Konec Hušákových loutek

02. prosince 2011, 18:23 - Ondřej Hergesell
02. prosince 2011, 18:23

Ekonomická realita dohnala i ČSTV, padlo celé vedení včetně předsedy Kořana

Změna stanov, změna volebního systému a odvolání vedení Českého svazu tělesné výchovy (ČSTV) v čele s předsedou Pavlem Kořanem. Tyto tři navenek viditelné změny, pro běžného smrtelníka nepříliš zajímavé, mezi řádky skrývají principiální prozření bafuňářů ČSTV. Výsledky listopadové mimořádné valné hromady svazu jsou zároveň předzvěstí zásadního převratu, před nímž organizace čítající více než jeden a půl milionu sportovců stojí.
Odbojné sportovní svazy, zastřešené iniciativou Český sport 2011, vyzývaly vrcholové vedení ČSTV k odstoupení již od začátku letošního roku. Lépe řečeno: od krachu loterijní firmy Sazka, již ČSTV majoritně ovládal. Se stejnou intenzitou sportovní svazy, představující jednu ze dvou komor svazu, také požadovaly svolání mimořádné valné hromady. V mezidobí však sportovci nezaháleli a s komorou tělovýchovných jednot, tedy druhou „nohou“ ČSTV, předjednali další kroky. Odvolání výkonného výboru ČSTV se proto dalo očekávat. Bohužel, přišlo pozdě. Pozdě pro záchranu mnohamiliardového majetku v podobě Sazky a pozdě pro zachování dobrého jména této sportovní organizace. Listopadovou valnou hromadu lze považovat za konec jedné etapy českého sportu. Éry, kterou lze bez nadsázky nazvat Hušákovou, neboť bafuňáři dosud sedící ve výkonném výboru ČSTV byli až na drobné výjimky – a to bez ohledu na svou příslušnost a na důvody takového jednání – ovládáni bývalým šéfem Sazky. „Je to definitivní konec Hušákových loutek v ČSTV,“ říká bez okolků Miroslav Jansta, prezident basketbalové federace. Tento kritik dosavadního vedení svazu, včetně předsedy Pavla Kořana a jeho předchůdce Vladimíra Srba, viní strahovské bafuňáře z největší finanční ztráty, kterou český sport utrpěl od sametové revoluce. Faktem je, že novodobá vládnoucí garnitura ČSTV ve finále svého úřadování vrazila sportovcům kudlu do zad. Z vedení kdysi mocné organizace se stal spolek rychle tloustnoucích bafuňářů, který skákal podle not, jež na strahovský kopec přicházely z ředitelské kanceláře Sazky. Vždy v doprovodu štědrých prebend či teplého místečka v některé ze spřízněných firem pod souhrnným označením „prdelné“. Půldruhý milion sportovců sdružených v ČSTV rozhodně nebyl na prvním místě zájmu vedení svazu.
Nepochopitelná liknavost strahovských bafuňářů se naplno projevila letos. Nejprve se začal ztenčovat takzvaný výtěžek ze Sazky, který v dobách hojnosti přesahoval půlmiliardu korun. Když pak nedokázal ČSTV najít cestu, jak Sazku rozumně zachránit před hrozícím konkurzem, přišli sportovci o svou „tiskárnu na peníze“ definitivně.
A co víc, svým jednáním strahovští bafuňáři odrovnali značku ČSTV. Ta sice byla spojována s minulým režimem a jeho politickou propagandou, přesto ještě před pár lety garantovala dění v českém sportu a ročně přerozdělovala přes dvě miliardy dotačních korun. Jenže nekompetentnost vedení ČSTV a vzájemné rozmíšky nemohly uniknout ani politickým špičkám, především ministrům školství a financí. Ti se proto rozhodli k razantnímu kroku: státní dotace budou od příštího roku ministerstva sportovcům posílat napřímo, nikoli prostřednictvím ČSTV.
V každé slušné společnosti bývá zvykem, že pokud někdo znehodnotí svěřený majetek v řádech miliard korun, měl by se ze svých činů zodpovídat a měl by být potrestán. I to by kromě personálních změn a finanční stabilizace mělo být součástí ozdravné kůry ČSTV. Šéf basketbalu Jansta, vážný kandidát na uvolněné předsednické křeslo ČSTV, slibuje analýzu klíčových rozhodnutí svazu a nevyhýbá se ani možnosti ukázat prstem na funkcionáře, kteří svízelnou situaci svazu způsobili. „Nebudeme rozjíždět hon na čarodějnice, žádná trestní oznámení padat nebudou. Ale rozbor příčin pádu ČSTV, jak se to mohlo stát, když jsme na to celý rok upozorňovali, udělat musíme,“ tvrdí. Zda na to bude mít iniciativa Český sport 2011 dostatek odvahy, zatím není jasné. Zřejmé naopak je, že ČSTV není v dobré kondici a v následujících měsících se rozhodne o jeho přežití. Šance má překvapivě veliké. I někdejší kritici požadující zrušení svazu přešli na smírnější tón, když tvrdí, že mládežnický a výkonnostní sport se bez servisních činností ČSTV neobejde. Příští kolo očisty největší české sportovní organizace přijde 28. ledna, na kdy je svolána další valná hromada svazu. Čas však hraje proti sportovcům. Nepříliš dobře spravovaný majetek, který ČSTV ještě zbyl v podobě krkonošských skiareálů a sportovních center v Nymburce či Brandýse nad Labem, bez finanční injekce rychle chátrá.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Nepovinný PES by měl podnikatelům usnadnit práci. V čem a jak?
Co je dobré vědět o superhrubé mzdě?
Polil vás v hospodě číšník? Kdo to zaplatí?
Auta
Malý crossover XC40 má po premiéře. Bude to první Volvo s…
Kolik toho doopravdy utáhne nový Land Rover Discovery? Možná se budete divit
Mitsubishi oživí jméno Evolution. Bude to koncept spojující vše, co fanoušci nenávidí
Lamborghini Huracán Super Trofeo Evo je „levná“ cesta k závodění
Člověk převlečený za sedadlo? Ano, i to je při vývoji autonomních vozů potřeba
Technologie
Další průšvih s 10nm procesem Intelu? Některé čipy Cannon Lake byly údajně odloženy
Děravý CCleaner byl nakonec zákeřnější. Cisco doporučuje obnovu systémů ze zálohy
Hotová informační průtrž. Google za dva týdny přestaví tyhle smartphony a počítače
Vyšla přelomová verze Minecraftu pro mobily, konzole a Windows 10
HEIF podporují Dropbox a Google Photos, zato OneDrive (a Windows 10) nikoli
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít