Konec inkasa v Čechách

19. září 2008, 16:50 - Petra Pelantová
19. září 2008, 16:50

Brusel chce změnit formu některých bankovních služeb

Lze strhávat z cizího účtu bez souhlasu majitele formou inkasa libovolnou částku? Nic nereálného. Tedy alespoň dle představ směrnice o platebním styku z dílny Evropské unie. Materiál upravuje pravidla platebního styku v zemích unie a pro všechny členské země EU je závazný. V současné době je Česko společně se Slovenskem jedinou zemí, která řeší inkaso formou předem schváleného povolení majitele účtu, kdo může z jeho konta strhávat peníze. Tuto „česko-slovenskou“ formu inkasa Brusel nezná. Proto směrnice, která kromě jednorázových a trvalých příkazů řeší rovněž inkaso, trochu narazila na dvě odlišná pojetí inkasní platby. V ostatních zemích je totiž běžné, že telekomunikační nebo například energetické společnosti mohou z účtu lidí strhávat libovolné prostředky. Majitel účtu potvrzuje platby až zpětně, a pokud je některá z transakcí neoprávněná, banka mu okamžitě stržené peníze připíše nazpět.
Kdyby české banky musely přistoupit na takový systém, mohl by dle náměstkyně ministra financí Kláry Hájkové nastat problém. „V Česku je totiž inkaso jako služba ve srovnání se zahraničím hodně využívané. A je otázkou, zda by nebylo zneužívané,“ uvedla Hájková. Další háček by mohl být i v tom, že by banky mohly inkaso zdražit, domnívá se Hájková.

Dražší a rizikovější

To potvrzují i některé banky. „Nově navrhovaný způsob inkasa je zcela odlišný od současného stavu aplikovaného v Česku. A pokud bude ve formě uvedené ve směrnici transponován do české legislativy, bude povinností bank nově zavedený způsob inkasa dodržovat. Jde o aktivně diskutovanou změnu, jejíž dopady zástupci bankovního sektoru v současnosti analyzují. Pokud v budoucnosti nastanou jakékoli změny, budou vyhodnocována rovněž případná rizika. A s ohledem na jejich možné dopady nelze vyloučit ani jiný poplatkový režim, než který banky uplatňují v současnosti,“ zněla odpověď Kristýny Havligerové z České spořitelny.
Směrnice by měla začít platit nejpozději od listopadu 2009. Banky jsou zatím v hodnocení této bruselské novinky opatrné. „Některé systémy inkas v západní Evropě jsou založeny na větší důvěře zúčastněných stran. Pokud bude systém inkas správně zaveden, budeme schopni dosáhnout srovnatelné míry rizika zneužití jako u současných domácích inkas. Záležet bude také na formě překlopení evropské platební směrnice do českého práva,“ uvedl mluvčí UniCredit Bank Tomáš Pavlík. Dle něho tato inkasa nutně nemusejí vytlačit současný národní inkasní systém. To také týdeníku EURO potvrdila náměstkyně ministra financí Klára Hájková. Jisté proto zatím je to, že zmiňovaný mechanismus – tedy, že majitel účtu bude až zpětně potvrzovat oprávněnost inkas – začne platit u eurových plateb. Pro banky, které přistoupily k takzvanému systému SEPA, už jej pro transakce v eurech uplatňují v současnosti.

Bankám se nové inkaso prodraží

Také Komerční banka připustila, že změna inkasa zatím není úplně jistá. Potvrdila však, že riziko zneužití je u tohoto systému podstatně vyšší, což bude znamenat vyšší náklady na zabezpečení. „Zavedení tohoto typu inkasních plateb bude společně s již zmíněnou směrnicí vyžadovat vynaložení značných prostředků na úpravy informačních systémů bank. Poplatky za služby jsou však předmětem nejtvrdšího konkurenčního boje, a proto nelze z této skutečnosti vyvodit, že by nutně musel být zdražen inkasní způsob placení,“ sdělila mluvčí Komerční banky Monika Klucová.
Ekonomové nechtějí tento unijní počin – jak někteří nový druh inkasa popisují – příliš komentovat. Oslovení analytici však tvrdí, že jde o zcela zbytečnou změnu. Navíc vzhledem k riziku, které s sebou novinka nese, by to opravdu mohlo znamenat vyšší náklady na danou službu.

Pro všechny stejná práva

Směrnice o platebních službách je součástí unijního plánu vytvořit jednotnou zónu. Nařizuje stejná práva pro klienty i poskytovatele platebních služeb v celé Evropské unii. Zkracuje například lhůty pro provedení platby od podání příkazu ze současných tří dnů na jeden. Řeší také odpovědnost při ztrátě platební karty. Klient by měl ručit při nepovolených transakcích do výše 150 eur, než nahlásí ztrátu bance. Teprve poté ponese plnou odpovědnost banka. Cílem směrnice je umožnit občanům i firmám platit v jiné členské zemi stejným systémem jako v domovské zemi. Platební mechanismus se totiž v každé evropské zemi řídí různými pravidly. To se projevuje vyššími náklady a pomalejším provedením platebních operací než v případě domácích plateb, zdůvodňuje směrnici Brusel.

Souvislosti

Směrnice o platebních službách na vnitřním trhu
- Závazná pro členské země Evropské unie od 1. listopadu 2009
- Upravuje stejná práva a povinnosti pro klienty i poskytovatele platebních služeb ve všech zemích unie
- Řeší také odpovědnost za nepovolené transakce, poplatky i lhůty platebních transakcí
- Cílem je vytvořit stejné platební podmínky pro firmy i fyzické osoby v celé Evropské unii

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
Auta
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka…
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Kvíz na pátek: Poznáte značku a model auta podle obrázku?
Technologie
Intel se po IoT stahuje i z nositelné elektroniky. Celé oddělení tento měsíc zrušil
Evolveo Ray 2 – moderní skříň s tvrzeným sklem za 1500 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Přenos čísla do 10 dnů a dva noví operátoři [podcast]
Při instalaci nových hlavních verzí Windows 10 se zkrátí doba, kdy zařízení nelze používat
Alza to s elektromobily myslí vážně. Přidává další modely, nabídne levnější vozy i dodávky
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít