Konec laciných gest

30. května 2008, 12:22 - Jan Schneider
30. května 2008, 12:22

Zákon stanovuje, jak má státní zástupce reagovat, shledá-li postup podezřelým

Nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká má ministrovi spravedlnosti Jiřímu Pospíšilovi objasnit, proč v nedávné době změnilo pracovní zařazení pět státních zástupců. Je jich ve skutečnosti šest a pojí je kritika postupu jejich nejvyšší šéfové v kauze Čunek. Vesecká však tuto spojitost odmítá a tvrdí, že jde o běžná manažerská rozhodnutí. Na pozadí kauzy Čunek by však časová koincidence těchto manažerských rozhodnutí byla výrazem neobvyklé natvrdlosti - kdyby se nevtíralo podezření blížící se jistotě, že jde o manifestaci hrubé síly.

Potrestání.

Bývalý olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištván podal v době nedávno minulé proti ministrovi spravedlnosti správní žalobu za to, že ho odvolal z funkce. Pracovně se vrátil do Brna, kde bydlí - odkud byl zase nyní pracovně přeřazen (zpět) do Olomouce. Ivo Ištván se však i proti tomuto rozhodnutí brání pracovněprávní žalobou. Jím zvolený oficiální postup je jediný správný, žádné kafrání a ukřivděné řeči za rohem. Těžko si však odpustit poznámku k „trestu dojíždění“ - v době, kdy byl v Olomouci vrchním státním zástupcem, zřejmě dojíždět nemusel, ale mohl.
Dalším přeloženým je Lumír Crha. Ten byl přeřazen z trestního na netrestní odbor, což by vzhledem k jeho specializaci bylo možné považovat za šikanu - kdyby však na tomto netrestním odboru neměl na starost věznice. Je to uspořádání sice pro laika nepochopitelné, nicméně je zřejmé, že Lumír Crha nesedí až tak úplně „mimo mísu“.
Jeho „podobně smýšlející kolega“ Petr Kovanda byl přeřazen ze závažné hospodářské kriminality na mezinárodní odbor, „ačkoli neumí cizí jazyky“. Vymlouvat se, že neumím žádnou cizí řeč, je dnes dost stupidní! Na Nejvyšším státním zastupitelství? Co kvalifikační požadavky na funkci? Přitom prý ale Kovanda v minulosti navštěvoval dva jazykové kurzy a účastnil se mezinárodních jednání!
Igor Stříž a Roman Hájek zase vyfasovali „stálou kverulační službu“ neboli příjem trestních oznámení od lidí z ulice, což je dle některých novinářů „neoblíbená, poměrně obtížná a nepříjemná práce“. Jistě, pánbůh se dokonale pomstil úředníkům, když stvořil občany, havěť obtížnou. Jaký by byl svět bez nich!
Odvolaný byl údajně i ústecký krajský státní zástupce Jan Jakovec. Oficiálně proto, že dva roky nedokázal obsadit místo okresního státního zástupce v Lounech (dnes to však již není pravda) - neoficiálně proto, že kritizoval postup nejvyšší státní zástupkyně v kauze Čunek.

Profesionální i osobní motiv.

Tím se konečně dostáváme k meritu věci. Nad mnohými státními zástupci visí stín nadstandardního bratření s různými politiky, v jejichž prospěch se za různých vlád různě mediálně profilují, což má politický dopad. Někteří z nich delší dobu před řádnými volbami zariskují a viditelně se vzepřou - aby mohli po volbách očekávat tím rychlejší a výraznější postup. Slibné je, že stále více státních úředníků, kteří mají být tvrdě a zásadně apolitičtí, dělá velmi negativní zkušenost s politiky. Ti se na ně navzdory jejich angažovanosti vposledku zcela vykašlou a nechají je v bryndě (nebo v očekávání). Jen by měli tuto zkušenost více vzájemně sdílet, aby ji nemuseli dělat všichni a dokola.
Slovo do pranice: Renata Vesecká většinu z těchto státních zástupců „postihla“ jakoby právem, a to pro neloajálnost, jíž dali průchod svou kritikou jejího postupu. Ze způsobu provedení však lze soudit, že motiv Vesecké nebyl jen profesionální, jak by se slušelo, nýbrž i osobní. Škoda, protože regulérní důvod měla. Státní zástupce totiž nemá co kverulovat a kritizovat postup svého kolegy či kolegyně, zejména ne veřejně. Zákon o státním zastupitelství na to pamatuje. Stanovuje regulérní způsob, jak má státní zástupce reagovat, shledává-li nějaký postup podezřelým: Má dát podnět k vnitřnímu dohledu nebo přímo ke kárnému řízení! Ostatně, to mohl udělat kdokoli, třeba i Marie Benešová!
Zkušeností z této státozastupitelské skrumáže tedy může být, že kdyby se státní zástupci „pochlapili“ a dali podnět dle zákona, byli by paradoxně v lepší situaci, než když jen lacino a opatrně kritizovali a nesouhlasili. A Renata Vesecká by zase měla o dobrý důvod víc zvažovat, zda stihne rychlý návrat na módní molo, aby jí to slušelo stejně jako kdysi.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Nejzadluženější státy světa
Když v cizině nabouráme, nebo nám auto ukradnou
Srovnaní cen potravin, nápojů a taxi v nejoblíbenějších dovolenkových destinacích
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
Auta
Retro na neděli: Dixi DA-1 3/15 slaví 90 let jako vůbec…
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka vyhnout
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Technologie
Archos 50 Saphir: odolný obrněnec s velkým akumulátorem (recenze)
AMD neotevře kód své analogie Intel ME. Secure Processor zůstane „blackboxem“
Mapy.cz pro Android jsou kompletně offline včetně plánování tras
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka vyhnout
Intel se po IoT stahuje i z nositelné elektroniky. Celé oddělení tento měsíc zrušil
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít