Konec igelitu v Čechách

04. listopadu 2013, 12:00 - Blahoslav Hruška, Euro
04. listopadu 2013, 12:00

Ukrytý v stínu lesa igelit, to kdyby přišel k ránu déšť, zpívá se v jednom kotlíkářském hitu od bratří Nedvědů. Ryze českým fenoménem není jen duo bývalých trampů, kteří lžíci v kanadě vyměnili za luxusní restaurace, ale i onen kousek plastu, o němž je v písni řeč.

Snad žádný národ Evropy neměl k měkčenému polyvinylchloridu tak mateřský vztah jako právě Češi. A protože řetězec Globus, poslední z igelitových mohykánů z řad supermarketů ohlásil, že končí s rozdávání igelitek zdarma a na tašky si chce posvítit i Brusel, je čas na rychlou kulturně-historickou sondu do igelitové éry v českých zemích.

Zajímat by nás mělo už samotné slovo, které s výjimkou někdejší NDR nikde nepochopí. Jde o původní patent koncernu IG Farben – odtud igelit. Ano, téže chemičky, která později produkovala smrtící plyn pro nacistické vyhlazovací tábory. Zatímco Evropa holdovala plastu, my a východní Němci (ne už ti západní) jsme stále vzývali igelit. Detailněji se o tom dočtete v časopisu Vesmír.

Nedostatkové zboží

Igelit dostal do textů nejen zmiňovaný Jan Nedvěd, ale také František Ringo Čech (na jahody mražený, v igelitu balený) nebo Ivan Mládek (zobali vrabci, zobali, igelitové obaly). Měli jsme tu punkový Igelit, ale také světácké The Plastic People of the Universe. Cítíte ten sémantický rozdíl?

A pak je tu ekonomický rozměr igelitek. V bývalém Československu se obchodovalo s těmi západními, zvláště ty neošoupané Made in USA byly jako doplněk k džínsům zvaným „plísňáky“ zcela zásadní. Ještě dnes mohou mít sběratelskou hodnotu naopak kdysi úplně fádní tašky z Kary, Kotvy, Prioru nebo Tuzexu. A nesmíme zapomínat ani na další sběratelský objekt vášně – tzv. blicí pytlíky, jakousi vizitku každých aerolinek.

Poctivý igelit postupně vytlačil fádní mikroten. Zatímco pořádné PVC mělo ještě nějakou statusovou hodnotu, dnes je ceněné retro naopak starý dobrý papír. Igelitka v ruce už dobrých dvacet let není in. Její rozdávání už vůbec ne. Krok Globusu pisatel Rychlých tužek kvituje. A i když se mu stýská po rohlíku v obyčejném papírovém pytlíku, závěje mikrotenu chápe, protože rozluštil jeho kryptické poselství. Vždyť je to původní československý patent, který vytlačil germánský plast. Pryč s revanšistickým a velikášským igelitem, kdo nešustí, není Čech!


Čtěte další komentáře Blahoslava Hrušky:

Nic jste nepochopili

Volby? Nic pro lidi

Poslední do party


Mohlo by vás zajímat

Finance
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
EU: Jak vysoké je zdanění práce u podprůměrných mezd?
Macron ve stopách Babiše
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Auta
BMW X3 třetí generace je lehčí, rychlejší a nabídne klíč s…
Jaguar opět rozšířil nabídku motorů pro XE, XF a F-Pace. Nový dvoulitr 30t má 300 koní
Tradiční londýnská taxi dostanou elektrický pohon. Premiéra proběhne v Goodwoodu
Proč má být Kia Stinger tak dobrá? Protože na Nürbrugringu odjela desítky tisíc kilometrů
Test na pondělí: Porsche Macan 2.0T
Technologie
Nintendo už zase recykluje. Uvede novou verzi konzole SNES s 21 hrami
Úspěch jako hrom. Na oběžné dráze je první česká nanodružice
Další hardwarové chyby procesorů. AMD má problém v Ryzenu, Intel u Skylake a Kaby Lake
Facebook hledá v Hollywoodu originální skriptované pořady. „Vysílat“ by mohl brzy
Více Linuxu ve Windows Storu. Microsoft pro testování uvolnil dvě edice SUSE
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít