Konec exkluzivity

25. května 2012, 14:48 - Vadim Fojtík
25. května 2012, 14:48

Česká spořitelna ocenila hodnotu plynárenské firmy na 7,25 miliardy korun

Praze hrozí, že přijde o možnost ovládnout sto procent akcií firmy Pražská plynárenská (PP). Respektive přikoupit ke svému podílu i akcie, které doposud ovládá společnost E.ON. Magistrátní úředníci totiž německé firmě slíbili, že ji do konce letošního ledna předloží první cenovou nabídku na odkup akcií Pražské plynárenské. Žádné dokumenty ale doposud E.ON nepředložili. Na to ostatně v dopise adresovaném primátorovi Bohuslavu Svobodovi upozorňuje i jednatel E.ON Česká republika Michael Fehn. Šéf firmy dle informací týdeníku Euro v listu rovněž konstatoval, že se E.ON z toho důvodu již necítí vázán exkluzivitou, kterou původně Praze na odkup akcií dal. Fehn současně naznačil, že se firma porozhlédne po trhu, zda by se neobjevil jiný zájemce o podíl v PP. Na první odezvu E.ON dlouho čekat nemusel. > Aktuální možnosti začal neformálně sondovat Energetický a průmyslový holding.

V centrále neuspěli

Fehnův dopis vyvolal na magistrátu pozdvižení. Úředníky nenapadlo nic lepšího než oslovit s nabídkou na odkup akcií Pražské plynárenské přímo vedení E.ON v Německu,“ sdělil zdroj. Odpověď prý úředníky příliš nepotěšila. Němci vzkázali, že do jednání zasahovat nebudou, vše je zcela v kompetenci manažerů E.ON Česká republika. „Bohužel nemohu poskytnout žádné informace. Oficiální jednání na dané téma totiž ještě neproběhla,“ konstatoval mluvčí E.ON Česká republika Vladimír Vácha. Vše přitom ještě před pár měsíci vypadalo pro Prahu jako bezproblémová záležitost. Loni v listopadu se pražští úředníci rozhodli, že se hlavní město pokusí od německé energetické firmy odkoupit jejich podíl v Pražské plynárenské. O svém zájmu informovali E.ON. Firma do Prahy vzkázala, že je o transakci ochotna vyjednávat a při splnění několika podmínek podíl i prodat. Hlavnímu městu dokonce udělila na jednání o akciích exkluzivitu. Poté byl stanoven již zmíněný termín – konec ledna, kdy měla Praha předložit společnosti E.ON první nástřel svých představ. Praha kontroluje prostřednictvím Pražského plynárenského Holdingu 50,20 procenta akcií Pražské plynárenské. E.ON Česká republika v PP vlastní 49,35 procenta akcií. V případě dohody by Praha ovládla takřka stoprocentní podíl v plynárenské firmě.

Brzda Tůma

Proč se vlastně celá záležitost tak zpozdila? Patrně kvůli žádosti předsedy finančního výboru pražského magistrátu Zdeňka Tůmy. Na jejím základě se totiž uskutečnil tendr na firmu, která dodá kvalifikované ohodnocení hodnoty Pražské plynárenské. Tendr s nabídkou sto tisíc korun vyhrála Česká spořitelna. Tůma si mnul ruce, jak levně k takovému ohodnocení přijde. Dle oslovených analytiků se totiž cena za podobné ohodnocení pohybuje kolem 200 tisíc eur (zhruba pět milionů korun). Jenže. Česká spořitelna zjistila, že zpracovat hodnocení za sto tisíc korun je nesplnitelný sen. I proto požádala magistrát o doplacení částky 250 tisíc korun. Praha ale nemohla požadavku banky vyhovět, aniž by se vystavila postihu za porušení zákona o zadávání veřejných zakázek. Pravidlo, že si český úředník poradí vždy, když jde o peníze, se ale naplnilo i v tomto případě. Požadovaných 250 tisíc spořitelně doplatil samotný zkoumaný subjekt, tedy Pražská plynárenská. Součástí transakce navíc měla být i dohoda, že banka nejenže případnou transakci zprostředkuje, ale případně poskytne hlavnímu městu i úvěr. Výše uvedené dohadování o 250 tisícovém doplatku způsobilo několika měsíční skluz v předložení nabídky, ale i to, že se k materiálu, ze kterého chtěli pražští úředníci vycházet při dohadování odkupní ceny akcií PP, dostal bez problémů i E.ON – jako akcionář Pražské plynárenské. A jen pro úplnost. Česká spořitelna dospěla k závěru, že cena za sto procent akcií společnosti kolísá kolem hodnoty sedm a čtvrt miliardy korun. A to v závislosti na dluhové službě, střednědobém rozvojovém plánu a dalších faktorech ovlivňujících hospodářské výsledky. Odhad hodnoty společnosti je pro město zajímavý. Umožňuje totiž Praze financování případné akvizice bez dluhového zatížení městského rozpočtu a zachování či zvyšování dividend. Právě z nich by mělo město splácet nákup akcií.

Dohnat a předehnat

Magistrát se teď snaží několikaměsíční skluz dohonit. Vedení města pověřilo radní pro správu majetku Aleksandru Udženiju a radního pro infrastrukturu Pavla Richtera, aby v co nejkratší termínu vypracovali scénář dalšího postupu při nákupu akcií PP. Na dané téma by se navíc měla v nejbližších dnech uskutečnit oficiální schůzka mezi E.ON a magistrátem. Jednání ale komplikuje ještě jedna drobnost. Do doby, než budou rokování dotažena do konce, má zůstat předsedou představenstva Pražské plynárenské zastupitel za ODS Pavel Hurda. Navzdory předchozím proklamacím primátora Svobody, že vymete z manažerských pozic firem vlastněných či spoluvlastněných městem všechny politiky. Hurda je současně členem magistrátního týmu, který transakci dojednává. Za E.ON jej vede již zmíněný Fehn, který je současně i předsedou dozorčí rady PP. A právě jeho vztah s Hurdou dle zúčastněných v posledních měsících přerostl ve vzájemné antipatie. „Ano, i to může být jeden z důvodů, proč se jednání o prodeji akcií PP v posledních měsících zadrhávají,“ sdělil dobře informovaný zdroj. Proč se vlastně hlavní město rozhodlo, že se pokusí získat stoprocentní podíl v PP? Z analýzy, kterou si město před časem nechalo zpracovat, vyplývá doporučení získat strategickou kontrolu alespoň nad jednou z městských energetických společností. Právě taková akvizice by totiž Praze umožnila ovlivnit distribuci energií, koncové ceny pro občany a energetickou bezpečnost města. Doporučení koupě padlo na Pražskou plynárenskou, jako jedinou firmu, kde má Praha šanci dosáhnout takového cíle. Magistrátním úředníkům se navíc nelíbí skutečnost, že E.ON sice vlastní v Pražské plynárenské významný podíl, současně s tím se ale přímo na území hlavního města snaží PP přebírat klienty. V této souvislosti upozorňují na smlouvu, kterou německá firma uzavřela s Teskem. V jednom z jeho obchodních domů, konkrétně na Národní třídě, fešné modelky oděné do firemních dresů E.ON nabízely kolemjdoucím dodávky plynu a elektřiny od zmíněné společnosti. Jen několik desítek metrů od sídla Pražské plynárenské.

Mohlo by vás zajímat

Finance
6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Vyřizování dětského pasu nenechávejte na poslední chvíli. Rychlopas se prodraží.
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
Auta
Prohlédli jsme si nový Opel Grandland X. Jak prostorný je…
Škoda vyrobila už šest milionů Octavií
Na prodej je krásná Škoda 130 RS. Její cena vás ale pravděpodobně nepotěší
Kia Optima Sportswagon Plug-in Hybrid jezdí za 1,4 litru na 100 km
Škoda Citigo má i po faceliftu pořád co nabídnout (první jízdní dojmy)
Technologie
Facebook ovládá celý svět. Má již 2 miliardy uživatelů
Tip: Jak skrýt ikonu Windows Defenderu v oznamovací oblasti? [Windows 10]
Ve Windows Storu se objevil neoficiální, ale funkcemi nabitý klient pro Google Play Music
Objevily se těžní verze Radeonů Polaris. Na trh se vrací RX 470, někdy i s výstupy
Den D přišel. Evropská komise udělila Googlu rekordní pokutu 2,42 miliardy eur
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít