Konec igelitu v Čechách

04. listopadu 2013, 12:00 - Blahoslav Hruška, Euro
04. listopadu 2013, 12:00

Ukrytý v stínu lesa igelit, to kdyby přišel k ránu déšť, zpívá se v jednom kotlíkářském hitu od bratří Nedvědů. Ryze českým fenoménem není jen duo bývalých trampů, kteří lžíci v kanadě vyměnili za luxusní restaurace, ale i onen kousek plastu, o němž je v písni řeč.

Snad žádný národ Evropy neměl k měkčenému polyvinylchloridu tak mateřský vztah jako právě Češi. A protože řetězec Globus, poslední z igelitových mohykánů z řad supermarketů ohlásil, že končí s rozdávání igelitek zdarma a na tašky si chce posvítit i Brusel, je čas na rychlou kulturně-historickou sondu do igelitové éry v českých zemích.

Zajímat by nás mělo už samotné slovo, které s výjimkou někdejší NDR nikde nepochopí. Jde o původní patent koncernu IG Farben – odtud igelit. Ano, téže chemičky, která později produkovala smrtící plyn pro nacistické vyhlazovací tábory. Zatímco Evropa holdovala plastu, my a východní Němci (ne už ti západní) jsme stále vzývali igelit. Detailněji se o tom dočtete v časopisu Vesmír.

Nedostatkové zboží

Igelit dostal do textů nejen zmiňovaný Jan Nedvěd, ale také František Ringo Čech (na jahody mražený, v igelitu balený) nebo Ivan Mládek (zobali vrabci, zobali, igelitové obaly). Měli jsme tu punkový Igelit, ale také světácké The Plastic People of the Universe. Cítíte ten sémantický rozdíl?

A pak je tu ekonomický rozměr igelitek. V bývalém Československu se obchodovalo s těmi západními, zvláště ty neošoupané Made in USA byly jako doplněk k džínsům zvaným „plísňáky“ zcela zásadní. Ještě dnes mohou mít sběratelskou hodnotu naopak kdysi úplně fádní tašky z Kary, Kotvy, Prioru nebo Tuzexu. A nesmíme zapomínat ani na další sběratelský objekt vášně – tzv. blicí pytlíky, jakousi vizitku každých aerolinek.

Poctivý igelit postupně vytlačil fádní mikroten. Zatímco pořádné PVC mělo ještě nějakou statusovou hodnotu, dnes je ceněné retro naopak starý dobrý papír. Igelitka v ruce už dobrých dvacet let není in. Její rozdávání už vůbec ne. Krok Globusu pisatel Rychlých tužek kvituje. A i když se mu stýská po rohlíku v obyčejném papírovém pytlíku, závěje mikrotenu chápe, protože rozluštil jeho kryptické poselství. Vždyť je to původní československý patent, který vytlačil germánský plast. Pryč s revanšistickým a velikášským igelitem, kdo nešustí, není Čech!


Čtěte další komentáře Blahoslava Hrušky:

Nic jste nepochopili

Volby? Nic pro lidi

Poslední do party


Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Co je dobré vědět o superhrubé mzdě?
Polil vás v hospodě číšník? Kdo to zaplatí?
Návod, jak zatočit s neplatiči alimentů
Jak se vám zvýší splátka hypotéky při refinancování?
8 mýtů, kterým při placení sociálního pojištění nevěřte
Auta
Člověk převlečený za sedadlo? Ano, i to je při vývoji…
Toyota má nový program na úpravu svých vozů. Sportovní může být třeba i Prius
Estonská elektrická tříkolka je pořádné retro. A baterii si odnesete v kufru
Galerie: Williams se nevěnuje jen Formuli 1. Staví i auta a nyní slaví 40 let
Giannini 350GP je Fiat 500 po obří dávce steroidů. Prohlédněte si tento speciál v akci
Technologie
E-shop Lidlu odstartoval. Láká na bezplatnou dopravu a 90denní lhůtu pro vrácení zboží
Lara Croft opět míří do kin. Podívejte se na prvního ukázku nového Tomb Raidera
Vivaldi vyšel v nové verzi. Zlepšuje prohlížeč obrázků a správce stahování
Malá dávka oprav a možnost pokračovat ve čtení článků na počítači [Windows Insider]
Stáhněte si zdarma legendární plošinovku Oddworld: Abe’s Oddysee
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít