Koncentrace penzijních fondů vrcholí

16. prosince 2002, 00:00 - Dana Rybáková, rybakova@profit.cz
16. prosince 2002, 00:00

Česká pojišťovna koupila fond od britské Commercial Union Tuzemský trh penzijního připojištění ovládá devět finančních skupin a třináct penzijních fondů. U třináctky však nezůstane, počet fondů ještě klesne. Koncentrace trhu tuzemských penzijních fondů pokračuje.

Česká pojišťovna koupila fond od britské Commercial Union

Tuzemský trh penzijního připojištění ovládá devět finančních skupin a třináct penzijních fondů. U třináctky však nezůstane, počet fondů ještě klesne.

Koncentrace trhu tuzemských penzijních fondů pokračuje. Z původních 44 fondů jich dnes zůstalo třináct, a ani to zřejmě není konečné číslo. Druhý penzijní fond získala nyní do své skupiny Česká pojišťovna. Dostala souhlas ministerstva financí a Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže s nákupem sta procent akcií společnosti Commercial Union Penzijní fond. Ten má více než 90 tisíc klientů a majetek zhruba dvě miliardy. Spolu s Penzijním fondem České pojišťovny tak tvoří druhé největší uskupení na tuzemském trhu penzijního připojištění. Skupina České pojišťovny prostřednictvím obou fondů obsluhuje 435 tisíc klientů a spravuje aktiva za téměř 10 mld. Kč. Tuzemskou jedničkou je Credit Suisse Life & Pensions penzijní fond, který má zhruba 600 tisíc klientů. Vznikl fúzí Credit Suisse Life & Pensions penzijního fondu a Vojenského otevřeného penzijního fondu letos na podzim. Na třetím místě je pak Penzijní fond České spořitelny s přibližně 370 tisíci klienty.

Fúze příští rok

Oba penzijní fondy ze skupiny České pojišťovny budou zatím existovat samostatně. Pro další zefektivňování všech činností a optimalizaci provozních nákladů však Česká pojišťovna plánuje uskutečnit v druhém pololetí příštího roku jejich fúzi. Záleží však také na novém znění zákona o penzijním připojištění. „Chceme si nechat zadní vrátka otevřená,“ podotkl náměstek generálního ředitele České pojišťovny a předseda představenstva Penzijního fondu ČP Ivo Foltýn. Commercial Union Penzijní fond nicméně změní název na ČP penzijní fond a pod ním bude podnikat až do uvažované fúze. „Česká pojišťovna je lídrem na českém pojistném trhu a má pochopitelně ambice získat významné postavení i na trhu penzijního připojištění. Snažíme se o konsolidaci tohoto sektoru a posílení jeho stability. Pro klienty Commercial Union Penzijního fondu je pozitivní, že po třech překupech se nyní ocitli ve stabilní finanční skupině,“ uvedl Foltýn. Fond, který nyní pojišťovna koupila, skutečně vystřídal v posledních letech několik vlastníků. Vznikl jako jeden z prvních penzijních fondů v roce 1994, kdy ho pod názvem Všeobecný vzájemný penzijní fond založila Agrobanka. O dva roky později se ocitla pod nucenou správou a v roce 1998 se majitelem jejího penzijního fondu se stala Mostecká uhelná společnost. Ta před dvěma lety odprodala 65 % akcií fondu Commercial Union International Holdings, členu největší a nejstarší britské finanční a pojišťovací skupiny Commercial General Norwich Union. Zbylých 35 % akcií odprodala Mostecká uhelná společnost Britům letos.

Trh připojištění prudce vzrostl

Koncentrace tuzemských penzijních fondů je velmi výrazná. Ovšem jako všechno iona musí mít svůj konec. Odborníci se shodují v tom, že koncentrace je zdravá, ale musí se už někde zastavit. Nyní ovládá tuzemský trh penzijního připojištění devět silných skupin, což se zdá být optimální počet. „Koncentrace je na vrcholu. Pokračovat může podle mne snad jedině tak, že se budou spojovat nadnárodní finanční skupiny,“ uvedl výkonný ředitel a místopředseda představenstva Penzijního fondu České pojišťovny Tomáš Matoušek. Letos podle něho vzrostl tuzemský trh penzijního připojištění přibližně o jedenáct miliard korun - z 55 miliard na počátku roku na odhadovaných 66 na konci.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
Auta
Retro na neděli: Dixi DA-1 3/15 slaví 90 let jako vůbec…
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka vyhnout
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Technologie
Mapy.cz pro Android jsou kompletně offline včetně plánování tras
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka vyhnout
Intel se po IoT stahuje i z nositelné elektroniky. Celé oddělení tento měsíc zrušil
Evolveo Ray 2 – moderní skříň s tvrzeným sklem za 1500 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Přenos čísla do 10 dnů a dva noví operátoři [podcast]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít