Koncentrace penzijních fondů vrcholí

16. prosince 2002, 00:00 - Dana Rybáková, rybakova@profit.cz
16. prosince 2002, 00:00

Česká pojišťovna koupila fond od britské Commercial Union Tuzemský trh penzijního připojištění ovládá devět finančních skupin a třináct penzijních fondů. U třináctky však nezůstane, počet fondů ještě klesne. Koncentrace trhu tuzemských penzijních fondů pokračuje.

Česká pojišťovna koupila fond od britské Commercial Union

Tuzemský trh penzijního připojištění ovládá devět finančních skupin a třináct penzijních fondů. U třináctky však nezůstane, počet fondů ještě klesne.

Koncentrace trhu tuzemských penzijních fondů pokračuje. Z původních 44 fondů jich dnes zůstalo třináct, a ani to zřejmě není konečné číslo. Druhý penzijní fond získala nyní do své skupiny Česká pojišťovna. Dostala souhlas ministerstva financí a Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže s nákupem sta procent akcií společnosti Commercial Union Penzijní fond. Ten má více než 90 tisíc klientů a majetek zhruba dvě miliardy. Spolu s Penzijním fondem České pojišťovny tak tvoří druhé největší uskupení na tuzemském trhu penzijního připojištění. Skupina České pojišťovny prostřednictvím obou fondů obsluhuje 435 tisíc klientů a spravuje aktiva za téměř 10 mld. Kč. Tuzemskou jedničkou je Credit Suisse Life & Pensions penzijní fond, který má zhruba 600 tisíc klientů. Vznikl fúzí Credit Suisse Life & Pensions penzijního fondu a Vojenského otevřeného penzijního fondu letos na podzim. Na třetím místě je pak Penzijní fond České spořitelny s přibližně 370 tisíci klienty.

Fúze příští rok

Oba penzijní fondy ze skupiny České pojišťovny budou zatím existovat samostatně. Pro další zefektivňování všech činností a optimalizaci provozních nákladů však Česká pojišťovna plánuje uskutečnit v druhém pololetí příštího roku jejich fúzi. Záleží však také na novém znění zákona o penzijním připojištění. „Chceme si nechat zadní vrátka otevřená,“ podotkl náměstek generálního ředitele České pojišťovny a předseda představenstva Penzijního fondu ČP Ivo Foltýn. Commercial Union Penzijní fond nicméně změní název na ČP penzijní fond a pod ním bude podnikat až do uvažované fúze. „Česká pojišťovna je lídrem na českém pojistném trhu a má pochopitelně ambice získat významné postavení i na trhu penzijního připojištění. Snažíme se o konsolidaci tohoto sektoru a posílení jeho stability. Pro klienty Commercial Union Penzijního fondu je pozitivní, že po třech překupech se nyní ocitli ve stabilní finanční skupině,“ uvedl Foltýn. Fond, který nyní pojišťovna koupila, skutečně vystřídal v posledních letech několik vlastníků. Vznikl jako jeden z prvních penzijních fondů v roce 1994, kdy ho pod názvem Všeobecný vzájemný penzijní fond založila Agrobanka. O dva roky později se ocitla pod nucenou správou a v roce 1998 se majitelem jejího penzijního fondu se stala Mostecká uhelná společnost. Ta před dvěma lety odprodala 65 % akcií fondu Commercial Union International Holdings, členu největší a nejstarší britské finanční a pojišťovací skupiny Commercial General Norwich Union. Zbylých 35 % akcií odprodala Mostecká uhelná společnost Britům letos.

Trh připojištění prudce vzrostl

Koncentrace tuzemských penzijních fondů je velmi výrazná. Ovšem jako všechno iona musí mít svůj konec. Odborníci se shodují v tom, že koncentrace je zdravá, ale musí se už někde zastavit. Nyní ovládá tuzemský trh penzijního připojištění devět silných skupin, což se zdá být optimální počet. „Koncentrace je na vrcholu. Pokračovat může podle mne snad jedině tak, že se budou spojovat nadnárodní finanční skupiny,“ uvedl výkonný ředitel a místopředseda představenstva Penzijního fondu České pojišťovny Tomáš Matoušek. Letos podle něho vzrostl tuzemský trh penzijního připojištění přibližně o jedenáct miliard korun - z 55 miliard na počátku roku na odhadovaných 66 na konci.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Vyřizování dětského pasu nenechávejte na poslední chvíli. Rychlopas se prodraží.
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
EU: Jak vysoké je zdanění práce u podprůměrných mezd?
Macron ve stopách Babiše
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Auta
Na prodej je krásná Škoda 130 RS. Její cena vás ale…
Kia Optima Sportswagon Plug-in Hybrid jezdí za 1,4 litru na 100 km
Škoda Citigo má i po faceliftu pořád co nabídnout (první jízdní dojmy)
Seat Arona je přizvednutá Ibiza. Má být levnější než Juke
BMW X3 třetí generace je lehčí, rychlejší a nabídne klíč s displejem jako BMW řady 7
Technologie
Den D přišel. Evropská komise udělila Googlu rekordní pokutu 2,42 miliardy eur
Legendární John Romero prodává Dooma II. Na diskety se vám i podepíše
WhatsApp začíná podporovat posílání jakýchkoli typů souborů do velikosti až 128 MB
DVB-T2 ode dneška i v Plzni a Liberci. Síť je již dostupná pro 69 % populace
Windows Store přijde o mobilní edici Evernotu, ale přivítá grafický nástroj Paint.NET
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít