Koncentrace penzijních fondů vrcholí

16. prosince 2002, 00:00 - Dana Rybáková, rybakova@profit.cz
16. prosince 2002, 00:00

Česká pojišťovna koupila fond od britské Commercial Union Tuzemský trh penzijního připojištění ovládá devět finančních skupin a třináct penzijních fondů. U třináctky však nezůstane, počet fondů ještě klesne. Koncentrace trhu tuzemských penzijních fondů pokračuje.

Česká pojišťovna koupila fond od britské Commercial Union

Tuzemský trh penzijního připojištění ovládá devět finančních skupin a třináct penzijních fondů. U třináctky však nezůstane, počet fondů ještě klesne.

Koncentrace trhu tuzemských penzijních fondů pokračuje. Z původních 44 fondů jich dnes zůstalo třináct, a ani to zřejmě není konečné číslo. Druhý penzijní fond získala nyní do své skupiny Česká pojišťovna. Dostala souhlas ministerstva financí a Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže s nákupem sta procent akcií společnosti Commercial Union Penzijní fond. Ten má více než 90 tisíc klientů a majetek zhruba dvě miliardy. Spolu s Penzijním fondem České pojišťovny tak tvoří druhé největší uskupení na tuzemském trhu penzijního připojištění. Skupina České pojišťovny prostřednictvím obou fondů obsluhuje 435 tisíc klientů a spravuje aktiva za téměř 10 mld. Kč. Tuzemskou jedničkou je Credit Suisse Life & Pensions penzijní fond, který má zhruba 600 tisíc klientů. Vznikl fúzí Credit Suisse Life & Pensions penzijního fondu a Vojenského otevřeného penzijního fondu letos na podzim. Na třetím místě je pak Penzijní fond České spořitelny s přibližně 370 tisíci klienty.

Fúze příští rok

Oba penzijní fondy ze skupiny České pojišťovny budou zatím existovat samostatně. Pro další zefektivňování všech činností a optimalizaci provozních nákladů však Česká pojišťovna plánuje uskutečnit v druhém pololetí příštího roku jejich fúzi. Záleží však také na novém znění zákona o penzijním připojištění. „Chceme si nechat zadní vrátka otevřená,“ podotkl náměstek generálního ředitele České pojišťovny a předseda představenstva Penzijního fondu ČP Ivo Foltýn. Commercial Union Penzijní fond nicméně změní název na ČP penzijní fond a pod ním bude podnikat až do uvažované fúze. „Česká pojišťovna je lídrem na českém pojistném trhu a má pochopitelně ambice získat významné postavení i na trhu penzijního připojištění. Snažíme se o konsolidaci tohoto sektoru a posílení jeho stability. Pro klienty Commercial Union Penzijního fondu je pozitivní, že po třech překupech se nyní ocitli ve stabilní finanční skupině,“ uvedl Foltýn. Fond, který nyní pojišťovna koupila, skutečně vystřídal v posledních letech několik vlastníků. Vznikl jako jeden z prvních penzijních fondů v roce 1994, kdy ho pod názvem Všeobecný vzájemný penzijní fond založila Agrobanka. O dva roky později se ocitla pod nucenou správou a v roce 1998 se majitelem jejího penzijního fondu se stala Mostecká uhelná společnost. Ta před dvěma lety odprodala 65 % akcií fondu Commercial Union International Holdings, členu největší a nejstarší britské finanční a pojišťovací skupiny Commercial General Norwich Union. Zbylých 35 % akcií odprodala Mostecká uhelná společnost Britům letos.

Trh připojištění prudce vzrostl

Koncentrace tuzemských penzijních fondů je velmi výrazná. Ovšem jako všechno iona musí mít svůj konec. Odborníci se shodují v tom, že koncentrace je zdravá, ale musí se už někde zastavit. Nyní ovládá tuzemský trh penzijního připojištění devět silných skupin, což se zdá být optimální počet. „Koncentrace je na vrcholu. Pokračovat může podle mne snad jedině tak, že se budou spojovat nadnárodní finanční skupiny,“ uvedl výkonný ředitel a místopředseda představenstva Penzijního fondu České pojišťovny Tomáš Matoušek. Letos podle něho vzrostl tuzemský trh penzijního připojištění přibližně o jedenáct miliard korun - z 55 miliard na počátku roku na odhadovaných 66 na konci.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít