Konec absolutismu

01. října 2008, 18:51 - Pavel Hanslíček
01. října 2008, 18:51

Výsledek bavorských voleb může otřást i velkou koalicí na celoněmecké úrovni

Nemožné se stalo skutkem. Dosud dominantní bavorský hegemon Křesťanskosociální unie (CSU) sice opět v zemských volbách vyhrál, utrpěl ale velké ztráty a přišel o nadpoloviční většinu. Zisk 43,4 procenta hlasů znamená nejhorší výsledek od roku 1958 a CSU tak bude muset po dlouhých 46 letech hledat koaličního partnera. „Jsou pryč časy, kdy tato strana mohla Bavorsko spravovat jako nějaký velkostatek a volby sloužily pouze k potvrzení její nadvlády. Celá generace Bavorů vyrostla s představou, že konzervativní CSU je neporazitelná. O tento nimbus nyní strana jednou provždy přišla,“ napsal list Die Süddeutsche Zeitung (SZ).
Hlasování z 21. září důkladně změnilo politickou mapu Bavorska. Zatímco CSU oproti roku 2003 ztratila více než 17 procent hlasů, tak naopak další formace s výjimkou sociálních demokratů (SPD) významně posílily. I proto se počet stran v bavorském zemském sněmu zvýší. Dosud v něm totiž kromě CSU a SPD zasedali jen Zelení. Do zemského parlamentu se nyní kvalifikovaly i další dvě politická uskupení - Svobodná demokratická strana (FDP) a Svobodní voliči (FW). Poslanci FDP v lavicích bavorského sněmu tak zasednou po 16 letech a FW vůbec poprvé.

Opozice v očekávání

Zatímco v CSU po oznámení výsledků voleb zavládlo zděšení, tak političtí odpůrci Křesťanskosociální unie slavili. „Mám šílenou radost – konečně je možná změna bavorské politiky,“ nechala se slyšet šéfka bavorské parlamentní frakce Zelených Margarete Bauseová. Optimismus ovšem neskrývali ani někteří představitelé SPD, přestože jejích 18,6 procenta je nejhorší výsledek této strany od dob, kdy se v Bavorsku začaly konat volby. „Byl to nejkrásnější den mého dosavadního politického života. Nejdůležitější je, že CSU ztratila absolutní většinu. Proto náš pokles nevnímám tak negativně,“ sdělil zástupce předsedy bavorské SPD Florian Pronold magazínu Der Spiegel.
Přes volební propadák však CSU může zůstat u moci. Logickým koaličním partnerem konzervativců by se mohla stát FDP. To se ale nelíbí právě bavorským sociálním demokratům. „Nesmíme dopustit další prodlužování této hrůzy,“ řekl Pronold, který navrhoval vytvoření čtyřkoalice z SPD, FDP, FW a Zelených. „Očekávám, že v CSU nyní vzhledem k nevyjasněným personálním otázkám propukne mnohaměsíční chaos. Tento čas nesmí být promrhán,“ dodal Pronold. Naději na vznik koalice bez CSU rychle ukončila právě FDP. „Nechceme žádné experimenty,“ řekla její bavorská předsedkyně Sabine Leutheusserová-Schnarrenbergová a potvrdila připravenost spolupracovat s CSU. Koalici s CSU přitom nevyloučila ani FW.

Padají hlavy

Před jednáním o možné koalici si ale musí CSU udělat pořádek ve vlastních řadách. Odpovědnost za volební neúspěch převzal dosavadní šéf strany Erwin Huber a oznámil rezignaci. Na jeho místo nastoupí bavorský ministr zemědělství Horst Seehofer, který se zároveň stane hlavním kandidátem strany pro spolkové volby v příštím roce. To však není konec změn – demisi minulou středu podal rovněž bavorský premiér Günther Beckstein, jenž spolu s Huberem CSU dosud ovládal. Příčiny neúspěchu přitom mnozí představitelé CSU vidí mimo Bavorsko. „Co během volební kampaně přicházelo z Berlína, nám rozhodně nepomohlo. Pokračující přebírání pozic sociální demokracií připravuje CDU i CSU o důvěryhodnost. Kancléřka musí skončit s lichocením SPD a nastolit jasný kurs vedoucí k hospodářskému růstu a vyšší zaměstnanosti. K tomu patří i ofenzivní výměny názorů s politickými konkurenty včetně koaliční SPD,“ řekl Hans Michelsbach, předseda Unie CSU pro střední stav.

Stoiberův návrat?

Německá média však mají jasno: důvody porážky leží hlavně uvnitř Bavorska. Kromě reálných příčin, jako je zrušení projektu rychlovlaku na mnichovské letiště, špatné hospodaření zemské banky BayernLB či zákaz kouření v restauracích, se na volebním výsledku podepsalo zejména málo charismatické vedení strany. „Beckstein a Huber během volební kampaně působili tak suše a bezmocně, že soucit vzbuzovali dokonce u svých protivníků,“ napsal deník SZ. Není se tedy co divit, že se objevily hlasy volající po návratu Edmunda Stoibera, který prý také nynější změny ve vedení CSU ze zákulisí řídí. Nicméně to byl právě Stoiber, kdo spustil vlnu událostí vedoucí k postupnému propadu preferencí CSU. Začalo to jeho neúspěchem při kancléřské kandidatuře v roce 2002, o tři roky později zase odmítl pozici spolkového ministra hospodářství a v prosinci 2006 se ozvala tehdejší členka CSU Gabriele Pauliová, že Stoiberovi spolupracovníci na ni hledají kompromitující materiály. Všechny tyto události nakonec vedly loni ke Stoiberovu odstoupení. A mimochodem právě Pauliová, jež se připojila k uskupení Svobodní voliči, odlákala CSU nejvíce voličů.

Na obzoru jsou změny

Dopady bavorských voleb se ovšem nezastaví u hranic této spolkové země. Za prvé toto hlasování představovalo test velké koalice CDU/CSU a SPD před celoněmeckými parlamentními volbami konanými v příštím roce, za druhé budou mít výsledky bavorských voleb vliv i na volbu německého prezidenta připravovanou na květen 2009. A v neposlední řadě mohou ohrozit i velkou koalici samotnou. Kromě Bavorska se totiž sociální demokraté odhodlali k útoku proti svému koaličnímu partnerovi i v Hesensku. Zdejší předsedkyně SPD Andrea Ypsilantiová hodlá iniciovat odvolání zemské vlády CDU vedené Rolandem Kochem. Ovšem ani konzervativci nechtějí čekat se založenýma rukama. „Velká koalice se pro CSU ukázala být zátěží,“ prohlásil předseda dolnobavorské CSU Manfred Weber. „Ztráta CSU může být částečně připsána i na vrub příliš mnoha kompromisů, které velká koalice udělala,“ doplnil dolnosaský premiér a místopředseda CDU Christian Wulff. Je tedy možné, že se pád bavorské CSU stane spouští razantních politických změn na celoněmecké úrovni.

TABULKA
Silné strany ztrácely, slabší posilovaly Výsledky zemských voleb v Bavorsku
(v procentech)
Strana* 2003* 2008*
CSU* 60,7* 43,4*
SPD* 19,6* 18,6*
Svobodní voliči* 4,0* 10,2*
Spojenectví 90/Zelení* 7,7* 9,4*
FDP* 2,6* 8,0*
Ostatní* 5,4* 10,4*

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
Totálka do šrotu? Kdepak. Z těchto vraků dělají v Rusku…
Pouštní supersport Zarooq SandRacer 500 GT jde do výroby. Stojí přes 10 milionů
Galerie: Range Rover nafocený na nejhezčích místech Severní Ameriky. Pokochejte se
BMW chystá ostré SUV X3 M jako soupeře pro Porsche Macan Turbo
Renault-Alpine A110 vypadá při testování na Nordschleife docela schopně
Technologie
iPhone slaví 10 let. Na svět přišel bez MMS, Javy, Flashe, GPS i videa
Potvrzeno: Samsung chystá duální foťák a okopíruje přitom princip od Huawei
Laserový projektor od Xiaomi vykouzlí 150palcový obraz jen 50 cm od stěny
NAND Flash se zápisem QLC je skutečností. Toshiba ji začíná vyrábět, jeden čip má 96 GB
Virtuál Kaktus zruší FB zdarma i zpomalené surfování. Data ale budou levnější
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít