní zařazení pět státních zástupců. Je jich ve skutečnosti šest a pojí je kritika postupu jejich nejvyšší šéfové v kauze Čunek. Vesecká však tuto spojitost odmítá a tvrdí, že jde o běžná manažerská rozhodnutí. Na pozadí kauzy Čunek by však časová koincidence těchto manažerských rozhodnutí byla výrazem neobvyklé natvrdlosti - kdyby se nevtíralo podezření blížící se jistotě, že jde o manifestaci hrubé síly.

Potrestání.

Bývalý olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištván podal v době nedávno minulé proti ministrovi spravedlnosti správní žalobu za to, že ho odvolal z funkce. Pracovně se vrátil do Brna, kde bydlí - odkud byl zase nyní pracovně přeřazen (zpět) do Olomouce. Ivo Ištván se však i proti tomuto rozhodnutí brání pracovněprávní žalobou. Jím zvolený oficiální postup je jediný správný, žádné kafrání a ukřivděné řeči za rohem. Těžko si však odpustit poznámku k „trestu dojíždění“ - v době, kdy byl v Olomouci vrchním státním zástupcem, zřejmě dojíždět nemusel, ale mohl.
Dalším přeloženým je Lumír Crha. Ten byl přeřazen z trestního na netrestní odbor, což by vzhledem k jeho specializaci bylo možné považovat za šikanu - kdyby však na tomto netrestním odboru neměl na starost věznice. Je to uspořádání sice pro laika nepochopitelné, nicméně je zřejmé, že Lumír Crha nesedí až tak úplně „mimo mísu“.
Jeho „podobně smýšlející kolega“ Petr Kovanda byl přeřazen ze závažné hospodářské kriminality na mezinárodní odbor, „ačkoli neumí cizí jazyky“. Vymlouvat se, že neumím žádnou cizí řeč, je dnes dost stupidní! Na Nejvyšším státním zastupitelství? Co kvalifikační požadavky na funkci? Přitom prý ale Kovanda v minulosti navštěvoval dva jazykové kurzy a účastnil se mezinárodních jednání!
Igor Stříž a Roman Hájek zase vyfasovali „stálou kverulační službu“ neboli příjem trestních oznámení od lidí z ulice, což je dle některých novinářů „neoblíbená, poměrně obtížná a nepříjemná práce“. Jistě, pánbůh se dokonale pomstil úředníkům, když stvořil občany, havěť obtížnou. Jaký by byl svět bez nich!
Odvolaný byl údajně i ústecký krajský státní zástupce Jan Jakovec. Oficiálně proto, že dva roky nedokázal obsadit místo okresního státního zástupce v Lounech (dnes to však již není pravda) - neoficiálně proto, že kritizoval postup nejvyšší státní zástupkyně v kauze Čunek.

Profesionální i osobní motiv.

Tím se konečně dostáváme k meritu věci. Nad mnohými státními zástupci visí stín nadstandardního bratření s různými politiky, v jejichž prospěch se za různých vlád různě mediálně profilují, což má politický dopad. Někteří z nich delší dobu před řádnými volbami zariskují a viditelně se vzepřou - aby mohli po volbách očekávat tím rychlejší a výraznější postup. Slibné je, že stále více státních úředníků, kteří mají být tvrdě a zásadně apolitičtí, dělá velmi negativní zkušenost s politiky. Ti se na ně navzdory jejich angažovanosti vposledku zcela vykašlou a nechají je v bryndě (nebo v očekávání). Jen by měli tuto zkušenost více vzájemně sdílet, aby ji nemuseli dělat všichni a dokola.
Slovo do pranice: Renata Vesecká většinu z těchto státních zástupců „postihla“ jakoby právem, a to pro neloajálnost, jíž dali průchod svou kritikou jejího postupu. Ze způsobu provedení však lze soudit, že motiv Vesecké nebyl jen profesionální, jak by se slušelo, nýbrž i osobní. Škoda, protože regulérní důvod měla. Státní zástupce totiž nemá co kverulovat a kritizovat postup svého kolegy či kolegyně, zejména ne veřejně. Zákon o státním zastupitelství na to pamatuje. Stanovuje regulérní způsob, jak má státní zástupce reagovat, shledává-li nějaký postup podezřelým: Má dát podnět k vnitřnímu dohledu nebo přímo ke kárnému řízení! Ostatně, to mohl udělat kdokoli, třeba i Marie Benešová!
Zkušeností z této státozastupitelské skrumáže tedy může být, že kdyby se státní zástupci „pochlapili“ a dali podnět dle zákona, byli by paradoxně v lepší situaci, než když jen lacino a opatrně kritizovali a nesouhlasili. A Renata Vesecká by zase měla o dobrý důvod víc zvažovat, zda stihne rychlý návrat na módní molo, aby jí to slušelo stejně jako kdysi.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Obtěžují vás nevyžádané telefonáty? Návod, jak se jim vyhnout
O 20 % víc než loni: ceny bytů opět rostou
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Auta
Na Audi RS Q5 už čekat nemusíte. K dispozici je SQ5…
Retro na neděli: Ford GT40 vznikl jako pomsta značce Ferrari
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Galerie: Škoda Karoq se chlubí digitálním přístrojovým štítem. Taková věc tu ale byla už dávno
Nové BMW Z4 slibuje svobodu, ale počkáte si na ni až do jara 2018
Technologie
Až přijdou těžaři. Zásoby lithia v Krušných horách jsou velké, ruda ale není vydatná
První 120Hz 4K monitor je tu. S nižším rozlišením umí i 480 Hz a vyrábí ho dva nadšenci
Tento týden podcast Cnews FM nebude
Co přinese Intel Coffee Lake do lowendu? Máme parametry Pentií, takt až 3,9 GHz
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít