Koncern Bosch čeká těžký rok

14. května 2009, 00:00 - Erich Handl
14. května 2009, 00:00

Německá společnost Robert Bosch, která je symbolem podnikatelského úspěchu a západní prosperity, se zbavuje zaměstnanců.

Autor: Bosch

Robert Bosch založil svoji firmu v roce 1886 ve Stuttgartu jako „Dílnu pro přesnou mechaniku a elektroinženýrství“. V průběhu dalších desetiletí se z podniku stal nadnárodní koncern, který dnes produkuje ve 150 zemích při celkovém obratu 45 miliard eur ročně. Mezi jeho výrobky nepatří jen autodíly, ale také elektrické nářadí, tepelná technika, domácí spotřebiče a řada průmyslových technologií. Donedávna patřila do skupiny Bosch například značka Blaupunkt, známý výrobce autorádií či navigací. Z podnikatelského hlediska je firma Bosch zajímavá tím, že po smrti svého zakladatele v roce 1942 sice zůstala v soukromých rukou, ale řídí ji speciální nadace. Rodina Roberta Bosche nyní ve firmě vlastní jen několikaprocentní podíl.

Po uplynulých tučných letech nyní vedení koncernu očekává pokles tržeb i zisku. Kvůli slabší poptávce bude muset sáhnout i k propouštění, a to jak v Německu, tak v zahraničí. „Bosch očekává, že rok 2009 bude jedním z nejobtížnějších v historii firmy,“ řekl na výroční konferenci ve Stuttgartu šéf podniku Franz Fehrenbach. Podle něj bude mít firma zřejmě ztrátu před zdaněním a u tržeb lze čekat propad až o 15 procent.

Hospodářská recese, která tvrdě doléhá na celé odvětví výroby automobilů, bude podle něj letos velmi hluboká. Už v prvním čtvrtletí prý firmě výrazně klesly tržby, přesná čísla ale manažer nesdělil.

Koncern Bosch už dříve zkrátil pracovní dobu, aby nemusel tolik propouštět, další snižování stavů ale přijde v nejbližší době. Firma už propustila asi 3000 lidí z celkového počtu 282 000 pracovníků. Zisk před zdaněním firmě loni klesl na 940 milionů eur (asi 25,5 miliardy korun) z 3,8 miliardy eur v roce 2007. Tržby se snížily o 2,6 procenta na 45,1 miliardy eur. Čistý zisk činil 372 milionů eur a snížil se z 2,85 miliardy, kde byl v roce 2007. K propouštění byli nuceni sáhnout i konkurenti, jako jsou Continental nebo Valeo.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
Pouštní supersport Zaroq Sand Racer 500 GT jde do výroby.…
Galerie: Range Rover nafocený na nejhezčích místech Severní Ameriky. Pokochejte se
BMW chystá ostré SUV X3 M jako soupeře pro Porsche Macan Turbo
Renault-Alpine A110 vypadá při testování na Nordschleife docela schopně
Dopravní nehoda v zahraničí: Jak získat odškodnění?
Technologie
iPhone slaví 10 let. Na svět přišel bez MMS, Javy, Flashe, GPS i videa
Potvrzeno: Samsung chystá duální foťák a okopíruje přitom princip od Huawei
Laserový projektor od Xiaomi vykouzlí 150palcový obraz jen 50 cm od stěny
NAND Flash se zápisem QLC je skutečností. Toshiba ji začíná vyrábět, jeden čip má 96 GB
Virtuál Kaktus zruší FB zdarma i zpomalené surfování. Data ale budou levnější
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít